Trawa morska od wieków wykorzystywana jest jako pokarm. Przejął ją też przemysł farmaceutyczny. Teraz dzięki duetowi z Danii zyskuje nowe zastosowanie.
Jonad Edvards i Nikolaj Steenfatt to absolwenci Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już w szkole interesowali się naturalnymi surowcami, które potrafili przemienić w wartościowe produkty. We wspólnym projekcie skupili się na wodorostach. Ich Terroir to dwuelementowa kolekcja. Do stworzenia krzeseł i lamp użyto alg morskich przetworzonych w opracowanym przez projektantów procesie. Zbierane ręcznie na duńskich plażach rośliny są suszone a następnie mielone na proszek. W czasie gotowania poprzez swoje właściwości zmieniają się w mocny klej, do którego dodany zostaje papier.
Zanieczyszczające morze i uprzykrzające egzystencję wodorosty zmieniono w ekologiczny składnik. Wysoki poziom zawartości soli działa jak naturalny środek konserwujący. Uzyskany z połączenia papieru i przetworzonych alg materiał jest niezwykle mocny, a przy tym lekki i miękki. Jednocześnie pozwala na swobodne formowanie.
Barwa zarówno siedzisk, jak i opraw lamp zależy od zebranych roślin. Paleta oscyluje pomiędzy ciemnym brązem a jasną zielenią.
Więcej na: www.jonasedvard.dk, www.steenfatt.dk