Luty 2021. Te wydarzenia warto mieć na oku

Co warto zobaczyć? Gdzie najlepiej kliknąć? Prezentujemy wybrane najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w lutym 2021 roku. Wiele z nich będzie dostępnych na żywo.

Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku
05.11.2020–28.02.2021
www.manggha.pl

Od lat Muzeum Manggha prezentuje wystawy przybliżające, niekiedy wręcz odkrywające relacje pomiędzy naturą i kulturą, pomiędzy różnymi tradycjami: japońską i zachodnią, badając ich nieoczywisty, inspirujący styk. „Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna w XXI wieku” to pierwsza w Polsce wystawa ukazująca fenomen współczesnej sztuki botanicznej europejskiej i japońskiej. W ramach wystawy przedstawione zostaną dzieła 35 twórców z Austrii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Moje hobby to mieszkanie. Kolekcja Felicji i Antoniego Uniechowskich
29.01.2021–01.02.2021
www.desa.pl

Przez apartament kolekcjonerki i historyczki sztuki oraz znanego rysownika przewijały się latami najważniejsze osobowości i osobistości polskiej kultury, zostawiając za sobą ślady w postaci niezwykłych przedmiotów. W mieszkaniu zgromadzono prawdziwe skarby i perły sztuki użytkowej i rzemiosła, które już od 29 stycznia zobaczyć będzie w ramach wystawy organizowanej przez dom aukcyjny Desa. Równolegle z wystawą „Moje hobby to mieszkanie” trwać będzie aukcja online „Obrazy niebanalne. Wycinanki i wyszywanki z kolekcji Felicji i Antoniego Uniechowskich”, na której wystawionych zostanie około 40 dekoracji wycinanych z papieru oraz wyszywanych na tkaninie. Popularne w XVIII i XIX wieku nietuzinkowe obrazki, przez lata gromadzone przez Felicję Uniechowską zdobiły jedno z pomieszczeń w mieszkaniu na warszawskim Starym Mieście.

Wirtualne zwiedzanie Rijksmuseum
luty 2021
www.artsandculture.google.com

Słynne na całym świecie dzieła z holenderskiego złotego wieku, dostępne na co dzień w Rijksmuseum od teraz można zobaczyć również podczas wirtualnego spaceru. W 80 galeriach 8000 obiektów opowiada historię 800 lat holenderskiej sztuki i historii, a wszystko to w w oszałamiającym budynku z niesamowitym wystrojem wnętrz. Na stronie, prócz możliwości obejrzenia zbiorów, można również pooglądać filmy oraz transmisje na żywo, oraz posłuchać podcastów, w których realizację zaangażowali nie tylko pracownicy muzeum, ale też naukowcy i historycy sztuki.

Wirtualne zwiedzanie muzeum Gucci
luty 2021
www.virtualtourguccigarden.gucci.com

W zabytkowym wnętrzu Palazzo della Mercanzia znajduje się działająca od 2018 roku wystawa, na której widok mocniej zabije serce nie tylko miłośnikom mody. W Gucci Garden spotykają się historia, teraźniejszość, sztuka i moda, a wszystko to wyeksponowane na dwóch piętrach galerii Gucci Garden według kilku motywów. Teraz na zwiedzanie można udać się w zaciszu własnego mieszkania za pomocą specjalnie utworzonej witryny.

Ikony
11.12.2020–11.05.2021
www.ethnomuseum.pl

Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy Kultowe” przygląda się obiektom, które stały się dla wielu nas współczesnych przedmiotem kultu, pożądania i nieodłącznym elementem stylu życia. Wyłonione ze sfery cyfrowej, niezbywalnej już części naszej rzeczywistości, zachęcają do refleksji nad codziennymi zachowaniami, opatrzonymi symbolami i wyuczonymi gestami. Na zaproszenie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie artyści nowych mediów z grupy panGenerator stworzyli wystawę „Ikony”, w której wspólnie z etnografami, pochylają się z namysłem nad wytworami kultury cyfrowej. Wystawa dostępna jest również online. panGenerator to grupa projektowa i artystyczna działająca na polu eksperymentalnego dizajnu i sztuki nowych mediów łącząca w swoich działaniach projektowanie przestrzenne, graficzne, interaktywne i dźwiękowe, tworząc samodzielnie autorskie rozwiązania technologiczne – od zaawansowanego programowania po projekty układów elektronicznych i elektromechanicznych. Instalacje interaktywne panGenerator znajdują się w najważniejszych polskich muzeach i instytucjach kultury a także prezentowane są na festiwalach designu i sztuki nowych mediów w Polsce i na całym świecie.

