Kino Muranów, pierwsze dwusalowe kino w Polsce, przeszło ostatnio gruntowną przemianę. Dzięki m.in. pracowni MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci odzyskało dawny blask i znów cieszy oczy kinomanów.
Kino Muranów jest miejscem silnie zakorzenionym w sercach warszawiaków od wielu pokoleń. Powstało po II wojnie światowej w epoce tzw. socrealizmu jako pierwsze dwusalowe kino w Polsce, mieszczące ok. 700 widzów. Wnętrze zostało wykonane wówczas z dużym rozmachem – widoczne to było zarówno w ukształtowaniu założenia funkcjonalnego, jak i w użytych materiałach. Posadzki głównych pomieszczeń, słupy i filary, a także część pilastrów i ścian, wyłożone zostały różnobarwnymi, ściśle przylegającymi do siebie skrawkami marmuru. We wnętrzu nie zabrakło także rzeźb i sztukaterii oraz charakterystycznego, kasetonowego sufitu w głównym holu. Z biegiem lat wnętrze kina i hallu się degradowało. Zmieniano i modyfikowano je tanim kosztem, by finalnie w 2000 roku przybrało charakter karykatury, gdzie większa cześć wystroju wspaniałego kamiennego wnętrza została przykryta karton gipsowymi ściankami, dodatkowo pojawiły się tandetne przypadkowe meble oraz podesty z drewno-podobnym linoleum. Wszędzie pojawiły się nieskładne ulotki, reklamy i boksy które wprowadziły chaos, i zamazały wytworny klimat panujący we wnętrzu.
– Nasz projekt miał na celu przywrócenie dawnej świetności wnętrza hallu i foyer kina. Dodatkowo dyskretnie wprowadzając nowe elementy i usprawniając tę przestrzeń – opowiadają projektanci Marta Frejda i Michał Gratkowski z pracowni MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci (współpraca: Klaudia Zyza). – Motywem przewodnim projektu była iluzja, która jest nieodłącznym elementem filmów. Projektowana przestrzeń foyer staje się miejscem przejścia z rzeczywistości do stanu odrealnienia, a także miejscem kontemplacji po seansie. Dodatkowo strefa foyer staje się wspaniałym miejscem do spotkań i dyskusji nie tylko na tematy filmowe.
Więcej na: www.mfrmgr.pl