Marbet Felt. Ekologia w akustycznym wydaniu

Jak wyglądały początki firmy która, choć działa od 1980 roku wciąż nie przestając się rozwijać w poszukiwaniu innowacji? Skąd pociąg do ekologicznych materiałów i pomysł, by tworzyć panele akustyczne? Rozmawiamy z Lidią Kowalską, Manager ds. Sprzedaży marek Marbet Felt i Marbet Style.

Marbet obchodzi w tym roku 41. urodziny. Kiedy pojawiła się myśl, żeby pójść w stronę ekologicznych materiałów?

Zaczęło się od współpracy z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej i badań. To był przełom 2016-2017 roku. Technologia przetwarzania włókniny rPET wydała nam się wówczas technologią przyszłości, ze względu na jej niespotykane właściwości. Następnie w rozwoju pomogły nam środki z dofinansowania unijnego, a także współpraca z dużym szwedzkim koncernem, który dostrzegł potencjał tego rozwiązania.

Od początku miały powstawać z niej panele akustyczne?

Pomysł towarzyszył nam właściwie od samego początku. Widząc jak coraz ważniejsza staje się akustyka w miejscach pracy, a także z powodu wprowadzonej wówczas nowelizacji norm akustycznych, zwróciliśmy się do Tomasza Augustyniaka z prośbą o zaprojektowanie paneli.

Wówczas to nie był zbyt popularny produkt…

Mieliśmy ogromne szczęście i bardzo dobre przeczucie. Dopiero teraz oferta tego typu innowacji znacznie się powiększyła, a tymczasem my już zdążyliśmy ugruntować naszą pozycję na rynku.

Marbet

Pośród projektów marki Marbet Felt znajdziemy projekty Tomasza Augustyniaka, ale również Macieja Karpiaka. Jak doszło do tej współpracy?

Tomasz Augustyniak było oczywistym wyborem ze względu na jego poczucie estetyki, które mieliśmy okazję poznać podczas już wcześniej realizowanych projektów. Był właściwie pierwszym projektantem, z którym rozpoczęliśmy współpracę w ramach marki Marbet Style. Można więc śmiało powiedzieć, że to, jaką drogę obraliśmy, w dużej mierze zawdzięczamy jego spojrzeniu na design. Niedawno, chcąc wprowadzić nowe produkty, poszukiwaliśmy kogoś z nowym spojrzeniem i wybór padł właśnie na Macieja Karpiaka, jako projektanta z ogromnym doświadczeniem.

Prócz aspektu ekologicznego, wszystkie produkty mogą się poszczycić polskim rodowodem.

Nie tylko polskim, ale również zawężonym do naszej najbliższej okolicy, co również składa się na ekologiczność tych produktów, ponieważ wszystkie punkty, jakie materiał przechodzi w toku produkcji, skupione są w obrębie jednego miasta. Plastikowe butelki trafiają do bielskiej sortowni, a stamtąd do okolicznego zakładu przetwórczego, w którym oczyszczone butelki są mielone na płatki PET. Po poddaniu ich procesowi krystalizacji powstaje granulat – dzięki jego obróbce termicznej uzyskujemy bazową włókninę rPET. Włóknina ta przyjeżdża do nas w belach gotowych do dalszego przetwarzania i termoformowania.

Z biznesowego punktu widzenia, ekologia jest opłacalna?

W naszym przypadku jest czystym zyskiem. Łatwe czyszczenie, dowolne formowanie kształtu, sztywność połączona z lekkością czy właściwości akustyczne, połączonych ze sobą w ekologiczną całość sprawiają, że nasze panele akustyczne są bardzo pożądane na rynku. Co ważne, z perspektywy ostatnich miesięcy, materiał można z łatwością dezynfekować bez żadnych defektów, przez co wzbudza jeszcze większe zainteresowanie.

Czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Skupiamy się na ciągłym udoskonalaniu naszych produktów. Aktualnie włóknina rPET jest wykonana w 70 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu. Bardzo chcemy, aby było to pełne 100 proc. Poszukujemy też cały czas nowych sposobów na wykorzystanie naszej technologii. Już wkrótce ofertę Marbet Felt zasilą nowe produkty powstałe we współpracy z kolejnymi projektantami.

Lidia Kowalska 

Z wykształcenia magister inżynier, z doświadczenia strateg, z urodzenia naturalny lider. Swoją drogę rozpoczęła od pracy w firmie zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych, później rozwijała swoją karierę w domu maklerskim. Od ponad dziesięciu lat związana z firmą Marbet Sp. z o.o., w której wraz z grupą zaangażowanych osób przeprowadziła zmianę w podejściu do rozwoju produktów, wprowadzając design management. Zaprosiła do współpracy m.in.: Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a także głośne nazwiska ze świata designu: Tomasza Augustyniaka czy Maję Ganszyniec. Obecnie zajmuje się zarządzaniem siecią sprzedaży marek Marbet Style oraz Marbet Felt na stanowisku Managera Sprzedaży.

Firma Marbet

Marbet Sp. z o.o. to polska firma rodzinna, która od 1980 roku działa w Bielsku-Białej. Priorytety marki to przemyślane projektowanie, innowacyjne technologie produkcji, wysoka jakość oraz szacunek dla środowiska naturalnego. Marbet to producent sztukaterii, mebli i paneli akustycznych, produktów dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz kształtek i opakowań styropianowych, w tym kaset dla szkółkarstwa leśnego. W ramach firmy działają marki Marbet Design, Marbet Style, Marbet Felt, Marbet Bausystem oraz Marbet Green.

Więcej na: www.marbet.com.pl i www.marbetfelt.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Marbet Felt. Polska innowacja w panelach akustycznych

Marbet Felt

Bielsko-Biała | 18 marca 2021

Polska innowacja w panelach akustycznych

Co powiecie na szkolną klasę urządzoną takimi meblami?!

Shark i Orka

bielsko-Biała | 24 maja 2019

Nowa kolekcja autorstwa Tomasza Augustyniaka dla Marbet.

Do domu i biura

Do domu i biura

Bielsko-Biała | 30 marca 2017

CORBU i GROOVE – premiery Marbet Style.

Poznajcie. Oto Olin

Oto Olin

Bielsko-Biała | 11 grudnia 2015

Olin – nowa kolekcja Marbet Style.