Kontynuując globalną dyskusję pod hasłem „Uwaga” to właśnie dziś rozpoczyna się wyjątkowa edycja online Gdynia Design Days stworzona specjalnie na czas kryzysu.
Tegoroczny festiwal będzie pretekstem do podjęcia działań i pobudzenia kreatywności. Dzięki dedykowanej platformie uczestnicy z całego świata będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach, wykładach oraz networkingu.
Co znajdziemy w weekendowym programie?
4.07 (sobota) | Uwaga!
16:30 – 17:30 odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu transmitowane na żywo na platformie GDD stage.
Festiwal rozpocznie się panelem dyskusyjnym, który poprowadzi Agata Nowotny, badaczka, kuratorka wystawy i ekspertka w dziedzinie dizajnu. W gronie futurystów i badaczy designu zostanie rozpatrzone hasło tegorocznej edycji w kontekście społecznym, socjologicznym, psychologicznym, technologicznym i kulturowym. Paneliści nie tylko zdiagnozują obecne kryzysy i problemy, ale także podejmą próbę prognozowania nadchodzących wobec nich zjawisk i możliwych scenariuszy.
18:00 – 18:45 wykład otwierający: Czas – najważniejszy, nieodnawialny zasób.
Od czasu wydania swojej książki „Stuffocation” – o tym, dlaczego doświadczenia są lepsze od dóbr materialnych – James Wallman kontynuuje badania w tym temacie. Badał odkrycia i dokonania wybitnych ekonomistów, psychologów i socjologów na wiodących światowych uniwersytetach, takich jak Harvard, Stanford, Oxford, Cambridge, Tokoy, MIT, NYU, LSE, które rozłożył na czynniki pierwsze. Tak stworzył zestaw 7 zasad projektowania czasu. Podczas wykładu usłyszymy wskazówki, sztuczki, systemy i rytuały, abyśmy mogli nauczyć się, jak lepiej spędzać czas — w tych dziwnych czasach i zawsze. Wykład odbędzie się w języku angielskim, będzie tłumaczony symultanicznie.
5.07 (niedziela) | Uwaga! Czas na zmiany!
17:00 – 17:45 wykład: Nadkonsumpcja – Jak się z nią zmierzyć?
Wyliczono, że jeśli wszyscy mieszkańcy Ziemi zaczęliby konsumować dokładnie tak jak mieszkańcy krajów rozwiniętych, aby utrzymać nasz styl życia, potrzebowalibyśmy 3-5 planet. Styl życia mieszkańców bogatych miast, coraz większa konsumpcja i generowanie zanieczyszczeń są realnym zagorzeniem dla środowiska. Jak możemy zmierzyć się z tematem nadmiernej konsumpcji? Podczas wykładu kuratorka Izabela Bołoz opowie o projektach prezentowanych na wystawie „More no more”.
18:00 – 18:45 wykład: Biodesign w kontrze do nadprodukcji
Produkujemy nie tylko wiele dóbr, ale jeszcze więcej śmieci. Jak zaprojektować produkcję, aby ograniczyć eksploatowanie surowców naturalnych? Odpowiedzi na te i inne pytania poszuka Róża Janusz – projektantka procesów przemysłowych, współtwórca SCOBY Packaging – opakowań, które rosną.
19:00 – 19:45 Kryzys klimatyczny jako kryzys wyobraźni
„Kryzys ekologiczny to przede wszystkim kryzys wyobraźni” – pisał Lawrence Buell. Ta myśl stanowi punkt wyjścia dla ekokrytyki, czyli nowego dyskursu w obrębie humanistyki wysuwającego na pierwszy plan kwestię relacji pomiędzy istotami ludzkimi a nie-ludzką naturą. Rozmowa Filipa Springera i Julii Fiedorczuk stanowić będzie punkt wyjścia do zastanowienia nad zmianami, które możemy wprowadzić.
W ramach festiwalu, każdego dnia zapraszamy również do Kina Idei online, z repertuarem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Projekcje filmów dostępne są za darmo.
Polecamy też wystawy online GDD:
• Mamy problem z wodą
• Dane to emocje. Emocje to dane
• Więcej nigdy więcej
• Dematerializacja
• Cześć! Znam Cię – jestem Tobą
• (Nie)uwaga
• Dobra Śmierć
• Wyspa Re
Więcej o wystawach i ich autorach w specjalnym przewodniku.
Pełen program GDD 2020: tutaj