Architektura i wnętrze tego domu zostały zaprojektowane równocześnie, co pozwoliło na ich harmonijną integrację. Odwiedzamy najnowszą realizację pracowni Ktura Architekci w poznańskiej dzielnicy Strzeszyn.
Powierzchnia użytkowa 232 m kw., mieszkalna 186 m kw. oraz 46-metrowy garaż. Te liczby robią szczególne wrażenie, kiedy dowiadujemy się, że za projektem całości stała jedna pracownia, prowadzona przez Katarzynę Buczkowską-Grobecką.
Duże wyzwanie było jednak sposobnością do kompleksowego zadabania o potrzeby klienta, łącząc maksymalną funkcjonalność z estetyką.
Architektura domu jest prosta i czytelna, z podziałem na dwie wyraźne części: białą – domową, oraz czarną – garażową. Taka kompozycja zapewnia nie tylko spójność wizualną, ale i funkcjonalną. – Zależało mi na tym, aby te wnętrza za 5 czy 10 lat nadal były wysokiej jakości przestrzenią do życia, która harmonijnie współgra z ich mieszkańcami – zauważa założycielka pracowni Ktura Architekci.
Garaż stanowi tło i osłonę dla wnętrza podwórka, tworząc kameralną przestrzeń wypoczynkową. Dodatkowym, ciekawym elementem są szklane dyle łączące obie części, które zapewniają dostęp światła do wnętrza garażu i stanowią ciekawy detal architektoniczny, szczególnie efektowny wieczorem.
Wnętrze domu odzwierciedla jego zewnętrzną prostotę. Centralnym elementem jest nieduża antresola, która łączy strefę dzienną z sypialnianą, tworząc płynne połączenie między górą a dołem.
– Warto zwrócić uwagę na jadalnię, która ma odważną formę – jest minimalistyczna, czarna, a jednocześnie doskonale doświetlona. Już na etapie projektowania tego domu wiedziałam, że odegra kluczową rolę – podkreśla Katarzyna Buczkowska-Grobecka.
Łazienki, zarówno na parterze, jak i na piętrze, zostały zaprojektowane z myślą o spójności estetycznej. Dolna łazienka pełni funkcję gościnnej i użytkowej, natomiast górna, przypominająca domowe spa, jest jasna, przestronna i wygodna.
Sypialnia z garderobą i z dużym, tapicerowanym łóżkiem, to idealna przestrzeń do relaksu. Jednym z ulubionych pomieszczeń mieszkańców jest jednak gabinet na parterze, pełniący również funkcję pokoju gościnnego, z dużym horyzontalnym oknem frontowym. – Otwarte, wysokie regały z książkami stanowią ciekawy pełen koloru detal tej przestrzeni – wskazuje architektka.