Walter Hood
24 luty 2021
www.gsd.harvard.edu

Wykład wielokrotnie nagradzanego projektanta Waltera Hooda, właściciela studia Hood Design Studio w Oakland w Kalifornii będzie można zobaczyć w ramach spotkania organizowanego przez Harvard Graduate School of Design. Walter Hood łączący w swojej działalności zagadnienia związane z urbanistyką i ekologią tworzy przestrzenie miejskie przyjazne wykluczonym społecznością, sprawiając, że często zapomniane miejsca zyskują drugie życie.

Dziewczyny na warsztat
29.01.2021–14.03.2021
www.ppnt.pl

„Dziewczyny na warsztat” to historie reprezentantek pierwszego pokolenia projektantek, dorastającego po 1989 roku. W programie zaplanowano webinary, warsztaty, oprowadzanie kuratorskie i wirtualny przewodnik, które pokażą jak kobiety zmieniały oblicze polskiego wzornictwa. Swoją historią podzieliły się m.in. Anna Bera z The Whole Elements, Patrycja Podkościelny, Tartaruga oraz Agata Nowotny.

Wirtualny spacer po Barcelonie Gaudiego
30.01.2021–01.02.2021
www.virtualtourlive.net

Słoneczna, pełna kolorów Barcelona na wyciągnięcie ręki? W dobie wirtualnego zwiedzania wszystko jest możliwe. Idąc śladami słynnego architekta zapoznać się będzie można z najsłynniejszymi projektami Gaudiego, zobaczymy m.in. Park Güell, Casa Milà, Casa Batlló oraz Sagrada Familia. By wziąć udział w spacerze, wystarczy się jedynie bezpłatnie zarejestrować.

Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka
14.01.2021–11.04.2021
www.idkielce.pl

Serwis kawowy, krzesło, maselniczka, barek na kółkach, zabawka. Przedmioty codziennego użytku. Wszystkie mają swoje historie. Wystawa „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka” prezentuje przedmioty codziennego użytku wybrane przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”. To 35 eksponatów na co dzień funkcjonujących we własnym domowym kontekście, mających subiektywną i obiektywną wartość. Część z nich to ikony dizajnu – przedmioty symbolizujące czasy swego powstania. Część z nich jest ważna jedynie dla użytkowników. Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez ich właścicieli i przez historyków dizajnu, których perspektywy łączy wystawa

Gdańskie Biennale Sztuki 2020
styczeń 2021
www.ggm.gda.pl

Gdańskie Biennale Sztuki 2020 zagościło w Gdańskiej Galerii Miejskiej już po raz szósty. I choć pandemia nie pozwala na stacjonarne zwiedzanie, na stronie GGM możne zrobić to online! Biennale to okazja, aby zaprezentować jednocześnie twórczość kilkudziesięciu artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Ta twórcza konfrontacja różnych postaw artystycznych, technik, a także reprezentantów różnych pokoleń ma w założeniu ożywienie oraz integrację środowiska twórców. Tak duże spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest też doskonałą okazją do uchwycenia najświeższych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów.

Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła
3.12.2020–7.02.2021
www.zamekcieszyn.pl

Obecny rok przyniósł poddał pod dyskusję podstawowe wartości, na których opieramy nasze codzienne wybory. Przerwane łańcuchy dostaw przyniosły zwrot w kierunku produkcji lokalnej. Dały też szansę drobnej wytwórczości. Wystawa jest kontynuacją działań Zamku Cieszyn, których celem było stworzenie sieci współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy projektantami, rzemieślnikami i przedstawicielami instytucji zajmujących się ochroną rzemiosła. Do udziału zostali zaproszeni lokalni cieszyńscy twórcy, przedstawiciele tzw. nowego rzemiosła działający w Stowarzyszeniu Nów Nowe Rzemiosło, jak i inni rzemieślnicy, których wytwory w najlepszy sposób obrazują ideę nowego rzemiosła.

My Generation
2.10.2020–11.04.2021
www.albertina.at

Kolekcja Rafała Jabłonki to jedna z najwybitniejszych kolekcji sztuki amerykańskiej i niemieckiej lat 80. Obejmuje prace artystów, z którymi Jabłonka współpracował, których prace pokazywał i kolekcjonował. Po raz pierwszy, w Muzeum Albertina, marszand, właściciel galerii i kurator, urodzony w 1952 roku, przybliża swoją kolekcję – ze szczególnym uwzględnieniem własnego pokolenia. Na dwóch poziomach wystawienniczych można zobaczyć około 110 prac, obejmujących obrazy, rzeźby, instalacje, wideo i prace na papierze.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Czy Królowa Art Déco pobije rekord?

Wydarzenie roku

Warszawa | 1 grudnia 2020

Obraz Tamary Łempickiej, Królowej Art Déco, wart jest nawet 6 mln zł

Coraz chętniej kupujemy dzieła sztuki i coraz więcej za nie płacimy

Miliony za sztukę

Warszawa | 5 listopada 2020

Coraz drożej kupujemy dzieła sztuki. Nawet w pandemii