Nowy, 200-stronicowy „Design Alive” należy do marzycieli. Ich wyobraźnia i siła ekspresji przekłada się na to, jak wszyscy żyjemy i co nas otacza. Przedstawiamy imponującą listę polskich projektantów, których kariery toczą się za granicą. Nasi „światowcy” tworzą rozpoznawalny znak jakości. Polacy projektują świat! I to jak!
Okładkowa gwiazda nowego numeru to królowa koloru – Magda Jurek, założycielka marki Pani Jurek. Jej wyraziste, inspirowane sztuką obiekty stanowią jedną z najciekawszych branżowych wizytówek na świecie. Marka sprzedaje się w Europie i Stanach Zjednoczonych i planuje ekspansję na rynek azjatycki.
Jedną z najważniejszych polskich projektantek, która od wielu lat nie tylko tworzy za granicą, ale też promuje polski design, jest Dorota Koziara. Pod koniec lat 90. wyjechała do Mediolanu, gdzie stała się częścią zespołu Atelier Mendini. W rozmowie z nami opowiada o swoich korzeniach i drodze do sukcesu. Jej historia dowodzi, że językiem sztuki i designu można komunikować się na całym świecie.
Innym medium, zrozumiałym ponad granicami jest także tkanina. Jej haptyczność, faktura, struktura i akustyczne właściwości fascynują ludzi na całym świecie. W tej dziedzinie specjalizuje się Aleksandra Gaca, która do Holandii wyjechała w 1993 roku i od tego czasu eksploruje właściwości akustyczne tkanin, ale też traktuje je jako materiał, z którego można budować obiekty.
Projektantka wnętrz Ola Jachymiak przyjechała do Paryża z ograniczonym budżetem, ale za to z wielkimi marzeniami. Dziś mieszka pomiędzy Londynem a Paryżem i robi karierę, projektując „high-endowe” mieszkania i wnętrza publiczne, przemyślane od funkcjonalnego planu po najdrobniejsze szczegóły.
Z kolei Paul Bik przeniósł się do Mediolanu, aby pracować jako architekt wnętrz, pasja do sztuki stopniowo stała się jednak jego jedynym zajęciem. Dziś sprzedaje swoje płaskorzeźby na całym świecie. Rozmawiamy także z projektantką Aleksandrą Zawistowską, która swoje życie dzieli pomiędzy Warszawę i Amsterdam.
Poza tym w 45. numerze „Design Alive” trzy fantastyczne polsko-zagraniczne projekty: Narrow House w Nowym Jorku – zaprojektowany przez Karolinę Częczek, dom z okiem w Zurychu – dzieło mieszkającej w Szwajcarii Anny Jach, oraz dom w Oslo – polsko-norweskiej pracowni rodzinnej Familien Kvistad.
I oczywiście, jak zawsze, nasza autorska selekcja najciekawszych wnętrz, sztuki, mody i rzemiosła – do czytania i oglądania. Kochamy świat designu. Bezgranicznie!