Trochę tego, trochę tamtego

Axel Landström i Victor Isaksson Pirtti, obaj urodzeni w 1993 roku w Lulei, w Szwecji, poznali się i zostali najlepszymi przyjaciółmi już jako małe dzieci. Dziś mieszkają i pracują w Malmö, gdzie od 2019 roku wspólnie prowadzą studio projektowe Lab La Bla.

Ich kreatywne drogi zbiegły się w sposób niemal naturalny – najpierw na włoskiej Akademii Złotnictwa we Florencji, a następnie podczas studiów z zakresu wzornictwa przemysłowego w Szwecji.

Założona przez nich pracownia pełni rolę ich artystycznego laboratorium, w którym mogą eksplorować swoje koncepcje projektowe, nieustannie poszukując niekonwencjonalnych i często absurdalnych metod pracy z materiałami i tradycyjnymi procesami.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Lab La Bla jest przestrzenią, gdzie rozgrywa się swoisty dialog między człowiekiem, przemysłem a naturą.

Axel i Victor wykorzystują projektowanie, aby badać płynne, niekiedy rozmyte granice między tymi elementami, wprowadzając do procesu twórczego dziecięcą ciekawość i radość.

–Projektowanie zawsze było sposobem na ukazanie wewnętrznego dziecka i chęci do zabawy. Czerpiemy wiele inspiracji z eksperymentów i zawsze staramy się mieć oczy otwarte na niekonwencjonalne materiały – przyznają.

Zapytani o materiały, z jakich powstają ich obiekty, odpowiadają: – Dodajemy trochę tego, trochę tamtego.

Lab La Bla

W ich praktyce projektowej proces twórczy jest drogą pełną pytań i refleksji. Zastanawiają się nad funkcją przestrzeni, rolą użytkowników, czasem spędzanym w danym miejscu oraz sposobem interakcji z otoczeniem.

Te przemyślenia kierują ich projektami, w których dążą do stworzenia przestrzeni niejednolitych, unikających sztampowości i standardowych rozwiązań.

Dzięki temu ich prace – od obiektów użytkowych, przez instalacje, po bardziej abstrakcyjne formy – mają unikatowy charakter, odpowiadający na różne potrzeby, od skupienia na pracy po kreatywną burzę mózgów i społeczne interakcje.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórczość Olgi Tokarczuk w Bibliotece Końca Świata

Dla potomnych

Spitsbergen | 5 października 2020

Twórczość Olgi Tokarczuk zachowana na wieki w śniegach Arktyki