Nie trzeba być wielkim znawcą architektury, by docenić geniusz stojący za tym projektem. Albert Frey, uczeń Le Corbusiera, nazywany również twórcą pustynnego modernizmu, zbudował swój prywatny dom w miejscu, które większość osób uznałaby za całkowicie niezdatne do zamieszkania.
Ukończony w 1964 roku budynek był wówczas najwyżej położonym domem w Palm Springs. Niewielka, modernistyczna konstrukcja ze stali i szkła wtapia się w surową przestrzeń w żaden sposób jej nie naruszając, do tego stopnia, że skały stały się naturalną częścią wnętrza a ogromny głaz stanowi naturalną przegrodę pomiędzy salonem a częścią sypialną.
Aranżacja wnętrza była jak na tamte czasy całkowicie innowacyjna. Pojawiają się tu rozległe zabudowy meblowe wykonane na zamówienie, nowoczesny gramofon, a na tarasie wokół basenu rozstawiono wyściełane leżaki.
Po śmierci architekta, zgodnie z jego wolą, budynek Albert Frey House II wraz z osobistymi przedmiotami, prywatną korespondencją i bogatym archiwum architektonicznych projektów, trafił pod opiekę Muzeum Sztuki w Palm Springs.
Zwiedzanie rezerwuje się z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem, a wycieczki prowadzone są przez historyka Michaela Sterna, który miał okazję osobiście poznać Freya.
Albert Frey (1903-1998), jeden z najważniejszych reprezentantów architektury modernistycznej. Urodził się w Szwecji jednak od 1934 roku aż do śmierci mieszkał i pracował w Palm Springs.
W ciągu długiej i owocnej kariery stworzył ponad 200 projektów budynków, w tym znane lokalne zabytki, takie jak ratusz w Palm Springs czy stacja Aerial Tramway Valley.