MyAlpaca. Mariaż rzemiosła i dobrego kobiecego designu

Krosno |

21 lipca 2020 | Design | Ludzie |

Magdalena Kot-Kyriazis, właścicielka MyAlpaca, luksusowej marki tekstyliów z alpaki, stara się łączyć tradycję i kunszt ręcznej pracy z nowoczesnym designem. Marka istnieje od 6 lat i od początku współpracuje z utalentowanymi projektantkami.

Oryginalny design marki, produktu i opakowań opracowany został przez Beza Projekt, awangardową pracownię wzornictwa założoną przez Annę Łoskiewicz-Zakrzewską i Zofię Strumiłło-Sukiennik, wielokrotnie nagradzane projektantki mebli, przedmiotów codziennego użytku, instalacji artystycznych i wnętrz.

– Głęboko wierzę w mariaż rzemiosła i dobrego designu. Miałam ogromne szczęście, że do nadania formy mojej wizji marki MyAlpaca udało mi się pozyskać Anię i Zosię – mówi Magdalena Kot-Kyriazis. – Obie mają niesamowite wyczucie funkcji i stylu, a przy tym ciekawość poszukiwania oryginalnych rozwiązań i zagłębiania się w nowy temat i technologie. Stworzyły wyjątkowy świat marki – przyjazny, naturalny, szczery, craftowy i bardzo konsekwentny.

Dobry design doceniony

Za projekt kołdry MyAlpaca – jej kształt z wystającymi rogami, które szczelniej wypełniają rogi poszwy, wzór ręcznego pikowania oraz unikalny wzór lamówki, stworzony przez artystkę Małgorzatę Lasocką w technice marblingu i przeniesiony na tkaninę, oraz ekologiczne i praktyczne opakowania, w 2015 roku Beza Project została wyróżniona Must Have na Łódź Design Festivalu oraz rekomendowana do konkursu Dobry Wzór Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Za design opakowań i tekstyliów MyAlpaca odpowiada Magdalena Komar. Jej dzieło to np. kolekcja Hamptons, zaprezentowana na Maison et Objet w 2016. Każda kołdra i poduszka zapakowana jest w torbę lub etui podróżne z szaro-niebieskiej tkaniny, splotu lnu i bawełny. – Magdalenę Komar poznałam w 2016 roku poszukując projektanta opakowań do eksportowej kolekcji kołder i poduszek wypełnionych włóknem alpaki – wspomina Magdalena Kot-Kyriazis. – Chcieliśmy zróżnicować ofertę na rynki zagraniczne, stworzyć „opakowania z historią”. Pomysł podsunęli nam sami klienci pisząc jak cudownie śpi im się pod kołdrą z alpaki. Ich ciało tak się przyzwyczaja do tego jak ich kołdra oddycha, że gdy wyjeżdżają na weekend, zabierają ja ze sobą. Potrzebne nam było opakowanie podróżne dla osób, które nie chcą rozstawać się z kołdrą nawet na jedną noc. Do stworzenia luksusowej kolekcji potrzebowałam projektanta z ogromnym wyczuciem smaku, detalu, jakości wykończenia i międzynarodowym doświadczeniem. Miałam ogromne szczęście, że poznałam Magdę.

Magdalena Komar

Magdalena Komar jest projektantką tkanin, absolwentką paryskiej ESMOD, którą ukończyła z nagrodą specjalną Michele Lemaire oraz Multi Media Textiles w Loughborough College of Art and Design. Zajmuje się projektowaniem nowoczesnych haftów, aplikacji i wzorów na materiały do kolekcji prêt-à-porter i haute couture. Jej projekty zostały kupione m.in. przez takie firmy jak Donna Karan i DKNY, Alexander Wang, Chanel, Calvin Klein Home, Diane von Furstenberg, Kate Spade,Victoria’s Secret czy Fendi. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Materiałoznawstwa w Katedrze Mody warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– W 2019 roku zamarzyłam o stworzeniu wyjątkowej alpakowej pościeli. Zupełnie przypadkiem, chociaż może właściwie nic nie dzieje się bez przyczyny, natknęłam się w necie na projekty tkanin Bärbel. Napisałam do niej i ku mojej radości zgodziła się na współpracę – opowiada właścicielka marki. Bärbel Dressler jest projektantką wzorów mieszkającą w Szwecji, gdzie prowadzi swoją działalność Bear Bell Productions. Projektuje wzory i grafiki dla firm na całym świecie. Stworzyła wzory Toile dla akcesoriów wewnętrznych, tekstyliów domowych, odzieży, obuwia, a także marek i materiałów promocyjnych.

Krok po kroku

Fascynacja okresami historycznymi zainspirowała nie tylko twórczość Bärbel, ale także sposób, w jaki nauczyła się tworzyć swoje wzory. Studiując motywy, kompozycje i techniki klasycznych stylow wzorów, takich jak Toile de Jouy, Indian Florals, Paisley, Damask i Arts & Crafts, nabyła umiejętności tworzenia wyrafinowanych i szczegółowych projektów. – Jednym z moich absolutnie ulubionych stylów wzorów jest Toile de Jouy – mówi Bärbel Dressler. – Studiując ten styl, czytałam wszystko, co mogłam znaleźć, oglądałam setki projektów, zarówno antycznych tkanin w archiwach muzealnych, jak wyszukiwanych w Internecie. Na początku odtworzenie tego stylu wydawało mi się niemożliwe, ale im dłużej studiowałam motywy i kompozycje i ćwiczyłam rysowanie motywów, tym bardziej zdałam sobie sprawę, że to wcale nie takie trudne. Wszystko czego potrzeba to proces projektowania krok po kroku, więc opracowałem własny i ostatecznie udało mi się stworzyć mój pierwszy wzór Toile. Od tego czasu stworzyłam wiele innych, a teraz jest to jedna z moich specjalności. Stało się nawet częścią mojej niszy w projektowaniu wzorów.

– Jest w tym coś, co naprawdę ze mną rezonuje, oprócz oczywistych dekoracyjnych i eleganckich aspektów. Myślę, że opowiada historię na określony temat, co wywołuje emocje w znacznie bardziej bezpośredni sposób niż w przypadku innych stylów wzorów. A kto nie lubi dobrej historii? – dodaje Szwedka. – Stworzenie wzoru Toile de MyAlpaca sprawiło mi ogromną przyjemność i od samego początku miałam jasną wizje jak chciałbym, żeby wyglądał. W briefie znalazło się kilka uroczych składników wraz z postacią alpaki. Wokół niej opracowałam scenki, w których umieściłam ją w sielskiej, bukolicznej scenerii, otoczoną naturą jako miejscem komfortu i odpoczynku. Właśnie o to chodzi w kołdrach i poduszkach MyAlpaca.

I tak historia zatoczyła koło. – Grafikom postaci alpaki, stworzonym przez Beza Projekt, Bärbel nadała nowe życie we wzorze tkaniny, z której uszyłyśmy torby podróżne według projektu Magdaleny Komar. Piękny design i wspaniała energia współpracy – podsumowuje Magdalena Kot.

Więcej na: www.myalpaca.eu i www.sklep.myalpaca.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Alpaka w sypialni, czyli design dla zdrowia

Alpaka dla zdrowia

Warszawa | 7 stycznia 2021

MyAlpaca wprowadziła na rynek kolekcję naturalnych pościeli