Galerie designu coraz częściej dialogują ze światem sztuki. Jest to częścią globalnego trendu, w którym granice między dziedzinami kreatywności zacierają się. Artyści tworzą kolekcjonerskie obiekty, rzemieślnicy zyskują rangę artystów. A skoro do głosu dochodzi potrzeba otaczania się przedmiotami, które noszą ślady rąk i nie pochodzą z masowej produkcji, na świecie przybywa autorskich miejsc z jednostkowymi obiektami, które przynależą do obydwu światów. Ich klienci to indywidualiści z gustem, który opiera się mainstreamowemu myśleniu o pięknie i dobrym życiu.
Oto wybrane galerie designu, które trzeba znać.
Voluminia
W 2018 roku Enrica De Micheli stworzyła przestrzeń wystawienniczą dla włoskiego wzornictwa z połowy wieku. Platforma poświęcona sztuce i wzornictwu mieści się w dawnym renesansowym kościele w sercu Piacenzy i zajmuje ponad 3000 m kw.
Unno
Platforma z siedzibą w Mediolanie stworzona przez i dla młodych projektantów z Ameryki Łacińskiej. Nazwa galerii – Unno – jest inspirowana hiszpańskim słowem uno, oznaczającym „jeden”, i symbolizuje wspólne dziedzictwo kultur, krajów i narodów Ameryki Łacińskiej.
Thomsen Gallery
Mieszcząca się w kamienicy na Upper East Side na Manhattanie galeria specjalizuje się w japońskich dziełach sztuki. Znajdziemy tu tradycyjne ekrany i zwoje, ceramikę herbacianą, przedmioty ze złotej laki, a także japońską współczesną sztukę użytkową.
Studio Trisorio
Studio, zainaugurowane w 1974 roku przez Pasquale’a i Lucię Trisoriów pokazem Dana Flavina, podąża za różnorodnymi językami sztuki współczesnej, prezentując fotografię, wideo i instalacje. Galeria znajduje się w niezwykłej przestrzeni Villi Orlandi w Anacapri we Włoszech.
Spazio Nobile
Otwierając w 2016 roku galerię w tętniącej życiem dzielnicy Place Brugmann w Brukseli, historycy sztuki Lise Coirier i Gian Giuseppe Simeone zainicjowali erudycyjny dialog między współczesną sztuką użytkową, designem i fotografią. Znajdziemy tu kolekcje limitowanych edycji oraz eksperymentalne instalacje.
Objective Gallery
Jednocząc grupę młodych artystów, oferuje współczesne kolekcje eleganckich, funkcjonalnych przedmiotów na styku rzemiosła, projektowania i innowacji. Galeria została założona w 2020 roku w zabytkowym budynku w Szanghaju, a niedawno otworzyła filię w West SoHo w Nowym Jorku.
Mercado Moderno
Jedna z najważniejszych galerii designu w Brazylii, założona w 2001 roku w Rio de Janeiro, odegrała ważną rolę w procesie promocji nowoczesnego brazylijskiego wzornictwa z ubiegłego wieku, obejmując opieką kolekcje z lat 1940–1970. Nie brakuje tu również współczesnego brazylijskiego designu.
FUMI
Kiedy w 2008 roku Sam Pratt i Valerio Capo otworzyli w Shoreditch, artystycznej dzielnicy Londynu, galerię FUMI, była tam wtedy pierwszą galerią designu. Koncentrują się zarówno na początkujących, jak i uznanych projektantach z zamiłowaniem do eksperymentowania z materiałami. ich limitowane edycje, choć funkcjonalne, często balansują na granicy użyteczności.
Fonti
Otwarta w 2004 roku w Neapolu galeria Fonti wspiera włoskich i międzynarodowych artystów tworzących za pomocą różnorodnych mediów. Jej program koncentruje się na eksploracji poetyckiego konceptualizmu ze szczególną atencją dla rzeźby.
Carwan Gallery
Międzynarodowa galeria współczesnego designu, która koncentruje się na promowaniu i produkcji nowoczesnych projektów kolekcjonerskich z Bliskiego Wschodu. Po prawie dekadzie działalności w Bejrucie w Libanie w 2020 roku galeria przeniosła siedzibę na teren portu w Pireusie.
Angela Weber Möbel
Galeria designu z siedzibą w Zurychu, w dzielnicy galerii Rämistrasse. Znajdziemy tu obiekty z okresu od lat 30. do 70. XX wieku, głównie ze Skandynawii, Włoch, USA i Szwajcarii. Oferuje także doradztwo przy projektach wnętrz i tworzeniu kolekcji.
Alfonso Artiaco
W 1986 roku, w wieku 22 lat, Alfonso Artiaco otworzył swoją galerię w Pozzuoli. Jej profil zbudował wokół arte povera i sztuki konceptualnej. W 2012 roku zmienił siedzibę, przenosząc się do Mediolanu, gdzie zainaugurował działalność wystawą Sola LeWitta.