Rzeczy piękne to często rzeczy bardzo proste. Ta myśl przyświecała projektantom tego nieco ponad 50-metrowego mieszkania. Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo zaprojektować, zwłaszcza niewielki apartament i wyczyścić go ze wszelkich zbędnych elementów. Za projekt odpowiedzialne są: Rina Lovko, Daryna Shpuryk. Poznajcie to ciekawe mieszkanie w Kijowie.
Mieszkanie znajduje się w samym sercu ukraińskiej stolicy. Zadaniem architektek było stworzenie przestrzeni, w której właściciel mógłby żyć i pracować, w otoczeniu dzieł sztuki, które tak bardzo kocha. To mieszkanie to nie tylko jego miejsce zamieszkania, ale także przestrzeń do kolekcjonowania, badania i eksponowania dzieł sztuki.
Mieszkanie w Kijowie podzielono na wejście, duży salon połączony z kuchnią i oddzielną sypialnię z otwartą szafą. Przesuwne drzwi w sypialni pomogły bardziej efektywnie wykorzystać przestrzeń. Do łazienki jest dostęp zarówno z przedpokoju, jak i sypialni.
Aby nie obniżać poziomu sufitu, zdecydowano się pozostawić go w zastanej betonowej formie. Tym samym konieczne okazało się ukrycie instalacji elektrycznych i zmiana położenia klimatyzacji oraz systemu wentylacji.
Głównym elementem wystroju jest drewno. Wykorzystano miękkie w dotyku, naturalnie postarzane drewno. Praktycznie wszystkie meble użyte w przestrzeni – taboret w przedpokoju, stół kuchenny, stolik przy kanapie w salonie, ławka czy półki na książki i wiele innych – zostały specjalnie wykonane na podstawie projektów Riny i Dariny.
Drewno, które ma około siedemdziesięciu lat, poddano procesowi szczotkowania. Aby podkreślić tę szczególną fakturę, zastosowano kilka odcieni jasnej i szarej farby.
Mieszkanie w Kijowie projektowane było pod mężczyznę. Stąd też zimna paleta szarości. Jednak atmosferę mieszkania można łatwo zmienić, dodając nowe elementy dekoracyjne i akcesoria.
Mieszkanie w Kijowie ożywia sztuka ukraińskich twórców
Przestrzeń apartamentu często ożywiają prace różnych artystów. Obecnie można podziwiać trzy dzieła ukraińskich artystów: Mykoły Kryvenki, Oleksandra Babaka czy Nazara Bilyka. Ściany ozdobiono farbą zawierającą szkło szlachetne, co nadaje teksturze powierzchni głębi i koloru.
Ściany i podłogę łazienki pokryto mikrocementem. Szafkę na ścianie z ukrytym lustrem również pokrywa ten sam mikrocement, a kolor umywalki z tworzywa sztucznego współgra z kolorystyką ścian. Kontrast stanowią czarne matowe baterie prysznicowe.
Do oświetlenia użyto lamp podłogowych, ściennych i stołowych LED o klasycznym designie typowym dla lat 70. Wykonano je z barwionej stali.
Mieszkanie to jest przykładem tego, jak prostota i dbałość o szczegóły mogą stworzyć niepowtarzalne i funkcjonalne wnętrze. Poznajcie to niecodzienne mieszkanie w Kijowie.