Każdy projekt to eksperyment

Dla Agnieszki Kocoń, laureatki konkursu marki Samsung „Wystrój wnętrza z telewizorem The Frame i lodówką Bespoke”, sztuka jest nieodłącznym elementem projektowania i życia. Już od wczesnych lat miała kontakt z malarstwem i rzemiosłem, co ukształtowało jej wrażliwość i estetyczne wyczucie. Dziś jako projektantka i założycielka pracowni Muro Artisans przywraca współczesnym przestrzeniom tradycyjne techniki dekoracyjne, takie jak fresk czy intarsja.

Z właścicielką Muro Artisans rozmawiamy o inspiracjach, personalizacji wnętrz oraz o tym, co daje jej odwagę do eksperymentowania.

Co miało największy wpływ na Twój rozwój w projektowaniu?

Agnieszka Kocoń, Muro Artisans: – Bez wątpienia była to sztuka, z którą miałam styczność już od dzieciństwa. Od ósmego roku życia uczęszczałam na zajęcia z malarstwa sztalugowego i rysunku – i kontynuowałam tę naukę przez kolejnych 16 lat, na równoległych studiach na akademii sztuk pięknych. Miałam tam też okazję odkryć te wszystkie wyjątkowe, tradycyjne techniki dekoracyjne, które wykorzystuję dzisiaj w projektach dekoracji.

Ale dopiero praca w Mediolanie uświadomiła mi, jak ogromną wartość mogą one wnieść do architektury. Dlatego stworzyłam pracownię odręcznych dekoracji Muro Artisans, której celem stało się przywrócenie tych nierzadko zapomnianych technik – takich jak pozłotnictwo, fresk, intarsja – współczesnym wnętrzom.

Jaką rolę zatem odgrywa sztuka w Twoich projektach wnętrz? Jak oceniasz znaczenie sztuki współczesnej w nowoczesnych wnętrzach i szeroko pojętej architekturze?

Sztuka i rzemiosło są dla mnie sercem wnętrza – tymi elementami, które nadają wnętrzu ten osobisty i niepowtarzalny charakter, opowiadają historię o ludziach, którzy tu mieszkają i którzy je tworzyli.

Dla mnie wnętrza to nie tylko funkcja i estetyka, ale także narracja, indywidualna dla każdego człowieka. Taka jest właśnie dla mnie rola sztuki – wprowadza element opowieści. Uwielbiam projekty, które mówią coś o mieszkańcach, twórcy, gdzie widać po prostu człowieka. Dlatego m.in. lubię wnętrza, które łączą współczesny design np. ze starymi meblami, na których widać ząb czasu, patynę, wytarte od kroków posadzki, które pokazują ścieżki mieszkańców. Taką właśnie rolę we wnętrzach spełnia dla mnie sztuka.

Czy są jakieś trendy lub style w projektowaniu wnętrz, które szczególnie Cię inspirują?

Inspirują mnie najczęściej eklektyczne wnętrza, które łączą ze sobą sprzeczności: stare z nowym, surowe z organicznym, industrialne z klasycznym, tradycyjne z nowoczesnym itd. Gdzieś na ich styku powstaje dla mnie coś interesującego i najmniej oczywistego. A tego w designie szukam. Dlatego niekoniecznie inspiracją są dla mnie style, ale ludzie, którzy je tworzą, ich wrażliwość, sposób postrzegania rzeczywistości.

Nie jestem zwolenniczką trendów, które z definicji przemijają. Dla mnie projektowanie nie jest próbą uchwycenia znaku czasu, w którym powstaje projekt, ale umiejętnością przetłumaczenia potrzeb drugiego człowieka na unikalny dla siebie wizualny język. Co za każdym razem daje inny efekt.

Ktoś kiedyś powiedział, że sztuka jest próbą zrozumienia siebie, a design – drugiego człowieka. Dla mnie projektowanie to synergia tych dwóch podejść.

Czy projekt, który zdobył główną nagrodę w konkursie Samsunga, jest zgodny z Twoim osobistym stylem, czy może eksperymentowałaś z czymś nowym?

Każdy projekt jest dla mnie swego rodzaju eksperymentem. Na tym właśnie polega cała zabawa (uśmiech). Podchodząc do projektu, rzadko mam wyklarowaną od początku do końca wizję, którą „przelewam na papier”. Zazwyczaj wychodzę od przedmiotu, koloru, najmniejszego detalu – tu wszystko może być inspiracją – lub od ogólnej wizji czy odczucia, które wnętrze ma wywoływać, i temu podporządkowuję resztę.

Później niejednokrotnie zdarza się, że w trakcie procesu cała pierwotna koncepcja staje na głowie i finalny projekt ma z nią niewiele wspólnego, bo po drodze pojawiły się lepsze pomysły. W tym przypadku to mocne formy mebli i sprzętów oraz kolory podporządkowały sobie całe wnętrze. Każdy projekt to mieszanka mojej wrażliwości estetycznej z poszukiwaniem nowej jakości.

Jak zrodził się pomysł na projekt? Skąd czerpałaś inspiracje?

Wyszłam od charakterystycznej formy lodówki, która pozwalała dodatkowo na dostosowanie kolorystyki. Tak więc kolor naturalnie stał się motywem, który spaja cały projekt i nadaje mu klimat. Lubię proste i równocześnie stanowcze środki wyrazu, które we właściwym kontekście tworzą niebanalny efekt. Tutaj starałam się osiągnąć balans, który jest dla mnie kluczowy w każdym projekcie, poprzez zestawienie prostych form z mocnymi kolorami i dynamiczną linią, które zostały zrównoważone dzięki łagodnej formie łuku i organicznego „obrazu” w tle.

Konkurs Samsung rozstrzygnięty!

