Modernistyczne reliefy Paula Bika

Wystawa Paula Bika pod tytułem „Composition 74″, która do 20 kwietnia trwa w concept store SH Studio przy ul. Wilczej 44 w Warszawie, dotyka tematu synergii i przenikania się dziedzin. Reliefy artysty powstałe pod wpływem modernistycznej architektury i włoskiego designu doskonale odnajdują się w kontekście sprzedawanych tu vintage’owych mebli.

Paul Bik jest polskim artystą, który od jakiegoś czasu mieszka i tworzy w Mediolanie. Z wykształcenia architekt wnętrz, wyczulony na kompozycję i formy przestrzenne zafascynował się włoskimi modernistycznymi budynkami, a pasja do ich unikalnej konstrukcji znalazła odzwierciedlenie w jego twórczości. Bik tworzy monochromatyczne, bardzo zdyscyplinowane prace, które uwodzą harmonią i stopniem skomplikowania trójwymiarowych struktur. Minimalistyczne dzieła artysty zaskakują fenomenalnym porządkiem i napięciami tworzącymi się poprzez grę liniami, pracę światłocieniem. Prace Paula Bika powstają w żmudnym procesie ręcznego wykrawania poszczególnych kształtów ze sklejki, kartonu, papieru barwionego w masie, precyzyjnego przytwierdzania ich do siebie warstwowo klejem, a następnie pokrywania żywicą epoksydową, klasyczną farbą olejną lub akrylem. Reliefy Paula Bika mogą być próbą zrozumienia natury, uproszczenia zawiłych form przyrody i odnalezienia w nich rytmu opartego na powtórzeniach motywu. Z pewnością są one jednak przykładem wyrywania się malarstwa w kierunku obiektu, fantastycznego splotu i nasycania się sobą architektury, designu i sztuki.

Warszawski concept store SH Studio nie jest klasyczną galerią, jednak regularnie pokazuje sztukę. Dla właścicieli – projektantów Anny Hensche i Jana Szadkowskiego – jest ona nieodłącznym elementem inspirującego, emocjonującego wnętrza.

Więcej na: www.sh-studio.pl i www.paulbik.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wierzę w siłę mocnych barw i kształtów

Półświaty

WARSZAWA | 14 czerwca 2018

Aleksandra Morawiak i jej prace w SH Studio.

Legenda o Placu Zbawiciela

Miejskie legendy

warszawa | 11 marca 2014

Warszawskie historie zapisane na plakatach Pawła Nowika Nowickiego.