We wrocławskiej Barbarze, czyli w infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury powstała dziecięca kryjówka, którą projektanci nazywają opowieścią o architekturze. A tak naprawdę to niezwykły plac zabaw wyróżniający się prostą i klarowną konstrukcją naprzemiennie poukładanych belek, „sztapel” drewna, na którego szczycie jest baza.
Jego niepodocinane elementy, wystające poza ortogonalny obrys tworzą takie pojęcia jak: schody, dach, odbijacz, a wyjęte lub wydrążone belki: wejścia, okna, odsłuchy, tunele. Nie ma tu doklejek i dostawek, jest: grawitacja, belka, wspornik, dźwignia – proste fizyczne zasady, jeden naturalny i pachnący materiał. Kryjówka to natura, która podkreśla i uwidacznia charakter przestrzeni architektonicznej oraz światła, które w nią wpada. Wysokie brzozy potęgują wysokość sali, łapiące światło rośliny pokazują jego barwy i kierunek, a faktury i cienie kamieni mają w sobie mrok oraz szorstkość. Kasztany pozwalają na zabawę kształtem i wagą, stają się też naturalną pufą dopasowując się ciała.
Kryjówka powstała w ub. roku w ramach projektu Fundacji Open Mind „Kids Design Space – dzieci projektują przestrzeń”, który pozwalał na nawiązanie partnerskiej współpracy między dziećmi a znanymi polskimi projektantami, architektami, ceramikami i ilustratorami. Dziecięce prace stały się dla profesjonalistów punktem wyjścia, a przede wszystkim inspiracją do dalszej, indywidualnej już pracy nad koncepcjami nowych, wyjątkowych przedmiotów użytkowych. Jeden z warsztatów poprowadzili członkowie pracowni architektonicznej PORT, Józef Franczok i Marcin Kolanus, i to właśnie wtedy powstała Kryjówka.
Kryjówka powstała dzięki zespołowi projektantów w wieku od 6 do 33 lat w składzie: Jagoda Socha, Bartek Góralski, Jakub Lielbriedis, Michał Wróblewski, Anna Golak, Dawid Puzanowski, Natalia Puzanowska, Ludwik Wasecki, Igor Dygutowicz, Olga Dygutowicz, Dominika Bielecka, Jakub Król, Barbara Gluzińska, Laura Jasica oraz Józef Franczok i Marcin z Kolanus z pracowni architektonicznej PORT. Główny wykonawca projektu: HABE Kinga Kosińska.
Kryjówka to wielka mała architektura, z której dzieciaki mogą korzystać codziennie od 8.00 do 20.00 przy ul. Świdnickiej 8c w infopunkcie Barbara.
Więcej na: www.kidsdesignspace.pl