Jakie cechy telewizora The Frame są dla Ciebie najistotniejsze przy tworzeniu projektu wnętrza?

Prosta, nienarzucająca się forma The Frame i możliwość personalizacji jego wyglądu to na pewno duże zalety tego telewizora. Ale najbardziej doceniam w nim to, że kiedy jest wyłączony, nie dominuje przestrzeni jak dotąd telewizory, które po prostu stawały się czarnym prostokątem na ścianie. Zamiast tego staje się częścią wnętrza, pełniąc funkcję obrazu, który możemy dostosować do jego klimatu.

Co pomaga w wyzwaniach przy projektowaniu wnętrz otwartych, wielofunkcyjnych, gdzie użytkownicy mogą mieć różne potrzeby? Jaka jest tu rola produktów AGD i RTV?

W otwartych, wielofunkcyjnych wnętrzach myślę, że ważne jest przemyślenie przestrzeni w taki sposób, by spełniała zróżnicowane funkcje, a jednocześnie tworzyła spójną całość. W takich projektach produkty AGD i RTV stają się częścią tej przestrzennej gry, gdzie muszą adaptować się do różnych scenariuszy życia domowego. Na szczęście design sprzętów domowych szybko ewoluuje, więc coraz łatwiej je wpisać w różne style – od minimalistycznych po bardziej eklektyczne. Dzisiaj tego typu produkty mogą być równocześnie ozdobą całego wnętrza, co jest bardzo ważne, zwłaszcza w tego typu przestrzeniach, gdzie równowaga między funkcjonalnością a estetyką jest bardziej skomplikowanym zagadnieniem.

W jaki sposób design produktów takich jak sprzęt AGD i RTV wpływa na estetykę pomieszczenia? Czy nowoczesne wzornictwo, kolorystyka i kształty urządzeń mogą zmieniać charakter wnętrza i jego atmosferę?

Dzisiaj design sprzętów AGD i RTV już nie jest jedynie kwestią funkcjonalności – dziś to pełnoprawni bohaterowie wnętrza, którzy swoją formą, kolorem i wykończeniem budują jego charakter. Współczesne AGD i RTV potrafią też subtelnie zmieniać atmosferę pomieszczenia – tak jak oświetlenie wpływa na nastrój, tak detale wykończenia sprzętów kształtują jego wizualny klimat. Dlatego dzisiaj również ich design może być nośnikiem danego stylu. Dzięki temu sprzęt nie jest już przypadkowym dodatkiem, ale świadomym wyborem estetycznym, który dopełnia całościową wizję wnętrza i stanowi jej integralny element.

Jak podchodzisz do personalizacji w kontekście wnętrz wielofunkcyjnych, w których użytkownicy mogą mieć różne potrzeby?

Z jednej strony wnętrze powinno odpowiadać na różne potrzeby użytkowników, z drugiej – zachować spójny charakter. Tego rodzaju przestrzeń musi być gotowa na zmianę rytmu dnia czy stylu życia użytkowników. Dlatego elementy z funkcją personalizacji, które można z łatwością przekształcać i dopasowywać do aktualnych potrzeb, to świetne rozwiązanie. Dzięki temu w zależności od potrzeb szybko i prosto możemy zmienić naszą przestrzeń, bez konieczności pozbywania się ich.

Jakie wyzwania wiążą się z ciągłym rozwojem jako architekt/projektant?

Myślę, że jednym z największych wyzwań na tej drodze jest znalezienie i ciągłe dopracowywanie własnego stylu, ale równocześnie niestanie się jego własnym zakładnikiem. Dla mnie rozwój oznacza odwagę do eksperymentowania i gotowość na błędy i porażki, które są naturalną częścią procesu twórczego. Niejednokrotnie to, co teoretycznie uznawane za „brzydkie”, umiejscowione we właściwym kontekście może zupełnie zmienić odbiór całego wnętrza w pozytywny sposób.

Tworzenie to nie tylko dążenie do doskonałości, ale także otwartość na zaskakujące rozwiązania.

Czy możesz zdradzić, jakie są Twoje plany zawodowe i marzenia projektowe dotyczące przyszłości?

Marzę o tym, żeby każdy z nas kiedyś mógł i chciał mieć w swoim domu choćby kawałek sztuki, bo mocno wierzę w to, że ona oraz to, czym się generalnie otaczamy na co dzień, ma ogromny wpływ na to, kim jesteśmy.

Muro Artisans
 
Skierowany do studentów, architektów, projektantów, wizualizatorów i wszystkich osób, które kochają piękne wnętrza, konkurs Samsunga „Wystrój wnętrza z telewizorem The Frame i lodówką Bespoke” polegał na stworzeniu projektu wnętrza z wykorzystaniem możliwości aranżacyjnych, jakie dają telewizor Samsung The Frame oraz lodówka Bespoke. Jury złożone z profesjonalistów i ekspertów z branży, pod przewodnictwem arch. Jana Sikory, wybrało trzech laureatów.

Profesjonalną sesję zdjęciową wykonaną przez Szymona Brodziaka oraz reklamową kampanię ambasadorską o ogólnopolskim zasięgu wygrała Agnieszka Kocoń z pracowni Muro Artisans. Dwa wyróżnienia otrzymały projekty przygotowane przez Annę Muchę, natomiast trzecie otrzymała Karolina Paduch z pracowni LP Design. Łączna suma wszystkich nagród wynosi ponad 100 000 zł!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Twórcze ramy

Twórcze ramy

Warszawa | 8 listopada 2024

Samsung The Frame i marka Górna Półka razem na targach Warsaw Home

Samsung obala mity

Samsung obala mity

Warszawa | 7 sierpnia 2024

Zaawansowana technologia marki nie przestaje zaskakiwać! Oto co mówią architekci