Co łączy włoski makaron z polskim kilimem?

Zaprojektowany przez Piotrka Niklasa kilim Rapallo to pierwszy z kilimów Splot zainspirowany spotkaniem Przemka Cepaka twórcy marki Splot z Justyną Kosmalą – legendarną już warszawską restauratorką.

Kolorystyka i formy kilimu Rapallo przywołują na myśl projekty Ettore Sottsassa czy Nathalie du Pasquier z legendarnej grupy Memphis Milano. Ich odważne postmodernistyczne wzornictwo zdefiniowało estetykę lat 80. i 90; teraz dzięki projektom Piotra Niklasa i rzemieślniczkom z Bobowej zyskuje zupełnie świeże oblicze. Świeżo i rzemieślniczo – tak ma być też w knajpie Justyny Kosmali – uznanej warszawskiej restauratorki. Jej najnowszy projekt, włoska restauracja Lupo, otworzy się na początku kwietnia.

Przemek Cepak: – Życie towarzyskie i uczuciowe miasta stołecznego zasługuje na intrygującą scenografię. Kilim Rapallo łączy radosny gwar włoskiego aperitivo z niespokojnym duchem Warszawy”

Charlotte ma już prawie 10 lat. Rozmawiamy z Justyną Kosmalą

Rzemiosło w dobrym smaku

Kilim Rapallo powstał jako owoc spotkania Splotu z Justyną – wspólna miłość do  stylistyki Memphis Milano, zainteresowanie tworzeniem rzeczy rzemieślniczych, odwaga i bezkompromisowe podejście do dizajnu. W Lupo nie tylko jedzenie, ale też wnętrze ma zachwycać. Jednym z elementów wystroju  ma być właśnie Rapallo – prawdziwy kameleon mieniący się feerią pastelowych barw, utkany w Polsce, lecz o kosmopolitycznym uroku. Wybór kilimu przez architektkę Annę Łoskiewicz zaangażowaną w powstanie Lupo pokazuje, że tkanina wraca nie tylko do domów, ale też do przestrzeni publicznych. Czyż nie zasługujemy na to, żeby dobrym dizajnem otaczać się wszędzie?

Rapallo został wykonany w wymiarach 100 x 200 cm, może wisieć pionowo oraz poziomo. Osiem kolekcjonerskich, numerowanych egzemplarzy można nabyć w cenie 6 900 złotych, kilim można również podziwiać w Lupo przy ul. Chmielnej 132/134.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architektura barwy

Architektura barwy

Warszawa | 19 września 2024

Jacek Kołodziejski prezentuje wystawę rzeźb inspirowanych Le Corbusierem

Diuna pełna sztuki

Diuna pełna sztuki

Warszawa | 13 lutego 2024

Odwiedzamy nowe wnętrza kompleksu biurowego zaprojektowane przez Annę Łoskiewicz

Odyseja estetyczna

Odyseja estetyczna

Warszawa | 7 maja 2023

Nieustraszeni dyktatorzy smaku: Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Jacek Kołodziejski