Już dziś startuje Gdynia Design Days 2020 online. Co w programie na weekend? Oto nasz przewodnik

Kontynuując globalną dyskusję pod hasłem „Uwaga” to właśnie dziś rozpoczyna się wyjątkowa edycja online Gdynia Design Days stworzona specjalnie na czas kryzysu.

Tegoroczny festiwal będzie pretekstem do podjęcia działań i pobudzenia kreatywności. Dzięki dedykowanej platformie uczestnicy z całego świata będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach, wykładach oraz networkingu.

Co znajdziemy w weekendowym programie?

4.07 (sobota) | Uwaga!

16:30 – 17:30 odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu transmitowane na żywo na platformie GDD stage.
Festiwal rozpocznie się panelem dyskusyjnym, który poprowadzi Agata Nowotny, badaczka, kuratorka wystawy i ekspertka w dziedzinie dizajnu. W gronie futurystów i badaczy designu zostanie rozpatrzone hasło tegorocznej edycji w kontekście społecznym, socjologicznym, psychologicznym, technologicznym i kulturowym. Paneliści nie tylko zdiagnozują obecne kryzysy i problemy, ale także podejmą próbę prognozowania nadchodzących wobec nich zjawisk i możliwych scenariuszy.

18:00 – 18:45 wykład otwierający: Czas – najważniejszy, nieodnawialny zasób.
Od czasu wydania swojej książki „Stuffocation” – o tym, dlaczego doświadczenia są lepsze od dóbr materialnych – James Wallman kontynuuje badania w tym temacie. Badał odkrycia i dokonania wybitnych ekonomistów, psychologów i socjologów na wiodących światowych uniwersytetach, takich jak Harvard, Stanford, Oxford, Cambridge, Tokoy, MIT, NYU, LSE, które rozłożył na czynniki pierwsze. Tak stworzył zestaw 7 zasad projektowania czasu. Podczas wykładu usłyszymy wskazówki, sztuczki, systemy i rytuały, abyśmy mogli nauczyć się, jak lepiej spędzać czas — w tych dziwnych czasach i zawsze. Wykład odbędzie się w języku angielskim, będzie tłumaczony symultanicznie.

5.07 (niedziela) | Uwaga! Czas na zmiany!

17:00 – 17:45 wykład: Nadkonsumpcja – Jak się z nią zmierzyć?
Wyliczono, że jeśli wszyscy mieszkańcy Ziemi zaczęliby konsumować dokładnie tak jak mieszkańcy krajów rozwiniętych, aby utrzymać nasz styl życia, potrzebowalibyśmy 3-5 planet. Styl życia mieszkańców bogatych miast, coraz większa konsumpcja i generowanie zanieczyszczeń są realnym zagorzeniem dla środowiska. Jak możemy zmierzyć się z tematem nadmiernej konsumpcji? Podczas wykładu kuratorka Izabela Bołoz opowie o projektach prezentowanych na wystawie „More no more”.

18:00 – 18:45 wykład: Biodesign w kontrze do nadprodukcji
Produkujemy nie tylko wiele dóbr, ale jeszcze więcej śmieci. Jak zaprojektować produkcję, aby ograniczyć eksploatowanie surowców naturalnych? Odpowiedzi na te i inne pytania poszuka Róża Janusz – projektantka procesów przemysłowych, współtwórca SCOBY Packaging – opakowań, które rosną.

19:00 – 19:45 Kryzys klimatyczny jako kryzys wyobraźni
„Kryzys ekologiczny to przede wszystkim kryzys wyobraźni” – pisał Lawrence Buell. Ta myśl stanowi punkt wyjścia dla ekokrytyki, czyli nowego dyskursu w obrębie humanistyki wysuwającego na pierwszy plan kwestię relacji pomiędzy istotami ludzkimi a nie-ludzką naturą. Rozmowa Filipa Springera i Julii Fiedorczuk stanowić będzie punkt wyjścia do zastanowienia nad zmianami, które możemy wprowadzić.

W ramach festiwalu, każdego dnia zapraszamy również do Kina Idei online, z repertuarem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Projekcje filmów dostępne są za darmo.

Polecamy też wystawy online GDD:
Mamy problem z wodą
Dane to emocje. Emocje to dane
Więcej nigdy więcej
Dematerializacja
Cześć! Znam Cię – jestem Tobą
(Nie)uwaga
Dobra Śmierć
Wyspa Re

Więcej o wystawach i ich autorach w specjalnym przewodniku.

Pełen program GDD 2020: tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days