Niczym szklane pudełka ustawione jedno na drugim

Dwie wieże projektu pracowni Medusa Group, stanęły w samym centrum Katowic, tuż obok legendarnego Spodka. Budynki .KTW niczym szklane pudełka ustawione jedno na drugim, wznoszą się nad miastem. Wyższy liczy 133 metry, jest więc oficjalnie najwyższym budynkiem na Górnym Śląsku.

Kompleks .KTW wypełnił działkę po jednym z najwyższych budynków dyrekcji kolei w regionie, gmachu biurowca Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, oddanym do użytku w 1974 roku. Wysokościowiec, zaprojektowany przez jednego z ważniejszych lokalnych architektów lat 50. i 60., Jerzego Gottfrieda, stanowił element powojennej kompozycji urbanistycznej śródmieścia Katowic, będącej konsekwencją wieloletnich przekształceń.

Budynki .KTW – co podkreślają projektanci – miały być maksymalnie proste, a jednocześnie wyraziste jak Śląsk, który dla projektantów oznacza etos pracy, sumienność, uczciwość, prostotę i skromność.

Architekci z Medusa Group: Przemo Łukasik i Łukasz Zagała zaproponowali podzielenie budynków na mniejsze, kubiczne segmenty, które ułożone jeden na drugim miałyby być nieco względem siebie poprzesuwane. Ten zabieg ma zdynamizować sylwetkę wież, a także dać możliwość zrobienia dostępnych dla pracowników tarasów pomiędzy niektórymi kondygnacjami.

Trochę jak ustawione na sobie pudełka, a trochę jak klocki Jenga budynki .KTW robią niesamowite wrażenie nie tylko na mieszkańcach Katowic, ale i przyjezdnych stając się nowym punktem orientacyjnym Katowic. Z najwyższego, liczącego 133 m wysokości budynku, rozciąga się piękny widok na panoramę Katowic.

Pierwsza z wież KTW już otwarta. Jak wygląda od środka?

Elewacje obydwu biurowców wykonano ze szklano-aluminiowych modułów, a oba budynki połączone są ze sobą podziemnym garażem. W obu wieżach znajdują się systemy Geberit.

Inwestorem jest TDJ Estate.. Więcej na: www.ktw.com.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kto się boi śmieci

Kto się boi śmieci

Warszawa | 3 listopada 2024

Felieton Przemo Łukasika o tym, jak mógł wyglądać pawilon polski na EXPO 2025

Estetyka codzienności

Estetyka codzienności

Warszawa | 19 sierpnia 2024

Zaglądamy do prywatnych domów i mieszkań polskich projektantów wnętrz

Ocalić Szyb Krystyna

Ocalić Szyb Krystyna

Bytom | 16 czerwca 2024

Ikona śląskiej architektury przemysłowej ma szansę na rewitalizację

SOS dla Szybu Krystyna

SOS dla Szybu Krystyna

Bytom | 30 listopada 2022

Instalacja Medusa Group to wołanie o pomoc dla ikonicznego Szybu Krystyna