MIASTO PSZCZÓŁ

Pierwotnie stanowiło rzemieślnictwo rolnicze. Obecnie ochoczo wkracza do miast. Ostatnio pszczelarstwo odnalazło miejsce w samym centrum Berlina.

Bettina Madita Böhm w 2012 roku obroniła pracę licencjacką na Wydziale Sztuki i Projektowania na Free University of Bolzano we Włoszech. Projektem dyplomowym okazało się Apiarium, oznaczające po niemiecku po prostu „pasiekę”. Inicjatywę podchwycili włodarze Berlina, pozwalając projektantce na jej wdrożenie.

Rzadko uczęszczane miejsca, nieużywane przestrzenie czy dachy budynków otrzymały nowe życie. Zainstalowane ule stworzono z lekkiego betonu. Podstawę stanowi cylindryczna komora zainspirowana kształtem naturalnych siedlisk tworzonych zazwyczaj samodzielnie przez pszczoły w pniach drzew. Z kolei zamontowane w jej poprzek ramy mogą być usunięte w cieplejszych miesiącach.

Na szczycie umieszczona zostaje doniczka pełna kwiatów mającą podwójną funkcję. Prócz tego, że powinna przyciągnąć pszczoły, by zapylały kwiaty, działa także jako urządzenie chłodzące w letnie upały. I oczywiście zdobi urbanistyczne przestrzenie.

Böhm uważa, że miejskie środowisko proponuje lepsze warunki dla rozwoju pszczół niż uprzemysłowiona, a co za tym idzie skażona wieś. Projekt rozpoczął także dyskusję na temat roli pszczół w życiu człowieka i natury. Choć znaczny spadek ich populacji oddziałuje na nas bezpośrednio – zapylają ponad 80% roślin spożywczych na świecie – wciąż zwraca się zbyt małą uwagę na bezpieczeństwo tych owadów.

Apiarium gościło już na kilku wystawach, w tym: Talente 2013 w Niemczech, ADi na mediolańskim Triennale czy Bolzano Design Festival we Włoszech. A także otrzymało nagrodę Compasso d’Oro przyznawaną przez Association of Industrial Design Italy w kategorii młodzi projektanci.

Więcej informacji na stronie: www.cargocollective.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Sanatorium dla pszczół

Nowoczesny ul

Poznań | 23 września 2016

Pauliny Kwiatkowskiej sanatorium dla pszczół.