Odrodzona elegancja

740 m kw. wymagające generalnego remontu i zaledwie rok od powstania projektu do zakończenia prac. Architektka Kamila Piętka-Rakowiecka z pracowni Na Antresoli nie ukrywa, że projekt, który niedawno sfinalizowała w Zalesiu, willowej dzielnicy Wrocławia, stanowił niemałe wyzwanie. Wyzwanie, które z dumą może podsumować jako zakończone sukcesem.

Czterokondygnacyjna willa powstała na początku XX wieku, a następnie była wielokrotnie przebudowywana – ostatni większy remont realizowano na początku lat 2000.

Nowym właścicielom, małżeństwu z córką i dziadkami, zależało na stworzeniu nowoczesnej, otwartej przestrzeni, z jednoczesnym poszanowaniem oryginalnej tkanki budynku.

–  Z inwestorami znamy się od kilku lat i był to kolejny projekt, który dla nich realizowałyśmy – wspomina architektka. – Poprzednie projekty dotyczyły domów wakacyjnych oraz realizacji komercyjnych, a tym razem miałyśmy do zaprojektowania ich dom. To było ogromne wyzwanie, bo dom był wielokrotnie przebudowany przez poprzednich właścicieli i wymagał generalnego remontu.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

W trakcie prac remontowych wymieniono wszystkie instalacje, w tym elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz system wentylacji.

– Zakres był bardzo szeroki i obejmował także wymianę podłóg, drzwi, łazienek oraz elementów wyposażenia – dodaje Kamila Piętka-Rakowiecka. – Na budowie pracowało kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób, co sprawiało, że dokumentacja projektowa liczyła dziesiątki stron a w sprawie projektu wymieniłyśmy ponad 1000 maili.

Z oryginalnej struktury udało się zachować jedynie kamienne schody, podłogę w oranżerii, szklane obejście salonu i niecka basenowa.

Kamila Piętka-Rakowiecka

Strefa spa z basenem, siłownią oraz sauną znajduje się na poziomie przyziemia, natomiast przestronna strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i otwartym gabinetem rozciąga się na kolejnym piętrze.

Na wyższej kondygnacji znajduje się strefa prywatna właścicieli, w tym sypialnie, łazienki, garderoba oraz oranżeria. Na najwyższym poziomie, bezpośrednio pod skośnymi dachami, znajduje się użytkowe poddasze.

 – Wszystko jest skomunikowane dwiema klatkami schodowymi oraz windą, co sprawia, że dom jest bardzo funkcjonalny – zaznacza architektka.

Kamila Piętka-Rakowiecka

W nowej aranżacji kluczową rolę odgrywają kolory i materiały. – Zastosowaliśmy spokojną bazę z akcentami terrakoty i zieleni – relacjonuje architektka. Klasyczny charakter wnętrzu nadają starannie dobrane materiały wykończeniowe, takie jak dębowa podłoga ułożona w klasyczną jodełkę oraz ozdobne wysokie listwy przypodłogowe.

Większość mebli została zaprojektowana na wymiar z forniru dębowego, zestawionego z kwarcytowymi blatami kuchennymi parapetami oraz schodami z czarnego granitu, oraz włoskimi i portugalskimi płytkami gresowymi.

Oprócz nich zespół Na Antresoli starał się bazować na polskich produktach, ale nie stroniąc od włoskiego i skandynawskiego designu.

Indywidualny charakter wnętrza podkreślają obrazy i rzeźby, które właściciele kolekcjonują od lat, a także obszerna kolekcja roślin, w tym ogromna donica z egzotycznymi roślinami, oddzielająca gabinet od części dziennej.

Kamila Piętka-Rakowiecka

Rocznik 1989. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej na kierunku architektury. Współtworzy pracownię projektową Na Antresoli od 2014 roku. Pasjonatka minimalizmu i subtelnych detali. Miłośniczka dobrego oświetlenia i czarnej kawy.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Vintage na poddaszu

Vintage na poddaszu

Wrocław | 14 stycznia 2025

Tak na 60 metrach we Wrocławiu urządziła się para kolekcjonerów designu!

Dębowa odyseja

Dębowa odyseja

Wrocław | 10 stycznia 2025

Odkrywamy sekrety kompaktowego mieszkania we Wrocławiu

Nowe życie w starych murach

Nowe życie w starych murach

Wrocław | 24 października 2024

Zabytkowe mieszkanie zamieniło się w tętniące życiem biuro i przestrzeń warsztat

Mikrowyzwanie

Mikrowyzwanie

Wrocław | 22 października 2024

20-metrowa kawalerka we wrocławskiej kamienicy z lat 30. inspirowana Bauhausem