Liczne przeszklenia, harmonijnie przenikające się przestrzenie a w sercu atrium w formie szklanego kubika. Projektując tak wyjątkowe wnętrze, łatwo zapomnieć, że codziennie będzie ono służyć żywym ludziom. Projektanci z pracowni Kuoo Tamizo Architects podjęli to wyzwanie z niezwykłą konsekwencją, osiągając efektowny wygląd równoważony funkcjonalnością i domowym ciepłem.
Punkt wyjścia dla projektu stanowiła nowoczesna forma budynku (dzieło pracowni Reform Architekt) uzupełniona licznymi przeszkleniami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Interesującym rozwiązaniem jest również stanowiący centralny punkt salonu szklany kubik – rodzaj atrium, otwartego od góry wewnętrznego ogrodu.
Mając do czynienia z tak widowiskową bazą, Katarzyna Kuo Stolarska oraz Mateusz Kuo Stolarski postawili na ciepły odcień off-white, uzupełniony czarnymi akcentami, co pozwoliło wizualnie stonować 300-metrową przestrzeń.
Księżycowa kraina
Część wypoczynkową wyznaczają drewniane kasetony na suficie oraz kompozycja sof „Pixel” marki Saba Italia. Telewizor zamontowano na elektrycznym podnośniku, dzięki czemu nieużytkowany nie zakłóca widoku na atrium. Kompozycję salonu domykają zawieszone naprzeciwko siebie obrazy Grzegorza Worpusa-Budziejewskiego, stworzone specjalnie z myślą o tym wnętrzu. Kolejne jego płótna wyeksponowano na czarnej ścianie klatki schodowej, gdzie zestawiono je z rzeźbiarską formą schodów.
Mieszczącą się pomiędzy salonem a kuchnią jadalnię wyodrębnia kompozycja masywnych krzeseł otaczających okrągły stół, nad którym zawieszono lampę „Moon” Davide’a Groppiego. Motyw świetlistych kul i dysków powtarza się w całym domu w postaci okrągłych luster i lamp.
W kuchni natomiast uwagę przyciąga kuchenna wyspa z czarnego kamienia.
Relaksujący azyl
Właściciele pragnęli, aby ich sypialnia łączyła się z garderobą i łazienką. Przeszklenia ponownie okazały się kluczowe, umożliwiając w razie potrzeby wydzielenie przestrzeni łazienkowej poprzez światło – wyłączając je, uwaga skupia się na lampach „Wireline” marki Flos wiszących przed przeszkleniem.
W sypialniach dwóch nastoletnich córek właścicieli zaproponowano nietypowe rozwiązania biurek. – Powiesiliśmy je pod sufitem w stalowych ramach – tłumaczy Katarzyna Kuo Stolarska. Oba pokoje utrzymane są w tym samym co reszta domu odcieniu taupe, uzupełnionym o miękkie dywany i naturalne tkaniny.
Rodzina dysponuje także strefą SPA z sauną. Gorącą część wyposażono – ponownie – w szklany kubik, natomiast część prysznicową wyłożono frezowanym marmurem – tym samym, który znajduje się w łazience przylegającej do głównej sypialni.
Kuoo Tamizo Architects
Pracownia powstała jako rezultat połączenia Kuoo i Tamizo – dwóch firm architektonicznych i projektujących wnętrza, które od ponad 20 lat zdobywały uznanie na rynku krajowym i międzynarodowym. Założyciele, Katarzyna Kuo Stolarska i Mateusz Kuo Stolarski, absolwenci Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, są również współzałożycielami Stowarzyszenia Architektów Wnętrz (SAW) oraz aktywnymi członkami Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).