Moda na Beksińskiego

„Pragnę malować tak, jakbym malował sny” – mawiał Zdzisław Beksiński. Niesłabnąca fascynacja jego onirycznymi, malarskimi wizjami jest wciąż żywa. I inspiruje. Sięga po nią, już po raz drugi, marka Bytom. W ramach limitowanej serii t-shirtów i bluz, prezentowane są w formie nadruków wybrane obrazy Beksińskiego.

Bytom jest jedną z najstarszych polskich marek odzieżowych. Powstała w 1945 roku i od tego czasu nieprzerwanie utrzymuje swoją czołową pozycję w segmencie klasycznej mody męskiej. To też jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Pozostaje wierna swoim rzemieślniczym korzeniom, ponadczasowym wzorom, które dopasowuje do współczesnych trendów. I konsekwentnie wspiera polską kulturę. Współpracuje z aktorami młodego i starszego pokolenia, muzykami i instytucjami kulturalnymi. We współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku marka stworzyła kolekcję Bytom x Beksiński. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada największy, liczący ponad 600 obrazów, zbiór dzieł Zdzisława Beksińskiego. To nie pierwsza tego typu współpraca, bowiem marka współpracowała jeszcze z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Beksiński nie tytułował swoich obrazów. Twierdził, że to, co się na nich znajduje nie jest istotne. Ważny pozostaje sam obraz. Nie podróżował, co nie zmienia faktu, że obcowanie z jego obrazami jest podróżą. Do onirycznych wyobrażeń, marzeń sennych, fantastycznych wizji. W całym tym jego mglistym, niepokojącym świecie zdumiewająca jest pewna harmonia. Każdy obraz stanowi zwartą, skończoną kompozycję.

Zdzisław Beksiński

Na serii t-shirtów i bluz marki Bytom widzimy obrazy z charakterystycznymi dla twórczości malarza motywami: katedry, symbolami przemijania, surrealistycznymi, splecionymi ze sobą postaciami. W wybranych do kolekcji dziełach przeważają odcienie niebieskiego, rdzy, bieli i szarości uzupełnione czernią z zaskakującą, lecz typową dla Beksińskiego szczegółowością. Na części z nich widnieje podpis artysty.

Dyskusja nad tym, czy moda jest sztuką trwa i zapewne nigdy nie zostanie rozstrzygnięta. Z pewnością jest częścią kultury wizualnej. Zandra Rhodes, oryginalna angielska projektantka mody i założycielka The Fashion and Textile Museum w Londynie mówiła w jednym z wywiadów, że „moda jest formą sztuki. Można ją nazwać sztuką dekoracyjną lub użytkową, w przeciwieństwie do sztuk pięknych, ale czym one się różnią? Bo przecież tyle samo wyrazu artystycznego mają ubrania, ceramika czy obraz.” Poza dyskusją pozostaje fakt, że moda od dawna inspiruje się sztuką.

Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 w Warszawie) należy do najwybitniejszych malarzy XX wieku. Jego obrazy są znane i doceniane na świecie. Marka Bytom współpracując z Muzeum Historycznym w Sanoku i prezentując je w ramach serii t-shirtów i bluz wpisuje się w trend mody popularny od kilkudziesięciu lat. Inspirowany sztuką, ale też oddający ukłon wybitnym twórcom i ruchom artystycznym. Wyprowadzając ich na ulicę, w codzienność, moda nie pozwala o nich zapomnieć.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ocalić Szyb Krystyna

Ocalić Szyb Krystyna

Bytom | 16 czerwca 2024

Ikona śląskiej architektury przemysłowej ma szansę na rewitalizację

SOS dla Szybu Krystyna

SOS dla Szybu Krystyna

Bytom | 30 listopada 2022

Instalacja Medusa Group to wołanie o pomoc dla ikonicznego Szybu Krystyna

Krawiecki majstersztyk

Krawiecki kunszt

Kraków | 9 stycznia 2020

Tradycja i funkcjonalność w kolekcji Heritage/Dziedzictwo marki Bytom

Sztuka Kroju

Sztuka Kroju

Warszawa | 25 października 2019

Polscy artyści i marka Bytom. Dwa światy i wspólna kreatywna wizja

Garnitur w roli głównej

W roli głównej

Bytom | 2 stycznia 2019

Bytom - szlachetnie skrojone, wełniane garnitury i płaszcze.