Fuzja tradycji i współczesności

Prawie wszyscy w jego najbliższej rodzinie są artystami – od dziadka po rodziców, ciotkę i wujka. Od dzieciństwa miał więc kontakt z różnymi praktykami twórczymi. Laurids Gallée urodził się w Austrii, wyjechał studiować do Holandii, gdzie w 2015 roku ukończył Design Academy w Eindhoven. Kolejne lata spędził na uczeniu się technik produkcji rzemieślniczych, a w 2017 roku założył własne studio w Rotterdamie.

Inspiracje Gallée czerpie z różnych źródeł – od folkloru, przez osobiste doświadczenia z dzieciństwa, po sztukę użytkową.

Jego pierwsza wystawa indywidualna „fireworks etc.”, zaprezentowana w Tableau w Kopenhadze w 2021 roku, dotyczyła związków Danii i Holandii, symbolizowanych poprzez kwiaty. Była to seria siedmiu obiektów inspirowanych handlem, mitami i tradycjami związanymi z kwiatami. W kolekcjach „Tralucid” i „Metropolis” artysta siągnął natomiast po kolorową żywicę, budując architektoniczne obiekty z prostych, transparentnych elementów, które grają światłem i rzucają wzorzyste cienie.

– Moja twórczość jest bezpośrednim wynikiem odkrywania różnych materiałów i procesów produkcyjnych – podkreśla projektant. – Ważne jest dla mnie, aby moje obiekty przypominały ludziom o tradycyjnym rzemiośle, aby było wyraźnie widać, jak zostały skonstruowane. Są pomostem, hybrydą tradycji i współczesności.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Chociaż w jego twórczości dominuję żywica, Laurids Gallée eksperymentuje również z innymi materiałami. W kolekcji „Fence Flowers” zastosował autorską metodę intarsji, laserowo wycinając rysunki w bloku drewna i ręcznie wypełniając je kolorem. Projekt „Carrera Marble Run”, wykonany ze stalowych rurek, przypomina tor wyścigowy dla kulek.

Gallée zaznacza, że jego prace nie muszą być funkcjonalne. Interesuje go przede wszystkim eksploracja materiałów i tworzenie unikalnych obiektów. 

– Nie dbam o powielanie, nie obchodzi mnie produkcja kilku takich samych rzeczy. Zawsze chcę tworzyć coś nowego i jeden egzemplarz mi wystarczy – wyjaśnia.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Antyczne przytulanki

Antyczne przytulanki

Barcelona | 11 kwietnia 2023

Hiszpański artysta Sergio Roger szyje poduszki na wzór antycznych ruin