W najbliższą sobotę Muzeum Śląskie w Katowicach organizuje warsztaty „Śląska bajarka. Kolędowe larmo!”, które są świetną okazją do poznania tradycyjnych śląskich pastorałek. Ciekawie zapowiadają się dwie wystawy – brazylijskiego artysty Marlona de Azambuja w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz irackiego Kurda Hiwy K w warszawskiej Zachęcie. Warto także wybrać się do Muzeum Śląskiego na cykliczne oprowadzanie po wystawach stałych – tym razem po „Galerii sztuki polskiej 1800–1945”. Sporym wydarzeniem jest zbliżający się festiwal architektury i designu – 4 Design Days. Zapraszamy!
Co: Wystawa „Medio Cuerpo”
Gdzie: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Kiedy: 11.01.2019–3.03.2019
W Galerii Miejskiej Arsenał od 11 stycznia będzie można oglądać projekt brazylijskiego artysty Marlona de Azambuja, który jest zafascynowany architekturą i możliwością jej doświadczenia. Kuratorka wystawy – Agata Rodriguez tak mówi o tym wydarzeniu: „Różne formy i poziomy pojmowania przestrzeni przenikają się ze sobą i tworzą jedną całość. Sztywne podziały architektoniczne, miękkie organiczne formy, architektura wyobrażona, światło, świadomość… Zapraszani jesteśmy do stopniowego doświadczania różnorodnych form, odkrywania znaczeń, a co najważniejsze do przekraczania ustanowionych granic, zarówno tych w przestrzeni fizycznej, jak i mentalnej”.
Więcej na: www.arsenal.art.pl
Co: Warsztaty „Śląska bajarka. Kolędowe larmo!”
Gdzie: Muzeum Śląskie w Katowicach
Kiedy: 5.01.2019 r.
W najbliższą sobotę warto się wybrać do Muzeum Śląskiego, aby wziąć udział w regionalnych warsztatach dla rodzin z dziećmi, które poprowadzi Dominika Kierpiec-Kontny. Uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda tradycyjnie kolędowanie, kim jest turoń oraz jak brzmią tradycyjne śląskie pastorałki. To świetna okazja do wspólnego kolędowania.
Więcej na: www.muzeumslaskie.pl
Co: Wystawa „Galeria sztuki polskiej 1800–1945”
Gdzie: Muzeum Śląskie w Katowicach
Kiedy: 12.01.2019 r.
W ramach cyklu oprowadzeń po stałych ekspozycjach Muzeum Śląskiego już 12 stycznia obejrzeć będzie można wystawę „Galeria sztuki polskiej 1800–1945”, prezentującą znaczną część zbiorów malarstwa polskiego oraz wybrane eksponaty z ówczesnej Sekcji Rzeźby. Wśród pozyskanych obrazów znajdują się dzieła m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Podkowińskiego, Aleksandra Orłowskiego, Stanisława Czajkowskiego, Franciszka Kostrzewskiego, Zygmunta Rozwadowskiego, Tadeusza Dobrowolskiego, Piotra Stachiewicza, Stanisława Grocholskiego i Alfonsa Dunin‑Borkowskiego.
Więcej na: www.muzeumslaskie.pl
Co: Wystawa „Hiwa K Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe”
Gdzie: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Kiedy: 19.01.2019–28.04.2019
Warszawska Zachęta zaprasza na wystawę prac Hiwy K, irackiego Kurda, który kilkanaście lat temu przyjechał do Europy jako uchodźca polityczny, a dziś jest jednym z czołowych artystów sztuki światowej. W jego twórczości elementy biograficzne mieszają się z tym, co zasłyszane i fikcyjne, stawiając w nowym świetle problematykę uchodźctwa oraz funkcjonowania w innej kulturze.
Ekspozycję otwiera instalacja Czego nie zrobili barbarzyńcy, zrobił Barberini, która jest zbudowana z pięciu form z piasku, naśladujących kasetony sklepienia rzymskiego Panteonu.
Więcej na: www.zacheta.art.pl
Co: 4 Design Days
Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek w Katowicach
Kiedy: 24.01.2019–27.01.2019 r.
Wielkimi krokami zbliża się jedno z największych wydarzeń związanych ze sztuką użytkową w Polsce – 4 Design Days. To już 4. edycja festiwalu dedykowanego najnowszym trendom w architekturze i designie. Przez cztery dni będzie można oglądać efekty pracy najbardziej uznanych architektów i projektantów, poznać najnowsze kierunki w sztuce użytkowej, wziąć udział w warsztatach, dyskusjach i wykładach.
Organizatorom zależy na stworzeniu platformy wymiany poglądów o kierunkach, wyzwaniach i perspektywach rozwoju rynku nieruchomości, roli architektury i wzornictwa, a także misji społecznej związanej z budowaniem tkanki miejskiej przyjaznej mieszkańcom.
Więcej na: www.4dd.pl