Choć przywykliśmy do podziwiania przestronnych apartamentów, to właśnie mieszkanie w kawalerce daje największe pole do popisu.
Czy da się zaaranżować niewielką przestrzeń tak, aby była jednocześnie funkcjonalna, przytulna i estetyczna? Czy niewielki metraż słusznie zasługuje na miano „przechowalni dla singla”? Te projekty udowadniają, że nie ma nic niemożliwego. A mają maksymalnie 40 metrów kwadratowych!
Mieszkanie pełne kontrastów
W najnowszym projekcie pracowni bro.Kat znajdziemy ducha lat 50. i 60. ale też mnóstwo zaskakujących kontrastów. Elementy przytulne zestawiono z zimnymi, bogate z surowymi, nowe meble z antykami. Mimo niewielkiego metrażu projektantkom udało się osiągnąć poczucie otwartości, a nawet wygospodarować niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Dodatkowym wymogiem, przed którym stanęły było przewidzenie miejsca dla dość sporej kolekcji kwiatów doniczkowych, które prezentowałoby rośliny w konkretny i zamierzony sposób.
Z myślą o wakacjach
Gdańsk Przymorze. To właśnie tutaj projektanci z Asymetric Studio zrealizowali swój kolejny projekt – mieszkanie pod wynajem. Mieszkanie zlokalizowane jest na dwunastym piętrze w nowym budynku i składa się ze strefy dziennej z kuchnią, sypialni oraz łazienki. Nie zabrakło również dyskretnej przestrzeni idealnej do „home office”. Wszystko to na powierzchni 38 metrów kwadratowych.
Kolorowa twarz minimalizmu
Zaledwie dwa kroki dzielą od bulwarów wiślanych mieszkańców modernistycznej kamienicy z 1912 r., którą zaprojektował i wybudował Karol Tichy, związany z Krakowem artysta i projektant sztuki użytkowej. Jedno z mieszkań w kamienicy urządzili z myślą o odwiedzających Kraków turystach architekci wnętrz z pracowni Mistovia. Niewielka przestrzeń (23 m kw.) na parterze kamienicy została zaaranżowana z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Uzupełniono ją licznymi kreatywnymi rozwiązaniami utrzymanymi w duchu minimalizmu, jednak z kolorowymi akcentami.
Słoneczna Portugalia na stołecznym Wilanowie
Syta, mieszkanie na Wilanowie zaprojektowane przez pracownię Mili Młodzi Ludzie w oryginalnym układzie funkcjonalnym miało tylko salon z aneksem oraz dwa pokoje. Aby dostosować je do potrzeb rodziny z dziećmi konieczne było wprowadzenie zmian w układzie funkcjonalnym. Główną inspiracją podczas jego urządzania były natomiast podróże inwestorów, między innymi do miasta w skale Monsanto w Portugalii.
Laboratoryjna powściągliwość
Funkcjonalność, surowość i laboratoryjny minimalizm to główne wyznaczniki mieszkania na Mokotowie, które architekt Michał Sikorski zaprojektował dla samego siebie. Wystrój liczącego 40 metrów kwadratowych mieszkania w niedużym bloku to zaskakująca mieszanka stylu retro i laboratoryjnej sterylności. Na klasyczny układ składają się salon, sypialnia, kuchnia i łazienka. W kontrze do modnych otwartych przestrzeni architekt zdecydował się niczego nie zmieniać, jednocześnie unikając komplikacji związanych z przesuwaniem ścian i instalacji. Wyraźnym motywem przewodnim jest natomiast kolor niebieski zaznaczający swoją obecność w każdym z pomieszczeń.
Przy Poznańskiej
Mała przestrzeń może być również niezwykle wielofunkcyjna. Karolina Kulis, podejmując się aranżacji kawalerki w przedwojennej kamienicy przy ulicy Poznańskiej w Warszawie zadbała by była ona dostosowana do różnych funkcji, w zależności od sytuacji życiowej klienta. Pierwszy plan zakładał przestrzeń dla gabinetu psychoterapii, drugi mieszkanie na wynajem. Podczas realizacji udało się jej również zachować wiele oryginalnych elementów. Parkiet, różowe luksfery, jak również drzwi zewnętrzne i wewnętrzne ze starymi klamkami mają nawet do 70 lat.
Detale nie bez znaczenia
– Moje życie zawodowe to czas dzielony pomiędzy pracę w biurze i na licznych placach budowy w całej Warszawie. Szukałem małego mieszkania, kameralnego i cichego, ale blisko centrum. Po wielu poszukiwaniach wreszcie przyszła miłość od pierwszego wejrzenia – wspomina architekt Jacek Piechura. Tą miłością okazał się utrzymany w stylu Bauhausu budynek z lat 30. skrywający liczące zaledwie 32 m kw. mieszkanie. Składają się na nie dwa pokoje, funkcjonalna wnęka kuchenna i łazienka. Dzięki ogromnym oknom wypełnia je mnóstwo światła. W trakcie renowacji zachowano oryginalny parkiet dębowy ułożony w szachownicę, metalowe parapety, żeliwne grzejniki oraz trzy skrzydłowe drzwi między salonem a sypialnią, nadające mieszkaniu nostalgiczny nastrój stylu Bauhaus.
Jak mieszkać pięknie na 20 metrach?
Choć w Japonii, Paryżu czy Londynie nikogo już nie dziwią, w Polsce wciąż wzbudzają wiele kontrowersji. Czasy jednak się zmieniają i mikromieszkania również tutaj zaczęły szturmem podbijać rynek nieruchomości. W założenie to doskonale wpisują się architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie, którzy udowodnili, że małe może być zarówno piękne jak i funkcjonalne. 23-metrowa kawalerka na niezwykle popularnych poznańskich Jeżycach została zaprojektowana z myślą o krótkoterminowym wynajmie. Na tak minimalistycznym metrażu wygospodarowano przestrzeń pełniącą funkcję kuchni, przechowywania, sypialni i relaksu w części dziennej. Biorąc pod uwagę bliskość starego poznańskiego zoo zdecydowano się utrzymać stylistykę wnętrza mocno nawiązującą do sąsiedztwa. Stąd m.in. zabawna małpa nad lampą w części kuchennej.
Poddasze w dawnej bursie
Karolina Figel z pracowni Line swój najnowszy projekt zrealizowała w zabytkowej bursie przy jednej z sopockich uliczek. Mieszkanie powstało z myślą o turystach przyjeżdżających na wypoczynek do Trójmiasta. We wnętrzu nowoczesność i minimalizm łączą się z ponadczasowymi akcentami. Każda część mieszkania jest inna, jednak strefy harmonijnie się przenikają. Wszystkie zabudowy stolarskie oraz większość mebli stworzono od podstaw i dostosowano do mieszkania.
Kawalerka może być piękna
Pracownia Interurban udowodniła, że kawalerka, tylko dlatego, że niewielka, nie musi być nijaka. Licząca 32 m kw. przestrzeń została zaadaptowana na potrzeby wynajmu krótkoterminowego. Geometryczne kształty i graficzne kolory pojawiają się tutaj w detalach stolarskich oraz w elementach wyposażenia mieszkania. Wszystko to składa się na przestrzeń przyjazną, estetyczną i zaskakująco funkcjonalną.
Upewnij się, że przeczytałeś:
Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie i o czym pamiętać?