Choć w Polsce takie sytuacje wciąż jeszcze należą do rzadkości, w wielu krajach w ramach architektonicznego recyklingu opuszczone kościoły powracają na rynek pierwotny w zupełnie nowej roli. Dziś przedstawiamy pięć londyńskich transformacji kościołów na mieszkania.
W Polsce dekonsekracja kościoła budzi sporo kontrowersji, choć prawo kanoniczne pozwala na taką praktykę. Zjawisko wykorzystania budynku po kościele do celów świeckich np. na mieszkanie, znane jest szczególnie w Czechach, Wielkiej Brytanii, Holandii, a także w USA.
Mieszkanie w kościele może być naprawdę niezwykłe! Niektóre z prezentowanych przez kościołów zostały właśnie ponownie wystawione na sprzedaż. Ceny przyprawiają jednak o ból głowy.
Gunter Grove
Niegdyś znajdowała się tu zabytkowa kaplica, a następnie studio nagraniowe, w którym gościli m.in. członkowie The Rolling Stones. Dziś Gunter Grove to mierzący ponad 200 metrów kwadratowych apartament z trzema sypialniami, niedużym ogrodem na dziedzińcu i prywatnym tarasem. Strzeliste sufity oraz zachwycające parkiety oświetla wielobarwne światło padające przed odrestaurowane witraże. Mieszkanie w kościele zostało wystawione na sprzedaż za bagatela 3,25 mln funtów.
Ogrody Blenheim
Klimatyczny dom z ogrodem mieszczący się w dawnym kościele znajduje się na południu Londynu, niedaleko Brixton Village. Zanim zamieszkali w nim aktualni właściciele, przez wiele lat pełnił funkcję studia fotograficznego. Kompleksowo odrestaurowany dziś zachwyca ceglaną fasadą i bogatym wnętrzem, którego sercem jest rozległy salon z biblioteczką na antresoli. Oprócz tego znajdują się tu jeszcze trzy sypialnie, przestronna łazienka z wolnostojącą wanną, garderoba oraz kuchnia z jadalnią, gdzie zachwyt wzbudzają granitowe blaty i kamienna posadzka. Za przyjemność zamieszkania na 260 metrach kwadratowych zapłacimy w tym wypadku równe 2 mln funtów.
St. Clements Court
Wybudowany w 1864 roku St. Clements Court ma status zabytku II klasy i mieści aż dziewięć mieszkań. Do jego największych atutów z pewnością można zaliczyć imponujące kolumny, odsłonięte drewniane belki i strzeliste okna. Jedno z mieszkań to zjawiskowe 84 metry kwadratowe na trzecim piętrze. Składa się z dwóch sypialni, łazienki oraz klimatycznej kuchni. Apartament przez krótki okres dostępny był na sprzedaż za 700 tys. funtów.
St. Jude’s House
Mierzący ponad 600 metrów kwadratowych St. Jude’s House znajdziemy w cichej dzielnicy Kensal Green, w pobliżu parku króla Edwarda VII. Wchodząc na teren posiadłości, z tętniącego życiem Londynu przenosimy się nagle do zacisznej enklawy pełnej światła i spokoju. Gotycki kościół z XIX wieku przeszedł gruntowną renowację przemieniając się w dom z czterema sypialniami (każda z osobną łazienką). Za projekt odpowiadała Harriet Holgate. Kościół można kupić za 5,6 mln funtów.
The Church Tower
Położony w samym sercu historycznej dzielnicy City of London, The Church Tower został zaprojektowany przez Sir Christophera Wrena. Wybudowany w 1687 roku kościół zastąpił wcześniejszy, średniowieczny kościół, który uległ całkowitemu zniszczeniu podczas Wielkiego Pożaru w 1666 roku. Mieszczące się wewnątrz ma 204 metrów kwadratowych. Kręte schody prowadzące z jadalni wiodą do kuchni na antresoli oraz biblioteki. Na kolejnych poziomach znajdziemy również dwie sypialnie gościnne, dwie niezależne łazienki, pralnię oraz główną sypialnię. Na najwyższym piętrze ulokowano salon otwarty na taras widokowy oraz gabinet. Całość uzupełnia winda – niezbędna, by dotrzeć na szczyt wieży. Zabytkowa nieruchomość kosztuje 3,75 mln funtów.