Projektantka Marjan van Aubel wierzy, że energia słoneczna może odegrać ogromną rolę w tworzeniu zrównoważonej przyszłości. W czasach, kiedy znaleźliśmy się w obliczu kryzysu klimatycznego, zdaniem Marjan musimy zacząć myśleć nieszablonowo. Dlaczego więc nie skorzystać z energii słonecznej, której wszędzie mamy pod dostatkiem? W jej realizacjach kluczowe jest Słońce, którego energia zasila wyjątkowe panele solarne, bardziej przypominające piękne witraże niż znane nam instalacje z dachów domów.
Życiodajna instalacja
Na targi Expo 2020 w Dubaju, Marjan zaprojektowała dach pawilonu holenderskiego, który został pokryty wzorzystymi panelami słonecznymi. Świetliki zostały wykonane z nietoksycznych materiałów, a ich światło i kolor odbijały się i załamywały, tworząc wyjątkowe refleksy świetlne wewnątrz pawilonu. Same panele, dzięki pobieraniu energii słonecznej, zasilały obiekt w światło oraz umożliwiały jadalnym roślinom umieszczonym na gigantycznym stożku, przeprowadzać fotosyntezę.
Piękno w energii
Dziś energia słoneczna to nauka, ale dlaczego energia nie może być piękna? To pytanie zadaje projektantka w projekcie Sunne i podaje nam gotową odpowiedź w formie samozasilającej się lampy solarnej, która przechwytuje, przechowuje i wytwarza światło w pomieszczeniach. W dzień zbiera energię słoneczną, gdy wisi przy oknie, a wieczorem oświetla wnętrze domu.
Lampa Sunne wykonana jest z jednego długiego zakrzywionego pasa aluminium w horyzontalnej pozycji. Zakrzywienie zapewnia większą powierzchnię, która pozwala na maksymalne wykorzystanie ogniw słonecznych. Aby włączyć lub wyłączyć Sunne, wystarczy dotknąć jej górnej części lub użyć aplikacji. Lampa nie wymaga zewnętrznej wtyczki.
Solarna szklarnia
W odpowiedzi na rosnącą liczbę ludności i zapotrzebowanie na pożywienie powstał projekt Power Plant, który stanowi propozycję rozwiązania zarówno w kwestii zużycia energii, jak i produkcji pokarmu. Power Plant jest szklarnią, która wykorzystuje szkło słoneczne do zasilania wewnętrznego klimatu, zbierając zarówno żywność, jak i energię elektryczną do uprawy roślin przyszłości, wykorzystując moc projektowania. Umieszczając je na dachach budynków, możemy zmniejszyć ilość kilometrów pokonywanych przez żywność i dostarczyć ją bezpośrednio w miejsce, w którym jest potrzebna.
Power Plant pokazuje, że technologia botaniczna może być osadzona w środowisku miejskim, aby edukować ludzi i wprowadzić przyszłość rolnictwa do naszych miast.
Okno inne niż wszystkie
Current Window, to witraż w nowoczesnym wydaniu. Kolorowe elementy poza swoją tradycyjną rolą, wytwarzają również energię elektryczną ze światła dziennego, która może być wykorzystana do zasilania urządzeń w pomieszczeniach. Panele szklane wykonane są z ogniw słonecznych uczulonych na barwnik (DSSC), które wykorzystują właściwości koloru do wytworzenia prądu elektrycznego. Dzięki portom USB, zintegrowanym z gzymsem okna, można naładować urządzenia.
Marjan van Aubel z optymizmem patrzy w przyszłość. Jej zdaniem kluczowe znaczenie ma znalezienie nowych rozwiązań w celu sprostania wyzwaniom, przed którymi dziś stoimy, a energia odnawialna jest jednym z takich rozwiązań. Solar Biennale, podczas których wymieniła z innymi wiele pomysłów i perspektyw na przyszłość, również dodało jej pozytywnej energii.
Wiele pozytywnych aspektów zauważa również wokół siebie. Kiedy po raz pierwszy zaczęła pracować z energią słoneczną, nie było wielu ludzi w tej dziedzinie. Teraz jest inaczej. Zrównoważony rozwój i odnawialne źródła energii stały się integralną częścią edukacji projektowej i całej branży projektowej. Wielu jej kolegów i przyjaciół pracuje w tej dziedzinie, a badania i wdrożenia projektowe rosną w szybkim tempie. Marjan wierzy, że energia słoneczna jest przyszłością.
Marjan van Aubel Studio
Marjan van Aubel (1985) tworzy wielokrotnie nagradzaną, innowacyjną pracownię projektowania solarnego, która wprowadza energię słoneczną do codziennego życia. Studio stawia na projektowanie dla pozytywnej przyszłości poprzez łączenie dziedzin zrównoważonego rozwoju, projektowania i technologii oraz tworzy trwałe zmiany poprzez projektowanie solarne, integrując energię słoneczną z naszym otoczeniem, np. w budynkach i przedmiotach. Marjan współpracowała z globalnymi markami takimi jak COS, Timberland, Swarovski w celu przyspieszenie globalnego przejścia na energię słoneczną. Ukończyła Royal College of Art (Design Products MA) w 2012 roku oraz Rietveld Academy DesignLAB (BA) w 2009 roku.