Dwa studia projektowe – Poorex i Latala wspólnie pojawiły się na festiwalu DMY w Berlinie (28 maja – 1 czerwca), gdzie zaprezentowały kolekcje przedmiotów codziennego użytku.
Studia łączy nie tylko to, że ich siedziby znajdują się w Krakowie. Na berlińskim festiwalu przyjęli wspólne hasło przewodnie – „The Flying Wood”, a ważnym łącznikiem stał się także projekt badawczy, który polega na współpracy z lokalnymi rzemieślnikami a także zastosowaniu nowoczesnych technik, wśród nich obróbki metalu CNC i druku 3D.
Efektem pracy są oczywiście obiekty – zarówno Poorex (dowodzony przez Bartosza Muchę) jak i Latala przygotowały kolekcje, w których odnajdziemy stolik, zegar, zabawka, lustro czy lampę. Wyjściowym surowcem dla twórców stały się jesion i buk, czyli materiały bardzo trwałe i wytrzymałe. Projektanci przyznają, że zafascynowała ich surowość a zarazem elegancja materiałów. Nowe przedmioty mają określoną, skończoną formę, którą „domykają” detale – łączą drewniane elementy i stabilizują konstrukcje.
Jednym z elementów kolekcji Latala jest V-style. To stolik kawowy na planie ośmioboku. Charakteryzuje go radykalna forma z silnie wyeksponowaną strukturą z litego jesionu. Istotą projektu jest połączenie bez użycia kleju ręcznie wykonanych jesionowych elementów z detalami formowanymi metodą CNC. Kontrast materiałów i technologii podkreślają kolory detali akcentujące surowe drewno.
Więcej: www.lataladesign.com, www.poor.pl