Meble dla stolicy

Warszawa | Marcin Mońka

21 listopada 2014 | Design | Rzeczy |

Miejskie meble to nie tylko ławki, stoliki czy krzesełka dostępne w przestrzeni wspólnej, ale także obiekty towarzyszące prezentacjom targowym. Od niedawna ma je Warszawa.

Za projekt mebli, przygotowanych dla Warszawy, odpowiadał duet Jan Lutyk i Agata Matlak-Lutyk. Stworzony przez nich komplet Doge to stołek barowy oraz stolik. Wykonano je z drewna jesionowego. Kolekcję zaprojektowano jako element warszawskiego stoiska na cykl imprez targowych, odbywających się po pół roku w Monachium oraz Cannes. – Celem było stworzenie mebli zanurzonych w lokalnych wartościach, od nawiązań historycznych, przez miejscowych wykonawców po drewno użyte do konstrukcji aby podkreślić twórczy potencjał Warszawy – przyznają projektanci.

Oczywiście meble zaprojektowano i wykonano w Warszawie. Ich charakterystyczna, strzelista, współczesna forma jest inspirowana detalami polskich mebli drewnianych lat 50. i 60. i popularnymi w tamtym okresie dość zoomorficznymi cechami. Dzięki użyciu szlachetnych naturalnych materiałów meble będą godnie się starzały, nawet przy natężonej eksploatacji.

Meble mają już za sobą pierwsze doświadczenia targowe, gościły na Expo Real w Monachium, gdzie towarzyszyły prezentacji dorobku stolicy w okresie ostatnich 25 lat. – Na warszawskim stoisku mieliśmy wiele lokalnych akcentów. Wyróżnialiśmy się z pewnością tym, że zamiast „chińskich” krzeseł postawiliśmy na warszawski design. Meble zaprojektował w tym roku dla nas Jan Lutyk. Absolwent warszawskiej ASP, laureat wielu nagród w zakresie wzornictwa. Wiele osób chwaliło nie tylko sam design, ale również dobór naturalnych materiałów – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydent miasta Warszawy.

Więcej: www.lutyk.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórczynie Balagan w rozmowie z „DA”: – Warto słuchać swojej intuicji

Warto słuchać

Warszawa | 3 lutego 2021

Twórczynie Balagan w rozmowie z „DA” o początkach marki i jej rozwijaniu

Moda na styku dwóch kultur

Na styku kultur

Warszawa | 2 października 2015

Balagan - nowa marka działająca pomiędzy Warszawą a Tel Awiwem.

„Too Much Too Much”. Młodzi polscy projektanci w Sztokholmie

Krytyczne spojrzenie

Sztokholm | 5 lutego 2015

"Too Much Too Much", czyli młodzi polscy projektanci w Sztokholmie.