Twórcze rozmowy o przyszłości inteligentnie zaprojektowanej

Architekci mogą być pionierami zmian i autorami zrównoważonych rozwiązań. Takich, które w pełni zaspokajają potrzeby użytkowników, ale chronią środowisko i zasoby świata z myślą o przyszłości nas samych oraz kolejnych pokoleń. Olaf Grawert, Peter Ippolito, Filip Springer i Ivan Blasi – mówili o tym podczas JUNG Architecture Talks.

JUNG Architecture Talks to platforma ożywionych debat publicznych na aktualne tematy w architekturze, która powstała w Niemczech, w 2006 roku. Jej adresatami są architekci, projektanci wnętrz, urbaniści oraz osoby zainteresowane tematyką architektury przyszłości.

Spotkania ułatwiają budowanie sieci kontaktów, a także tworzą przestrzeń do profesjonalnych dyskusji w nieformalnej atmosferze.

Cykl spotkań, ma już w Niemczech ugruntowaną pozycję, teraz zyskuje coraz szerszy zasięg międzynarodowy. Wystąpienia architektów, projektantów i krytyków architektury odbywały się już w Wiedniu, Singapurze i Seulu. A w tym roku po raz pierwszy – w Warszawie. Tematem wydarzenia była „Przyszłość inteligentnie zaprojektowana”, o której dyskutowało międzynarodowe grono ekspertów. Spotkanie poprowadził Ivan Blasi, kurator nagrody Miesa van der Rohe, ale również architekt badający sposób, w jaki architektura łączy się z polityką, technologią i gospodarką, a przede wszystkim z ludźmi. 

Jednym z prelegentów był architekt i teoretyk Olaf Grawert, który od wielu lat angażuje się w badania politycznych i ekonomicznych uwarunkowań planowania przestrzeni, a także poszukiwanie nowych znaczeń i ról architektury w świecie.
 
Grawert zwrócił m.in. uwagę na to, że budownictwo ma dużo potężniejszy wpływ na klimat, zużycie energii i wykorzystanie zasobów wodnych niż transport czy konsumpcja, o których mówi się znacznie więcej. Dlatego tak ważne jest zrównoważone podejście i wybór remontów, czy przebudów zamiast wyburzania starych i wznoszenia nowych obiektów.

JUNG Architecture

Do Warszawy przyjechał również architekt Peter Ippolito, którego wyróżnia multidyscyplinarne i pełne pasji podejście do projektowania. Wśród ważnych zadań architekta wskazał szukanie wartości ważnych z perspektywy konkretnego odbiorcy. Efektem rozmów z inwestorami ma być unikatowa, zindywidualizowana przestrzeń. Peter Ippolito wskazał m.in. na zalety zaangażowania w proces twórczy samych użytkowników – z architektem w roli moderatora. 

W rozmowach wziął udział także Filip Springer, dziennikarz, fotograf, autor bestsellerowych książek o architekturze. Zwrócił uwagę na relacje ekologii i ekonomii, w tym na potrzebę architektury uwolnionej od obciążeń związanych z kapitałem.

Springer podkreślił także rosnące znaczenie zabudowy miast, w których wciąż przybywa ludności. Oznacza to potrzebę tworzenia wielofunkcyjnych przestrzeni wspólnych z istotną rolą tzw. zielonej i niebieskiej infrastruktury.

Szczególną wagę tego rodzaju architekturze nadają prognozy kryzysów i kataklizmów. Łagodzenie ich skutków wymaga  rezygnacji z części komfortu. Rola architekta dryfuje więc w stronę doradcy, który będzie wsparciem w tym, trudnym procesie.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Organizator cyklu spotkań z ekspertami – założona w 1912 r. firma JUNG – jest producentem gniazd, włączników i osprzętu smart, pozwalającego wygodnie sterować oświetleniem, osłonami okiennymi, klimatyzacją, systemami bezpieczeństwa oraz multimediami, a także efektywnie zarządzać energią. Produkty i systemy firmy JUNG są cenione na całym świecie jako gwarancja wysokiej jakości i niezawodności. Dzięki zaangażowaniu w wyłączną produkcję w Niemczech JUNG stawia na zrównoważony rozwój zarówno w procesie produkcyjnym, jak i w całym cyklu życia produktu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: