Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w najbliższych miesiącach.
Cycle revolution
do 30.06
Londyn
www.designmuseum.org
Ostatnia dekada to prawdziwa rowerowa rewolucja w Europie. Design Museum postanowiło wziąć na warsztat ten sportowy fenomen, przyglądając się zarówno ulicznej modzie, jak i olimpijskim zawodowcom. Wystawa „Cycle Revolution” w londyńskim muzeum designu przedstawia zarówno rowerową modę, fotografię, jak i projektowanie sprzętu i akcesoriów. Organizatorzy zadają sobie pytanie, jaką rolę odgrywa rower w naszym życiu i jak kultura rowerowa rozwijać się będzie w przyszłości.
Piękno i pragmatyzm | Pragmatyzm i piękno
XXI Triennale International Exhibition 2016
21st Century. Design After Design
do 12.09
Mediolan (Włochy)
www.lapermanente.it
Podczas reaktywowanego Triennale Designu w Mediolanie Culture.pl prezentuje wystawę polskiego designu, która przedstawia obiekty przez pryzmat dwóch podstawowych kryteriów projektowania: estetyki i użyteczności. Wszystko, czym się otaczamy, jest zaprojektowane, by spełnić określoną funkcję. Są to również często rzeczy piękne – specjalnie przez nas wybrane, wpisujące się w subiektywną estetykę. Organizatorzy wraz z Magdaleną Kochanowską, kuratorką wystawy, zadają nam pytanie, czy użyteczność jest źródłem piękna, czy dokładnie na odwrót? Co okaże się ważniejsze: piękno czy pragmatyzm? Tego wyboru będą mogli dokonać sami odbiorcy w trakcie wystawy, obierając jedną z dwóch dostępnych dróg zwiedzania.
Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932
do 5.06
Wrocław
www.ma.wroc.pl
Wierzono, że mogą zmienić człowieka i jego życie, trwale wpłynąć na krajobraz architektoniczny i zapoczątkować nowy sposób myślenia o budowie mieszkań. Weissenhof, Nový Dům, WuWA, Neubühl, Lainz, Baba – eksperymentalne osiedla Werkbundu zbudowane w Europie w latach 1927-1932 w znaczącym stopniu wpłynęły na rozwój architektury światowej. Jest ich zaledwie sześć – w Niemczech, Polsce, Czechach, Szwajcarii i Austrii. Wszystkie stały się symbolem „architektoniczno-urbanistycznej rewolucji”. Wystawa „Droga ku nowoczesności” prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu po raz pierwszy przedstawia wzorcowe osiedla w jednym miejscu. Dzięki współpracy sześciu miast i związanych z nimi instytucji można zobaczyć historyczne plany, projekty architektoniczne i dokumenty, makiety, a także archiwalną i współczesną dokumentację fotograficzną, oryginalne meble, elementy wystroju wnętrz i sprzęty domowe.
Exhibitionism: The Rolling Stones
do 5.09
Londyn (Wielka Brytania)
www.saatchigallery.com
The Rolling Stones nie trzeba nikomu przedstawiać. To już prawdziwa legenda światowej muzyki. Po wielu latach na scenie ich twórczość pokazana zostanie również w formie wystawy, a raczej przedstawienia! Za projekt odpowiedzialny jest wyśmienity duet Abbott Miller i William Russell z firmy Pentagram. W londyńskiej Saatchi Gallery pokazanych zostanie ponad 500 artefaktów, pamiątek po królach rocka wraz z instalacjami audiowizualnymi.
HUSH Warsaw Hello Spring
7-8.05
Warszawa
www.hushwarsaw.com
Ósma edycja targów HUSH Warsaw to kolejna szansa na inspirujące zakupy spośród ponad 85 kolekcji mody na sezon wiosna-lato 2016. Odwiedzający targi jako jedni z pierwszych będą mieli dostęp do premierowych propozycji autorskich marek. Hello Spring to także specjalna przestrzeń do spotkań i rozmowy, w której odbędą się warsztaty i wykłady o tematyce dotyczącej promocji i sprzedaży autorskich marek.
NYCxDESIGN
3-17.05
Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
www.nycxdesign.com
ICFF
14-17.05
Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
www.icff.com
28. już targi ICFF to kolejne wielkie święto designu i architektury w Ameryce Północnej. Nowojorski Jacob K. Javits Convention Center zamieni na się na 4 dni w globalną platformę nowości, trendów i najlepszych projektów. Tutaj odbywają się północnoamerykańskie premiery.
Pole Position
13-16.05
Nowy Jork (Stany Zjednoczone)
www.wanteddesignnyc.com
Podczas tegorocznej edycji festiwalu WantedDesign Culture.pl zaprezentuje projekty najciekawszych marek z Polski. Wystawa „Pole Position” pokaże, że Polska jest liczącym się zawodnikiem zarówno w branży meblarskiej, jak i w transporcie, ceramice, a nawet w produkcji kurtek i śpiworów. Koncepcja wystawy powstała we współpracy z Zamkiem Cieszyn.
Maison & Objet, Miami
10-13.05
Miami (Stany Zjednoczone)
www.maison-objet.com/americas
Po paryskiej odsłonie, czas na amerykańską edycję słynnych francuskich targów.
Clerkenwell Design Week
24-26.05
Londyn (Wielka Brytania)
www.clerkenwelldesignweek.com
Piękny dowód na to, że nawet najmniejsze inicjatywy w branży kreatywnej mają szansę na wielki sukces. Z przedsięwzięcia dzielnicowego Clerkenwell Design Week stał się jednym z największych festiwali promujących marki brytyjskie. Inspirujące spotkania i wystawy w sklepach, showroomach – wszystko to w świetnej majowej atmosferze.
Biennale Architektury w Wenecji
28.05-27.11
www.labiennale.org
Główna wystawa 15. Biennale Architektury w Wenecji przygotowana przez chilijskiego architekta Alejandro Aravenę odnosić się będzie do hasła „Raport z frontu”. W pawilonie polskim zaprezentowana zostanie wystawa przygotowana przez Dominikę Janicką i Michała Gdaka z Institute of Design Kielce. Ekspozycja o tytule „Podwójna fasada” ma za zadanie zwrócić uwagę na zaniedbany problem warunków pracy pracowników budowlanych oraz etyczne aspekty produkcji architektury. Autorzy podkreślają konieczność wprowadzenia zasad „fair trade”, widocznych już w wielu innych dziedzinach produkcji. Międzynarodowa Wystawa Architektury jest organizowana od 1980 roku. Polskie prezentacje w Wenecji były wielokrotnie doceniane przez międzynarodowe jury, w tym najwyższą nagrodą, czyli Złotym Lwem, za wystawę Hotel Polonia, Afterlife of Buildings (2008) oraz wyróżnieniem specjalnym za projekt Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great power (2012). Opiekunem pawilonu polskiego i organizatorem wystaw na Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.
Design Dialogue: Poland – Brazil
1-30.06
Rio de Janeiro (Brazylia)
www.spiritofpoland.pl
Culture.pl i The Spirit of Poland, w ramach rozbudowanego programu prezentacji polskiej kultury w Brazylii, przedstawi „Design Dialogue: Poland – Brazil”. Zespół kuratorski składający się z polskich kuratorek Magdy Kochanowskiej i Ewy Solarz oraz brazylijskiego kuratora Gabriela Patrocinio stworzył koncepcję wystawy, która zetknie ze sobą artystów z Polski i Brazylii. Ponadto wystawa „Design Dialogue: Poland – Brazil” zestawi projektowanie graficzne i wzornictwo, klasykę ze współczesnością, polskich projektantów z brazylijskimi.
DMY Berlin
2-5.06
Berlin (Niemcy)
www.dmyberlin.com
Fotofestiwal
9-19.06
Łódź
www.fotofestiwal.com
Tematem przewodnim piętnastego festiwalu będzie podróż oraz różne formy jej zapisu i prezentacji. Program „Hit the Road: Fotografowie w drodze” przybliży nam nie tylko urok szablonowej fotografii pocztówkowej, ale również formy, które ją przekraczają – fotografię konceptualną, dziennikarską i dokumentalną. Zobaczymy między innymi prace Roberta Rauschenberga, współtwórcy pop-artu, oraz fotografie Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli agencji fotograficznej Magnum Photos. Wystawy kuratoruje Alison Nordström, dyrektor artystyczna Fotofestiwalu.
Barcelona Design Week
2-12.06
Barcelona (Hiszpania)
www.barcelonadesignweek.com
Międzynarodowe Biennale Plakatu
11.06-25.09
Warszawa
www.biennale.postermuseum.pl
Muzeum Plakatu w Wilanowie inauguruje jubileuszową, 25. edycję Międzynarodowego Biennale Plakatu. W tym roku wydarzeniem głównym będzie wystawa, której kuratorem został David Crowley. Ekspozycja poświęcona funkcjonowaniu plakatu w przestrzeni publicznej i mediach elektronicznych nie zapomni o takich formach twórczości jak internetowe memy, gify czy oprawy kibicowskie ze stadionów piłkarskich. Poza wystawą główną na biennale będzie można zobaczyć uznane plakaty, wyróżniające się w całej historii imprezy, czy wziąć udział w konferencji naukowej poświęconej przyszłości plakatu. Inauguracyjne Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie odbyło się w roku 1966 z inicjatywy polskich artystów grafików. Było pierwszym na świecie biennale poświęconym wyłącznie plakatowi. Konkurs i towarzysząca mu wystawa szybko zyskały olbrzymie uznanie wśród światowych artystów. Wśród laureatów biennale znajdują się najwybitniejsi artyści tej dziedziny, m.in. Roman Cieślewicz, Shigeo Fukuda, Grapus (grupa art.), Yusaku Kamekura, Jan Lenica, Stefan Sagmeister, Waldemar Świerzy, Armando Testa, Rosemarie Tissi, Henryk Tomaszewski, Andy Warhol czy Tadanori Yokoo.
Design Miami/Basel
14-19.06
Basel (Szwajcaria)
www.designmiami.com
Śląska Rzecz
15.06
Cieszyn
www.zamekcieszyn.pl
Open’er Festival
29.06-2.07
Gdynia
www.opener.pl
Oprócz muzyki, to największy w Polsce interdyscyplinarny festiwal prezentujący bogaty przegląd sztuk wizualnych: Galerię Open’era, prace Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przedstawienia teatralne we współpracy z warszawskim Nowym Teatrem, dokumentalne Alterkino, popularyzujący czytelnictwo w Bibliotece Open’era oraz modę od najnowocześniejszych polskich projektantów na scenie Fashion Stage. Wydarzenie jest otwarte na najmłodszych widzów dzięki Kids Zone – strefie kreatywnej zabawy. Open’er jest dwukrotnym laureatem European Festival Awards w kategorii Best Major Festival.
Gdynia Design Days
1-10.07
Gdynia
www.gdyniadesigndays.eu
Tegoroczne hasło przewodnie gdyńskiego festiwalu to „Odzyskane”, które w dużej mierze odwołuje się do korzeni Gdyni i jej związków z morzem. Podczas GDD poruszone zostaną m.in. tematy związane z pozyskiwaniem energii z morskich żywiołów, korzystaniem z zasobów lokalnego rzemiosła czy odzyskiwaniem naturalnych połączeń pomiędzy projektantami, przedsiębiorcami oraz środowiskiem naukowym.