Legenda światowej architektury na dwóch wykładach w Polsce!

Na zaproszenie firmy Geberit, we wrześniu Polskę odwiedzi chilijski architekt, Alejandro Aravena. Laureat Nagrody Pritzkera będzie gościem specjalnym wydarzeń organizowanych w Warszawie i Krakowie. Będą to pierwsze wystąpienia architekta w naszym kraju.

Alejandro Aravena ukończył studia architektoniczne na Universidad Católica de Chile. W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda, gdzie powstał Elemental, założony w 2001 roku, kierowany przez Alejandro Aravenę z partnerami Gonzalo Arteagą, Juanem Cerdą, Victorem Oddó i Diego Torresem. W 2010 roku otrzymał tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects. Od 2011 roku jest członkiem Rady Programu Miast w London School of Economics. Prace Araveny i Elemental zostały wyróżnione Srebrnym Lwem na Biennale w Wenecji (2008) i nagrodą Gothenburg Award for Sustainability (2017). W 2016 roku Aravena otrzymał Pritzker Architecture Prize i był kuratorem XV Biennale w Wenecji. Od 2020 roku jest przewodniczącym jury nagrody Pritzkera.

Alejandro Aravenę wyróżnia zaangażowanie w budowę domów socjalnych. Razem z założonym przez siebie studiem Elemental budują „mieszkania przyrostowe”, pozwalające na poprawę sytuacji ekonomicznej obywateli znajdujących się najtrudniejszym położeniu.

Pierwszy taki projekt powstał w mieście Iquique w Chile. Zadaniem było zaprojektowanie mieszkań dla 100 rodzin, przy ograniczonych funduszach zapewnianych przez rząd. Na potrzeby projektu opracowano „pół dobrego domu” dla każdej rodziny. Architekt stworzył budynki w wersji podstawowej, z możliwością ich powiększenia, gdy będzie to wykonalne finansowo. W rezultacie powstało osiedle ze stale rosnącymi wartościami nieruchomości. 

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Aravena był zaangażowany również w odbudowę miasta Constitución, gdzie po trzęsieniu ziemi wybudował osiedle Villa Verde Housing (2013), nadmorską promenadę (2014) i Centrum Kultury (2013-2015). Za sukces przedsięwzięć zespołu odpowiada ich pełne zaangażowanie w proces powstawania mieszkań dla potrzebujących oraz bliski kontakt z ludźmi, dla których te przestrzenie powstają.

Godne uwagi są również projekty obiektów publicznych. Do najważniejszych jego prac w tej kategorii można zaliczyć budynki wchodzące w skład kampusu Uniwersytetu Katolickiego w Santiago – Szkoła Medyczna (2004), Architektoniczna (2004) oraz Matematyczna (1999). Projekty te charakteryzuje monumentalność i surowość formy.

We wrześniu 2023 roku, Alejandro Aravena, będzie gościem specjalnym wydarzeń organizowanych przez firmę Geberit. 19 września w SARP w Warszawie, odbędzie się konferencja ekspercka, podczas której architekt wygłosi wykład. Drugie wystąpienie zostało zaplanowane na 20 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Obowiązuje bezpłatna rejestracja na wydarzenia: tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekci mają głos!

Architekci mają głos!

Nowy Jork | 17 lutego 2023

Polecamy najciekawsze wystąpienia architektów na popularnych konferencjach TED