W Muzeum Miasta Gdyni czynna jest wystawa „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Tym razem bohaterem cyklu jest architekt Jakub Szczęsny. Jego wszechstronna twórczość jest potwierdzeniem, że architektura i design wpływają na relacje, wartości oraz rozwój społeczeństwa. Partnerem strategicznym wystawy jest Invest Komfort, a patronat sprawuje „Design Alive”.
Jakub Szczęsny to pierwszy polski projektant, którego pracę włączono do stałej kolekcji Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Mowa o Domu Kereta, czyli jednym z najwęższych budynków na świecie. Został on zrealizowany w szczelinie pomiędzy blokiem a przedwojenną kamienicą w warszawskiej dzielnicy Wola. Mimo tego, że budynek w najwęższym miejscu ma zaledwie 72 cm, Szczęsny zaprojektował go jako miejsce funkcjonalne i spełniające wymogi codziennego życia. Trzypoziomowa instalacja z sypialnią, gabinetem, łazienką i kuchnią stała się pracownią i mieszkaniem izraelskiego pisarza Etgara Kereta oraz miejscem działań kulturalnych.
O Domu Kereta pisały media na całym świecie. Został on także zamieszczony na międzynarodowej liście Iconic Houses, obok domów projektu Le Corbusiera, Franka Lloyda Wrighta czy Alvara Aalto. – Możemy mieszkać w domach, które są małe. Możemy żyć lepiej, będąc bardziej zaangażowanymi – przekonuje Szczęsny.
– Jakub Szczęsny w swoich projektach antycypuje przyszłość, stawiając na wyważenie i ograniczenie konsumpcji w kontrze do przesytu oraz wszechobecnej nadpodaży produktów. Wprowadzając do swoich projektów poczucie humoru oraz ukryte znaczenia nadaje uniwersalny wymiar architekturze i designowi – dodaje dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.
Wśród innych prac Jakuba Szczęsnego można wymienić np. Ohel – tymczasowy pawilon Muzeum Historii Żydów Polskich, rewitalizację pawilonu stacji Powiśle, a także szereg inspirujących instalacji, jak zlokalizowana na Wiśle „Wy-spa”, gdzie mieszkańcy Warszawy mogli ćwiczyć, równocześnie oczyszczając wodę.
W projektach Jakuba Szczęsnego codzienna praktyczność staje się pretekstem do głębszej refleksji nad funkcjonowaniem współczesnego świata i życiem człowieka. Udowadnia on, że architektura to znacznie więcej niż projektowanie budynków. Pokazuje jej szerszy kontekst, w którym nie tylko wywiera ona znaczący wpływ na naszą codzienność, ale może być też narzędziem do rozwiązywania aktualnych problemów.
– Wystawa Jakuba Szczęsnego porusza niezwykle aktualne i ważne tematy – mówi Maja Banaszczyk, PR manager z Invest Komfort, firmy, która jest sponsorem strategicznym wystawy. – W Polsce wciąż za mało uwagi poświęcamy odpowiedzialnemu społecznie planowaniu przestrzeni. Tymczasem wpływ architektury na nasze życie, relacje i integrację obywatelską jest potężny. Jako deweloper zachęcamy do kwestionowania zastanej rzeczywistości i sięgania dalej, poza utarte ścieżki. Stawiamy na design i bezpieczeństwo w przestrzeniach publicznych tak, by spajać lokalną społeczność i edukować młodych, że wyjście poza schemat przynosi wymierne korzyści w przedsiębiorczości. Dlatego też wspieramy Muzeum Miasta Gdyni i Jakuba Szczęsnego, bo wierzymy w sztukę użytkową, której architektura jest najdoskonalszym wyrazem – dodaje Maja Banaszczyk.