Na zabytkowym poddaszu

Zlokalizowane w zabytkowej kamienicy w centrum Gliwic mieszkanie to realizacja, której autorami są Marta Dyrda i Radek Fikus z pracowni Dyrda Fikus Architekci. Projekt został opracowany dla pary, która zdecydowała się na odważny krok – przeprowadzkę z osiedla domów jednorodzinnych do ścisłego centrum.

Elementem, który wyróżnia przestrzeń, pierwotnie nieużytkowany strych, jest drewniana więźba dachowa. Liczne słupy, belki, zastrzały i miecze tworzą efektowny układ konstrukcyjny, stanowiący główną inspirację dla projektu.

Mieszkanie ma plan otwarty, a wyjątek stanowi pomieszczenie gospodarcze, które umieszczono w charakterystycznym narożniku.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Wśród licznych drewnianych elementów dominuje rzeźbiarski trzon. W dwupoziomowej bryle umieszczono pomieszczenia pomocnicze: łazienkę – na dole i garderobę – u góry. Architekci ukryli zespół trzech istniejących kominów i rozbudowany system instalacji technicznych oraz ulokowali zabudowy meblowe.

Zaprojektowana struktura nie ingeruje w istniejący układ więźby dachowej, tylko dystansuje się od niej, podkreślając w ten sposób jej nadrzędną wartość dla projektowanego wnętrza. Przestrzeń pod tym sklepieniem, to przy okazji rozległy plac zabaw dla kocich domowników.
Mieszkanie autorstwa pracowni Dyrda Fikus Architekci

Ustawienie i geometria trzonu wraz z istniejącym układem drewnianych elementów prowadzą do powstania przestronnej i płynnej przestrzeni wokół, której skupiają się podstawowe funkcje mieszkalne. Nowym elementem jest z kolei przeszklony taras, który formą nawiązuje do istniejącego wykuszu.

Zastosowane materiały, kolory i faktury mają stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu.

W mieszkaniu dominują biele i szarości, które zostały zadziornie przełamane naturalnym kolorem drewna więźby dachowej. Ciemniejszym kolorem i porowatą fakturą wyróżniono natomiast wewnętrzny trzon. Pozostała część mieszkania utrzymana jest w jaśniejszych barwach i gładkich powierzchniach. Wyjątek stanowi łazienka, której wnętrze zaskakuje bardziej intensywnym i ciepłym kolorem.

Oryginalna przebudowa poddasza od Dyrda Fikus Architekci otrzymała drugą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu Wnętrze Roku SAW 2023.

Najlepsi, najzdolniejsi! Laureaci konkursu Wnętrze Roku SAW

Dyrda Fikus Architekci to pracownia projektowa prowadzona przez Martę Dyrdę i Radka Fikusa. Motorem ich działania jest maksymalizowanie świadomości w procesie kształtowania przestrzeni. W praktyce oznacza to próbę mierzenia się z autorską definicją architektury, sprowadzania jej do jej esencji.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

10 najciekawszych domów jednorodzinnych

Się jednak buduje!

Brenna | 20 lipca 2015

10 najciekawszych, wg „Design Alive", domów jednorodzinnych w Polsce.

Poznajcie młode pokolenie śląskiej architektury

Śląskie nadzieje

chorzów | 19 lutego 2015

Furheart Gallery zaprasza na wystawę "7m2" młodej śląskiej architektury.