Miami Art Week 2023 to ponad 20 targów sztuki i designu, na których wystawia się ponad 1200 galerii z całego świata. Do największych wydarzeń należą targi Art Basel Miami Beach i Design Miami, w ramach których debiutuje włoska platforma niezależnego designu – Alcova Miami.
Miłośnicy sztuki i designu na całym świecie zjeżdżają w grudniu do Miami. Od 4 do 10 grudnia Art Basel Miami Beach, Design Miami zapraszają kolekcjonerów, kuratorów i entuzjastów. Te dwa wydarzenia – wraz z bogatym programem sztuki publicznej, instalacjami site-specific, wystawami, warsztatami i panelami dyskusyjnymi tworzą niezwykły tydzień Miami Art Week 2023.
Wszystko zaczęło się 2005 roku, razem z pierwszą edycją Targów Design Miami, stworzonych przez przedsiębiorcę, dewelopera oraz kolekcjonera sztuki i designu Craiga Robinsa. Od tego czasu światowe forum designu przyciąga najbardziej wpływowych kolekcjonerów, galerzystów, projektantów, kuratorów i krytyków z całego świata. Targi prezentują to, co najlepsze w designie kolekcjonerskim, od mistrzów XX i XXI wieku po nowoczesnych, wschodzących projektantów. W ramach Design Miami odbywają się dwa coroczne flagowe targi designu kolekcjonerskiego w Miami na Florydzie i Bazylei w Szwajcarii, a także w Paryżu i Szanghaju.
Anna Carnick, kuratorka dziewiętnastej edycji Design Miami 2023 podkreśla, że zależało jej na pokazaniu projektowania inspirowanego miejscem, społecznością i dziedzictwem. W takim rozumieniu design pozwala odkrywać świat poprzez historię i celebrowanie kulturowych powiązań. Tegorocznym tematem kuratorskim jest „Where We Stand”. To zaproszenie do potraktowania obiektów z całego świata jako antropologicznych znaczników, które ujawniają różne narracje o świecie, w którym zostały stworzone.
Podczas Miami Art Week 2023 galerie i projektanci z ponad trzydziestu krajów prezentują przedmioty kolekcjonerskie, meble, oświetlenie i biżuterię. Oprócz wystawy głównej na Design Miami/2023 zaplanowano pokazy kuratorskie i wydarzenia specjalne pod nazwą Curio. Przez pięć dni oglądać można prace ponad 50 międzynarodowych marek, galerii i projektantów.
Wśród kilkudziesięciu projektów zwraca uwagę Adrian Sassoon (Londyn) i Sarah Myerscough Gallery (Londyn), czy Moderne Gallery (Filadelfia) z wystawą poświęconą projektom historycznym z XX wieku w dialogu z nowoczesnością. Na wystawach Curios debiutują z kolei projektantki Marta (Los Angeles) i Victoria Yakusha (Kijów i Bruksela). Brytyjski multidyscyplinarny artysta Samuel Ross pokazał serię rzeźbiarskich ławek, a plażowy labirynt autorstwa Sebastiana Errazuriza, pierwsza amerykańska wystawa artystki AI Tilly Tabot, czy pierwsza analogowa praca cyfrowego artysty Andrésa Reisingera to tylko kilka z festiwalowych hitów.
Miami Design District
Kultowa dzielnica Miami Design District, inwestycja w Miami będąca pomysłem kolekcjonera i dewelopera Craiga Robbinsa jest ośrodkiem publicznej sztuki i wystaw. Podczas targów marki, które mają sklepy w dzielnicy, otwierają drzwi dla zwiedzających. W tym roku, mieszkającej w Londynie projektantce Larze Bohinc, powierzono zadanie przekształcenia dzielnicy w utopię.
Jej wyrazista wizja skupia się na kwestiach zrównoważonego rozwoju i obejmuje cztery instalacje o nieregularnych kształtach i bulwiastych formach, łączące przestrzeń publiczną z naturą. Tematem kuratorskim tegorocznych Design Miami 2023 jest bowiem „Design i środowisko”, czyli próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób projektanci reagują na wyzwania kryzysu klimatycznego oraz, czy design może pomóc nam tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość. –Przyjazne i dynamiczne rzeźby nawiązują do żywych obiektów, które rozprzestrzeniają się po całej dzielnicy ze swoją życzliwą, ale tajemniczą obecnością – napisano w komunikacie prasowym.
Niektóre z rzeźb są funkcjonalne, przyjmując formę ławek, stołów i oświetlenie. Na drzewach umieszczono 900 domków dla ptaków w kształcie jaj, a jako główny materiał Bohinc użyła korka, który jest naturalny, wodoodporny i przyjazny dla środowiska. Organiczne formy Utopii można oglądać zarówno w świetle dziennym, jak i nocą – rzeźby zasilane są energią słoneczną.
Alcova debiutuje na Florydzie
Pierwsza zagraniczna edycja włoskiej platformy niezależnego designu odbywa się w motelu Gold Dust, jednej z ikon modernistycznej, amerykańskiej architektury. Można tu oglądać prace eksperymentujących projektantów, organizacji i marek działających na skrzyżowaniu współczesnego designu, rzemiosła i sztuki. Tematem są zrównoważony rozwój, innowacje projektowanie sensoryczne.
Alcova to platforma założona pięć lat temu przez Valentinę Ciuffi (Studio Vedèt) i Josepha Grimę (Space Caviar). Powstała dla projektantów i firm, które nie boją się eksperymentować. Co roku podczas największego na świecie wydarzenia, Milan Design Week, Alcova przyciąga tłumy. Być może dlatego, że wnosi świeży powiew do kultury projektowania – przełomowe projekty nad materiały i innowacje technologiczne wprowadzają żywą energię do wielkiego mediolańskiego święta designu.