Kościół w Knarvik. Takie świątynie nam się marzą

W Europie wciąż mamy ważne i tętniące życiem miejsca kultu, ale nie pojawiają się one zwykle na łamach magazynów o architekturze i designie. Zazwyczaj są to kościoły stare lub zbudowane w stylu, który nie znajduje uznania krytyków. Okazuje się, że bardzo trudno stworzyć obiekt, który będzie zaakceptowany jednocześnie przez wiernych i znawców architektury. Współczesne świątynie zadziwiają nas niezwykłymi formami, technologiami, materiałami. Często są pięknymi budynkami, które mogłyby równie dobrze być na przykład salą koncertową, muzeum czy fabryką; tylko nieliczne kojarzą się z przestrzenią sakralną.

Kościół w Knarvik wygląda niezwykle malowniczo na tle kamiennego, surowego wzniesienia, na którym stoi. Jego charakterystyczna strzelista sylwetka stała się punktem orientacyjnym w pejzażu miasta. Zgodnie z założeniami ma on służyć wspólnocie nie tylko jako miejsce modlitwy, ale także edukacji i spotkań kulturalnych. Jego dynamiczna forma została zainspirowana tradycją norweskich kościołów klepkowych (stavkirke), które znamy dzięki malowniczemu kościołowi Vang z Karpacza. Drewno jest tu kluczowym materiałem: jednorodna okładzina sosnowa pojawia się na zewnątrz i w środku świątyni. Ciepło, jakie daje, powoduje, że modernistyczna bryła zyskuje ludzki, przyjazny charakter. Z drewna wykonane są także meble i piękna rozeta ozdabiająca ścianę ołtarzową. Światło naturalne wpada do wnętrza poprzez lancetowate pionowe okna przecinające elewację i sufit. Wieczorem sączący się przez nie ciepły blask jest zaproszeniem dla przechodzących obok, by dołączyli do modlącej się wspólnoty.

Nazwa: Knarvik Community Church. Lokalizacja: Knarvik, Norwegia. Projekt: Reiulf Ramstad Architects (RRA). Więcej na: www.knarvikkyrkje.no

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Spektakularna prowokacja

Spektakularna prowokacja

Dordrecht | 6 października 2022

Renomowane Studio Job zaprezentowało diaboliczny witraż unoszony przez żółwie

W Czechach wyrósł tęczowy kościół. Odważny!

Kościół 2.0

Brno | 12 września 2020

Duchowość i symbolika splecione w futurystycznym projekcie Atelier Štěpán