Jubileuszowy konkurs Śląska Rzecz rozstrzygnięty

Najpierw dostrzec, potem wyróżnić, w końcu promować. Takie idee od 10 lat powtarza organizowany przez Zamek Cieszyn konkurs Śląska Rzecz. To pierwsze takie wydarzenie skupiające się wyłącznie na realizacjach powstających w jednym województwie. W tym roku konkurencja znów była duża. Zgłoszono 25 produktów, 19 projektów graficznych oraz siedem usług. – Niełatwo było wybrać jedną rzecz, dlatego ratowaliśmy się wyróżnieniami – podkreślała Ewa Gołębiewska, dyrektor Zamku Cieszyn.

W kategorii produkt otrzymały je dwie realizacje. Pierwszą były trzewiki ochronne Starr Up przeznaczone do pracowników fizycznych. Lekkie, wygodne i chroniące palce przed uderzeniami zapewniają bezpieczeństwo w czasie pracy. Z kolei Nagroda Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych powędrowała do marki Paged z Jasienicy za kolekcję mebli K2 Tomka Rygalika. Technologia giętkiej sklejki odwołuje się do górskich tradycji rzemieślniczych, łącząc tapicerowane siedziska z gięcionowymi elementami. Główna nagroda otrzymał Multic Technology za funkcjonalny i prosty w obsłudze terminal parkingowy Multic. Nad projektem pracowało kilku projektantów: Maciej Brzezicki, Adam Brzezicki, Rafał Białogłowicz, Adam Pilarz i Wojciech Zając odpowiedzialny za wizualizację i estetykę produktu.

Za najlepszą usługę uznano „Dizajn ze sznurka. Projekt aktywizujący społeczność inspirowany sztuką ludową”. Praca dyplomowa Magdaleny Kamińskiej i Magdaleny Zawiei wykorzystała lokalną tożsamość kulturową, a zarazem ożywiła przestrzenie publiczne Czechowic-Dziedzic oraz zaprzyjaźnionej miejscowości Orłowa (Republika Czeska). – Chciałyśmy zainteresować dzieci i młodzież haftem krzyżykowym, ale nasze panele są także miejscem spotkań, zachęcają do nawiązywania kontaktów międzypokoleniowych i budowania więzi społecznych – dodały projektantki.

Wśród projektów graficznych również nie zabrakło świetnych prac. Wyróżnienie przyznano publikacji „Plica Polonica” Romana Kaczmarczyka, która towarzyszyła bytomskiej wystawie. Album nawiązuje do klasycznej typografii przy połączeniu jej ze współczesnymi elementami. Uwagę jury zwrócił także system oznakowania „kierunek: biblioteka” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jejkowicach. – Staraliśmy się zmienić postrzeganie tej instytucji. To jedyny lokalny ośrodek kultury – mówiła jego dyrektor, Hanna Przetak. Natomiast zwycięzcą w tej kategorii okazał się budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wraz z systemem informacji wizualnej zaprojektowanym przez Justynę Kucharczyk i Agnieszkę Nawrocką. To przykład modelowej pracy między projektantkami a architektami z Konior Studio, którzy opracowali plany budynku.

Zwycięzców wyłaniali: przewodniczący jury Michał Stefanowski, Czesława Frejlich, Ewa Gołębiewska, Jerzy Skakun, Marcin Piotrowski, Juraj Blaško oraz Lucyna Sikora.

Przez 10 lat na konkurs napłynęły od 414 firm 534 zgłoszenia, a 249 z nich pokazano w katalogach i na tradycyjnej już ekspozycji. Wśród laureatów są firmy, projektanci, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, które zmieniają na lepsze Śląsk i nasze codzienne życie, co doceniło konkursowe jury. – Nie lubię projektów, które najbardziej cieszą projektantów. Podobały mi się te, które mają szansę dobrze służyć ludziom w codziennym życiu, często jest to taki „nieoczywisty” design – podsumował Marcin Piotrowski, kierujący Zespołem Projektowania Doświadczeń w Play. – Było kilka projektów pokazujących, że w regionie są naprawdę innowacyjni przedsiębiorcy wykorzystujący nowoczesne materiały i technologie. Dobrze wiedzieć, że w Polsce mogą powstawać produkty na światowym poziomie – zauważył Jerzy Skakun, prowadzący studio graficzne Homework, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Pokonkursowa wystawa „Dizajn po śląsku” trwa w Zamku Cieszyn do 26 lipca. Następnie przez cały sierpień można ją będzie obejrzeć w katowickim Muzeum Śląskim. Wydarzenia są częścią programu Śląski Czerwiec Projektowy.

Więcej na: www.slaskarzecz.pl, www.zamekcieszyn.pl, www.czerwiecprojektowy.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pałac bez barier

Pałac bez barier

Warszawa | 29 października 2024

Geberit wyposażył łazienki w zrewitalizowanym Pałacu Rzeczypospolitej