Wiemy już co oznacza dobry design albo kim są trendwatcherzy. Kolejną lekcję poświęcamy zagadnieniu koncepcji projektu. To jedno z kluczowych zagadnień współczesnego designu.
Wiemy już co oznacza dobry design albo kim są trendwatcherzy. Kolejną lekcję poświęcamy zagadnieniu koncepcji projektu. To jedno z kluczowych zagadnień współczesnego designu.
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego koncepcyjne auta pokazywane na targach samochodowych tak zachwycają, ale potem długo nie widać ich na naszych ulicach? Koncepcyjne projekty mają za zadanie pobudzić wyobraźnię przyszłych użytkowników. Takie projekty powstają odpowiednio wcześniej, pracuje nad nim sztab ludzi, praca odbywa się wieloetapowo. Odbiorcę interesuje jednak najbardziej efekt współpracy. Projektowanie koncepcyjne jest charakterystyczne zwłaszcza dla branży samochodowej. Koncepcyjne samochody powstają nieustająco, nawet w chwili, gdy nie ma możliwości realizacji projektu w danym momencie. Powodem może być np. brak odpowiedniej technologii dotyczącej budowy silnika zasilanego energią elektryczną.
Pojawiają się koncepcje futurystycznych samochodów, a firmy wiedzą jak zrealizować swoje pomysły. To wymaga jednak czasu. Koncepcje pojawiają się, aby wyznaczyć cel poszukiwań. Tak dzieje się w przypadku powstawania z naszego punktu widzenia – samochodów przyszłości. To np. auta znanych marek, które powstają z karbonu, są więc lekkie, do ich budowy wykorzystuje się materiały organiczne, więc nie ingerują w środowisko.
Koncepcje pojawiają się w różnych branżach, nie tylko w przemyśle samochodowym. Nie ma już poważnej firmy, która nie zajmuje się przygotowywaniem projektów koncepcyjnych, które być może pojawią się w jej ofercie za pewien określony czas. Tak dzieje się wśród producentów sprzętu elektronicznego czy AGD. Niektórzy projektanci myślą jeszcze śmielej. Pojawiły się już m.in. pomysły by tak „zaprojektować” drzewo, by „wyrósł” z niego gotowy stół. Z kolei pewna szwedzka grupa projektowa zasadziła drzewa, które za kilkadziesiąt lat mają wyrosnąć jako „gotowy” dom.
Jeżeli da się coś wymyślić, to na pewno można to zrobić. Ta stara zasada przyświeca wielu twórcom. Zwłaszcza w trendzie związanym z naturą wiele zagadnień budzi pytania natury etycznej, dotyczące np. granic ingerencji w naturalne środowisko. Z pewnością jednak natura stanie się w przyszłości jednym z kluczowych zagadnień projektowych.
Projekt Pierwsza Klasa realizowany jest wraz z RMF Classic i Dariuszem Stańczukiem. W paru słowach, przystępnie i na temat opowiadamy o tym jak design polepsza nasze życie. Choć pewnie wielu naszych Czytelników o designie wie niemało, powtórka nie zaszkodzi.
POSŁUCHAJ NASZEJ LEKCJI: