Malarska, Salak, Gronkiewicz. Rozmowy z niezwykłymi twórcami!

Oto nowy numer „Design Alive Home”, do którego wybraliśmy oryginalne, czasami wręcz scenograficzne narracje wnętrzarskie. Po prostu inspirujące wnętrza z puentą!

Spojrzeliśmy na projektantów, jak na narratorów wnętrzarskich opowieści, którzy mają swoje autorskie alfabety – złożone z form i rozwiązań, poprzez które opowiadają nam swoje historie. Odczytując warstwy znaczeń kilku niesamowitych wnętrz, zanurzamy się bez reszty w świat odniesień do kultury, historii, a czasem… tajemnic podświadomości projektanta. 

Polecamy intrygującą rozmowę z Kacprem Gronkiewiczem, którego projekty wyróżnia konceptualne podejście do przestrzeni. Specyficzny styl pracy architekta odnajdziemy m.in. w zaprojektowanej przez niego, zjawiskowej pracowni Ernesta Wińczyka i Koki Skowrońskiej, którą prezentujemy na okładce.
 
– Warstwa wizualna jest dla mnie wtórna wobec narracji. Szukam historii do opowiedzenia i to jest zawsze historia, która już we mnie istnieje. Ona tylko ujawnia się w związku z klientem – podkreśla projektant.
 
Opisując swój unikalny sposób pracy nad projektem, zauważa, że jeżeli nie poprzestanie na pierwszych pomysłach, to efekt jest zdecydowanie lepszy. Na ogół wynika to z prozaicznych rzeczy: ktoś obetnie budżet, coś trzeba przeprojektować – im trudniejszy proces projektowy, tym bardziej gotowy i lepiej ułożony produkt wypłynie na powierzchnię. 

 – Jestem racjonalną osobą, ale słucham intuicji. Mózg działa w sposób świadomy w niewielkim procencie, reszta jego operacji dzieje się podświadomie. Tak naprawdę jesteśmy zdolni do wielu rzeczy – znacznie bardziej, niż nam się wydaje – mówi Kacper Gronkiewicz.

W takim myśleniu widać silne odniesienia do psychoanalizy. Jego myślenie ukształtowała psychoanaliza jungowska, chociaż, co ciekawe, ma też za sobą epizod religijny. Przez cztery lata byłe zakonnikiem, dominikaninem. Po studiach, ze świetnym dyplomem, dostałe różne propozycje pracy, ale wiedział już, że idzie do zakonu. Odbył pierwszą część formacji zakonnej, podczas której studiował filozofię, a na koniec napisał pracę licencjacką z Carla Gustava Junga i Antoniego Kpiskiego.

Jego inwestorzy często są w szoku, bo myślą, że pokaże im parę zdjeć z wcześniejszych projektów, ustalą czy ma być drewno, czy miedź, a tu się nagle okazuje, że architekt zaprasza ich w podróż, na którą nie zawsze są gotowi. Jego sposób dochodzenia do projektu, nie jest dla każdego. – Zawsze szukam czegoś, co będzie bardzo precyzyjnie wymyślone, tylko dla konkretnego odbiorcy. Nie interesuje mnie powierzchowność – dodaje. 

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

 
Architektka wnętrz Natalia Malarska opowiada nam o tym jak kreuje swój charakterystyczny styl, wyszukując oryginalne przedmioty na pchlim targu i w internecie na stronach aukcyjnych albo podczas podróży.
 
Wykonuje ten zawód od ośmiu lat, wcześniej zajmowała się czymś zupełnie innym – była prawnikiem, pracowała w dużej korporacji. Pochodzi z rodziny prawniczej i raczej zniechęcano ją do kierunków artystycznych. Rzuciła jednak prawo i pojechała do Londynu, aby kształcić się w kierunku projektowania wnętrz. I ani przez sekundę nie tęskniła! Zdobywała doświadczenie w nagradzanych pracowniach. Postanowiła jednak wrócić i założyć własną. 

Jej styl projektowania jest bardzo wyrazisty. Bardzo się wczuwam w swoje projekty, moją mocną stroną jest to, że potrafię ludzi przekonać. Miękkimi metodami. Grono moich klientów jest siłą rzeczy mocno zawężone, to determinuje specyficzny sposób budowania biznesu – podkreśla Natalia Malarska.

Z kolei Anna Salak jako dekoratorka i stylistka wnętrz zdradza nam, że myśli przez pryzmat obrazów i kadrów, a do stylizacji sesji podchodzi bardziej fotograficznie niż estetycznie. Są one dla niej weekendową odskocznią – to ją zdecydowanie wyróżnia. Patrząc na nią, aż trudno uwierzyć, że na co dzień wspólnie z wieloma mężczyznami dba o… bezpieczeństwo energetyczne Polski. 

Jeszcze trzy lata temu była nikomu w branży nieznana – dziś na swoim koncie ma blisko 200 realizacji dekoratorskich, stylizacyjnych czy scenograficznych. – Jestem trochę inną stylistką i zapewne to właśnie sprawiło, że doszłam tu, gdzie jestem, w tak krótkim czasie. Większość osób zajmujących się tym zawodowo weszła do branży od strony estetycznej. Są to często projektanci wnętrz, absolwenci kierunków ASP, historii sztuki itp. Ja wychodzę od fotografii i jej techniki. Nie myślę o stylu wnętrza, ale o obrazie, jaki chcemy stworzyć – tłumaczy Anna Salak.

W tym numerze przedstawiamy też obszerne zestawienie najpopularniejszych instagramerek wnętrzarskich w Polsce. To one są dziś najpopularniejsze w sieci!

A co ponadto? W „DA Home” jak zawsze koncentrujemy się na fascynujących wnętrzach. Scenografia z filmów Pedra Almodóvara, współczesne hiszpańskie bary tapas i gradientowe kolory zorzy polarnej to inspiracje, jakimi posłużyło się australijskie studio YSG, tworząc penthouse Dreamweaver. Zajrzyjcie z nami do prywatnego mieszkania i pracowni Diany Żurek i Bartosz Girka, którzy prowadzą Furora Studio w Olkuszu. Rządzą u nich odniesienia do Japonii, Bauhasu i duńskiego designu. Zwróćcie też uwagę na zatopione w naturze, ciszy i spokoju drewniane pawilony na holenderskiej wsi w okolicach Utrechtu. Perfekcyjna spójność koncepcji daje tu efekt niczym niezmąconego ładu i spokoju.

Odwiedzamy też niezwykły hotel na malutkiej czarnogórskiej wyspie, dom w morskich kontenerach i ekstrawagancki hotel na Sardynii.  Inspirującej lektury!

Magazyn „Design Alive Home” dostępny jest w salonikach prasowych oraz w naszym sklepie: z dostawą do domu, w prenumeracie lub w wersji cyfrowej. Dołącz do świata „Design Alive”, a 6 kolejnych numerów magazynu dostarczymy Ci prosto do domu!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Otoczeni przez spokój

Otoczeni przez spokój

Kraków | 18 września 2023

Odwiedzamy krakowskie mieszkanie projektu Natalii Malarskiej z La Folie Studio

Taka Tajka żuje betel

Taka Tajka żuje betel

Warszawa | 26 czerwca 2023

Kacper Gronkiewicz zaprojektował pomysłowe wnętrze tajskiej restauracji

Tworzę ludziom dom

Tworzę ludziom dom

Warszawa | 8 marca 2023

Natalia Malarska opowiada z czego czerpie radość i co ją inspiruje