Mieszkanie marzeń PRL-u

Jak zmieniały się polskie wnętrza w latach 50. i 60. XX wieku? Jakie idee kształtowały projekty mebli i przestrzeni w czasach dynamicznych przemian społecznych? Na te i inne pytania odpowiada nowo otwarta wystawa „Nowoczesne wnętrze. Wrocławska architektura wnętrz w czasach politycznej odwilży” w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

To podróż przez historię wrocławskiego wzornictwa, które w okresie odwilży politycznej stało się wyrazem nowych potrzeb, inspiracji i artystycznych wizji.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Epoka zmian i nowych idei

Polityczna odwilż lat 50. w Polsce przyniosła nie tylko zmiany społeczne, ale także otworzyła przestrzeń dla nowych idei artystycznych i projektowych. Twórcy, tacy jak Władysław Wincze – projektant wnętrz i mebli, związany z „Ładem” oraz wrocławską PWSSP – propagowali modernistyczne koncepcje rzemieślniczej precyzji i funkcjonalności. Jednocześnie młode pokolenie projektantów, zafascynowane nowoczesnością, wprowadzało świeże spojrzenie na formę i materiał.

W tym okresie zaczęto eksperymentować z nowymi surowcami, jak nylon, derma czy szkło, zastępując deficytowe drewno. Powstawały meble o lekkich, kompaktowych formach, które często były projektowane z myślą o produkcji masowej. Ikoną tych czasów stał się fotel 366 Józefa Chierowskiego, jedyny prototyp z tego okresu, który trafił do szerokiej produkcji.

Muzeum Architektury we Wrocławiu
Józef Chierowski, fotel i stolik, „II Okręgowa Wystawa Architektury Wnętrz i Grafiki”, CBWA, Wrocław, 1958, fot. Zdzisław Holuka, Ośrodek Dokumentacji Sztuki, ASP we Wrocławiu

Dialog sztuki i funkcjonalności

Wystawa prezentuje różnorodne oblicza wrocławskiego dizajnu tamtego czasu: zachowane meble, dokumentację fotograficzną nieistniejących już wnętrz, dzieła malarskie, ceramikę i szkło. To ostatnie pełniło szczególną rolę w modernistycznym postulacie syntezy sztuk, tworząc przestrzeń harmonijnie łączącą kształt, kolor, światło i funkcjonalność.

Kurator, dr Tomasz Mikołajczak, zaprasza na podróż w czasie, ukazując wpływ zmian społeczno-politycznych na wzornictwo i sposób, w jaki wrocławscy projektanci kształtowali otaczającą nas przestrzeń.

Muzeum Architektury we Wrocławiu
Wystawa „Meble – Ceramika – Szkło”, CBWA, Wrocław, 1958, fot. Zdzisław Holuka, Ośrodek Dokumentacji Sztuki, ASP we Wrocławiu
Wystawa będzie dostępna od 21 listopada 2024 do 16 marca 2025 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 7).

Projekt aranżacji ekspozycji stworzyła Agata Danielak-Kujda, a za identyfikację wizualną odpowiada Jacek Kujda.

Więcej informacji na stronie ma.wroc.pl.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowe życie w starych murach

Nowe życie w starych murach

Wrocław | 24 października 2024

Zabytkowe mieszkanie zamieniło się w tętniące życiem biuro i przestrzeń warsztat

Odrodzona elegancja

Odrodzona elegancja

Wrocław | 23 października 2024

Zwiedzamy niezwykłą willę na wrocławskim Zalesiu proj. pracowni Na Antresoli

Mikrowyzwanie

Mikrowyzwanie

Wrocław | 22 października 2024

20-metrowa kawalerka we wrocławskiej kamienicy z lat 30. inspirowana Bauhausem

Z subtelnym detalem

Z subtelnym detalem

Wrocław | 22 maja 2024

Tak mieszka architektka wnętrz Kamila Potocka z Madde Studio