W jaki sposób rozplanować duży dom, na działce gęsto porośniętej wysokimi sosnami, aby nie był przeskalowany i dominujący? Dom wieloczłonowy pracowni PL.architekci jest dobrą odpowiedzią na to pytanie.
Parterowy dom powstał dla pięcioosobowej rodziny, która lubi zapraszać gości. Inwestorzy założyli w nim mnóstwo funkcjonalności.
Część dzienna – koniecznie z rozłożystą kanapą i z dużą jadalnią; dużej kuchni ze stołem do codziennych spotkań, towarzyszy tzw. kuchnia „brudna”. Każde z dzieci ma swoją garderobę i małą łazienkę, w sypialni małżeńskiej jest także pokój kąpielowy i garderoba. Znalazło się także miejsce na gabinet oraz strefę fitness z saunami i pokojem gościnnym. Dodatkowo właściciele marzyli o winiarni w piwnicy oraz jeszcze jednej kuchni na… kiszonki.
Pomysł na wielofunkcyjne moduły
Projektując dom wieloczłonowy o powierzchni 576 m. kw., pracownia PL.architekci stanęła przed kilkoma wyzwaniami. Po pierwsze, ważne było zapewnienie znakomitego doświetlenia wnętrz w zacienionym drzewami środowisku. Ponadto trzeba było otworzyć wnętrze na las przy jednoczesnym zachowaniu intymności i przytulności dla wszystkich mieszkańców domu. Na koniec, musieli znaleźć odpowiednie miejsca na wyeksponowanie obrazów i mebli antyków, tak, aby nie sprawiały wrażenia przypadkowo wstawionych i dobrze komponowały się z całym projektem.
Aby rozwiązać wszystkie te projektowe zadania, zdecydowano się na podział przestrzeni na moduły użytkowe. Główny trzon stanowi część salonowo – jadalniana z wewnętrznym patio i garażem. Do centralnego modułu zostały doklejone kolejne człony: moduł kuchenny, moduły dziecięce, moduł rodziców oraz moduł SPA z pokojem gościnnym. W piwnicy zlokalizowano winiarnię i dodatkową kuchnię do robienia przetworów, a na piętrze, w module salonowym – gabinet.
Łapiąc słońce wśród sosen
Ze względu na to, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wymusił na inwestorach wybór spadzistych dachów,
każdy z prostokątnych członów domu został przykryty dwuspadowym asymetrycznym dachem, zwieńczonym świetlikiem. Wymóg formalny, okazał się pomocny w rozwiązaniu problemu: dachy stały się portalami rozświetlającymi wnętrza każdego członu. Słońce operuje przez cały dzień, nie pozwalając na zacienienie przez korony drzew.
– Powstałe między kolejnymi członami dziedzińce, dodają intymności i domowego charakteru – tłumaczy Katarzyna Cynka-Bajon, założycielka PL.architekci.
Niemal wszystkie ściany zostały obłożone, specjalnie zaprojektowaną do tego domu płytką betonową, o różnorodnej i chropowatej fakturze. Zostały ułożone, niczym łuski nachodzące jedna na drugą. Chronią elewacje przed szybkim niszczeniem w leśnym klimacie, a dodatkowo stanowią piękne tło do gry cieni, jakie dają okalające dom sosny.
PL.architekci
Poznańską pracownię założyli Katarzyna Cynka-Bajon i Bartłomiej Bajon. Specjalizują się w projektowaniu domów jednorodzinnych, a także obiektów użyteczności publicznej. Dwukrotnie zdobyli Nagrodę Roku SARP w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny”. Rozbudowa dworca kolejowego w Wolsztynie przyniosła im Grand Prix Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. Ich Dom Rozcięty został wyróżniony w konkursie im. J.B. Quadro na najlepszą poznańską realizację 2020 roku.