Styl loft kształtuje się w XX wieku, a za jego kolebkę uznaje się fabryczne przedmieścia Manhattanu z lat 40. Opuszczone z powodu rosnących cen gruntu manufaktury przejmują artyści. Pozostawiają surową architekturę wnętrz, z ich niedoskonałościami, pęknięciami i nieotynkowanymi strukturami oraz otwartą przestrzenią. Z czasem styl industrialny upodoba sobie bogata nowojorska socjeta, a wkrótce dociera on również do Europy.
Czym charakteryzuje się styl loft we wnętrzach?
Industrialne wnętrza cieszą się od tego czasu niesłabnącą popularnością. Dlaczego? Może z potrzeby wolności, które dają nieograniczone barierami architektonicznymi przestrzenie. Może surowej oprawy, która pozwala na stosowanie charakternych kontrastów, a może akceptacji upływu czasu i niedoskonałości, niewymuszającej perfekcji i sterylności? Styl loft to z pewnością jeden z tych, który umożliwia twórcze podejście do aranżacji wnętrz.
Loftowe wnętrza i najbardziej typowe jego cechy:
– surowe materiały: cegła, beton, drewno i kamień. Im mniej obrobione ręką ludzką, tym lepiej. Miksowanie ciepłych materiałów z chłodniejszymi, szorstkich z gładkimi,
– minimalizm i prostota formy. Nie ma tu miejsca na kryształy w stylu glamour,
– zamiłowanie do starego: mebli i dodatków,
– przygaszone i stonowane barwy, jakby pokryte warstewką kurzu, ale z akcentami w wyrazistych kolorach.
Jakie ściany do mieszkania w stylu loft?
Warto dodać, że wnętrza w stylu loft z powodzeniem można zaaranżować nie tylko w dużych i otwartych przestrzeniach – choć tam najlepiej oddają ducha pierwowzoru – ale również w kawalerce. Wówczas jednak szczególnie trzeba zwrócić uwagę na to, jakie ściany do mieszkania loft wybrać. Jednym z popularniejszych wykończeń jest beton architektoniczny, ponieważ zapewnia on lubiane przez styl industrialny wrażenie braku perfekcji wykończeniowej. Szczyci się wręcz swoimi pęknięciami, nierównościami i niekonsekwencją kolorystyczną. W małym mieszkaniu jednak lepiej postawić na jedną ścianę wykończoną betonem i połączyć ją z bielą pozostałych, by nie przeciążyć i nie zmniejszyć optycznie całości. Duże, otwarte, industrialne wnętrza doskonale wyglądają, gdy ze ścian stworzymy tło zbudowane z kontrastów. Beton na jednej, na innej cegła, a tym, co je łączy są drewniane belki. Jeśli nie chcemy eksperymentować z materiałami, ściany w stylu loft można pozostawić białe lub złamać szarościami. Raczej chłodniejszymi barwami, aniżeli ciepłymi.
Industrialne meble
Styl loft nie przepada za przeładowaniem. Ważna jest wolna przestrzeń pozbawiona architektonicznych, ciężkich przegród. Mebli nie jest dużo, ale za to są pieczołowicie dobrane. Raczej proste w formie, wykonane z surowych materiałów i w stonowanej kolorystyce. Mogą być postarzone lub pochodzić z pchlego targu. Nie perfekcyjne. Industrialne meble to także charakterystyczne łączenia drewna z metalową ramą. Łóżka, stoliki, szafki, komody – geometryczne, pozbawione zdobień i charakteryzujące się – znowu – surowym wykończeniem. Sercem industrialnego salonu zaś jest prosta, pikowana sofa w kolorze bordo, malachitowej zieleni, czy po prostu czarna – skórzana.
Industrialne dodatki
Mieszkania w stylu loft uwielbiają dodatki, dekoracje, które korespondują z historią epoki industrialnej. Są to różnego rodzaju stare maszyny: do pisania, szycia, aparaty telefoniczne na korbkę, telewizory i radioodbiorniki. Za industrialne dodatki można również uznać proste, wykonane z metalu lampy podłogowe, klasyczne zegary ścienne, a także duże lustra w surowej, metalowej ramie. Oświetlenie w stylu loft to często pozostawione bez oprawy i powieszone na kablach stylizowane na stare żarówki bądź reflektory umocowane na industrialnej, prostej ramie. Im prościej i surowiej, tym bardziej styl loft oddaje swojego ducha!