Modernistyczna lekkość bytu

Słynny francuski architekt i projektant form użytkowych Jean Prouvé chciał, aby budynek z prefabrykatów nie różnił się niczym od mebla i zaprojektował go tak, aby można go było przenosić. Zabytkowa Villa Seynave łączy w sobie jego innowacyjne metody konstrukcyjne z inspirowanymi Japonią wnętrzami, zaprojektowanymi przez Charlotte Perriand

Niewielki, parterowy dom z 1962 r. znajduje się w nadmorskim miasteczku Girmaud, nad zatoką Saint-Tropez na południu Francji. Wakacyjny pawilon, stworzony na zamówienie biznesmena, uosabia bezpretensjonalny styl Prouvé znanego z lekkich, modułowych konstrukcji architektonicznych. 

Transparentna i przewiewna bryła doskonale sprawdza się w roli wakacyjnego pawilonu w ciepłym klimacie. Dom nie ma zresztą ogrzewania – został zaprojektowany do użytku podczas łagodnego śródziemnomorskiego lata.

Wnęki okienne sięgają od podłogi do sufitu, wpuszczając do środka widok na otaczającą roślinność i plaże Vieux Moulin i Gros Pin oddalone o 300 metrów od budynku.

Villa Seynave

Konstrukcja lekka jak mebel

Uważany za jednego z najwybitniejszych konstruktorów XX wieku, Prouvé był w swoich poszukiwaniach metod prefabrykacji i industrializacji architektury bardzo konsekwentny i pomysłowy.

– Nigdy nie projektuję niczego, czego nie dałoby się wyprodukować – podkreślał Jean Prouvé.

W Villa Seynave wykorzystał kilka swoich autorskich metod, takich jak prefabrykowane bloki betonowe, które umieścił na całym planie, rozmieszczając w nich kuchnię, schowki i łazienki. Zastosował także innowacyjny system budowlany „alba”, łączący aluminium z betonem, który opracował w 1950 r. ze swoim stażystą M. Silvym. Dzięki lekkiej konstrukcji słupowo-belkowej, podtrzymującej płaski dach, a także ulubionym materiałom, takim jak: sklejka, aluminium i panele szklane, nadał długiemu, niskiemu budynkowi lekkości, podkreślonej dodatkowo przez smukłe słupki ustawione we wnętrzu.

W realizacji projektu współpracował z architektem Neilem Hutchinsonem. 

Wnętrza od Charlotte Perriand 

Klasa rozwiązań architektonicznych współgra tu trafnie z wyposażeniem wnętrz, którego autorką jest słynna Charlotte Perriand. Ciepłe odcienie egzotycznego drewna, komponują się z subtelnymi obłościami paneli z lakierowanego drewna Rousseau na elewacji. Podobnie kompaktowa kuchnia i szafki uspójniają bryłę, dodając wnętrzu przytulności i współgrając z leśnym otoczeniem. Styl Perriand tego okresu w dużej mierze ukształtowała podróż do Japonii, nazwała nawet Villę Seynave – Tan Yan, co po japońsku oznacza opaleniznę. 

W Japonii odkryłam pustkę: potęgę i kult pustki, która nie jest nicością. Dla Japończyków pustka oznacza możliwość ruchu. W pustce zawiera się wszystko – pisała Perriand po powrocie z kraju kwitnącej wiśni.

Japoński umiar będący konsekwencją buddyzmu zen, świetnie zagrał z modernistyczną funkcjonalnością i kluczem dla projektu budynku, zarówno na zewnątrz jak i w środku stała się prostota.

Villa Seynave

Zabytkowa Villa Seynave na sprzedaż

Dom o powierzchni 150 m kw. znajduje się na działce o powierzchni 1665 m kw. Składa się z salonu z kominkiem, przed którym umieszczono zagłębienie, pozwalające usiąść przed nim na podłodze, jadalni, kuchni, sypialni, garderoby i łazienki. Dodatkowo się tu jeszcze trzy sypialnie z łazienkami oraz pralnia. Kuchnię, łazienkę i szafki rozmieszczono w pomalowanych na biało betonowych modułach. Pozostałe przestrzenie są w pełni otwarte dzięki ruchomym przegrodom. Swobodę ruchu wzmocniono brakiem drzwi i dużymi oknami.

W Villa Seynave  zachowało się mnóstwo elementów – cała stolarka, panele ścienne i przesuwane ścianki działowe. Oryginalne są także stalowy kominek, odrestaurowane okna i parkiet, meble z epoki, a także zintegrowany system oświetlenia autorstwa projektanta przemysłowego Serge’a Mouille’a.

Uznana za zabytek historyczny w 1983 roku, willa została wybrana jako jeden z dziewięciu domów referencyjnych XX wieku przez Cité de l’Architecture et du Patrimoine w Paryżu w 2011 roku.

Obecnie obiekt jest wystawiony na sprzedaż za 3,5 mln euro.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: