Najpopularniejsze wywiady 2022 roku

2022 rok należał do kobiet. Doskonale obrazuje to jesienne wydanie magazynu „Design Alive” w którym zawarliśmy imponujący „Poczet polskich projektantek” skupiający ponad 60 niezwykłych nazwisk reprezentantek polskiego designu, ale też dobitnie świadczą o tym statystyki naszego portalu z ostatnich dwunastu miesięcy.

Jakie więc były najczęściej czytane wywiady w 2022 roku? Łączyliśmy się m.in. z Warszawą i Trójmiastem, ale także niewielką Krzywczą nad Sanem czy… Dubajem! Rozmawialiśmy o architekturze, wnętrzach, designie i sztuce. O szukaniu własnej drogi, kreatywności, wielkich sukcesach i próbach załapania balansu.

Poniższą listę prezentujemy w kolejności następujących po sobie miesięcy – niech każdy znajdzie swoją ulubioną rozmowę. Udanej lektury!

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

wywiady w 2022 roku

Monika Szyca-Thomas

Marka The Good Living&Co powstała w wyniku międzypokoleniowej pasji do ślusarskiego rzemiosła. Monika Szyca-Thomas, spadkobierczyni rodzinnych tradycji, w warsztacie pamiętającym początek ubiegłego wieku, projektuje nowoczesne meble rzemieślnicze ze stali. Łączy przy tym nawiązania do modernizmu z industrialną prostotą i minimalistyczną delikatnością. W rozmowie z „Design Alive” wspomina rodzinne historie, opowiada o trudnej miłości do stali i zabiera nas w podróż po swoim warsztacie.

wywiady w 2022 roku

Michał Korchowiec

Jego lampy można kupić od niedawna – wcześniej były przedmiotami, które Michał Korchowiec robił dla siebie. Miały rozbijać depresyjną szarość pandemii, wzmocnionej brakiem teatru i podróży, które są pożywką dla jego filmów dokumentalnych. Zauważyła je projektantka biżuterii Natalia Kopiszka, która prowadzi w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej 40 showroom Kopi Home i zaprosiła do współpracy. Zadziałała jak dobry marszand – doceniła i zmotywowała do działania.

wywiady w 2022 roku

Marta Sękulska-Wrońska oraz Michał Czerwiński

Jak projektuje się pawilon na wystawę światową? W jaki sposób opowiadać o Polsce, żeby się wyróżnić? I wreszcie, czego wymagała specyfika upalnego Dubaju? Rozmawiamy z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Czerwińskim z warszawskiej pracowni WXCA, autorami projektu Pawilonu Polskiego na EXPO 2020 w Dubaju, który w marcu 2022 roku otrzymał nagrodę za najlepszy duży pawilon w konkursie World Expo Awards.

wywiady w 2022 roku

Agnieszka Kossowska

Architektka, projektantka wnętrz, mama trójki dzieci, przez wiele lat współprowadząca studio BaumillerKossowska od 2020 roku tworzy autorską pracownię Kossowska i choć przyznaje, że wiąże się to ze zdwojoną ilością obowiązków, bez projektowania nie wyobraża sobie życia. Jak udaje jej się łączyć projekty poza Warszawą z domowym życiem? W rozmowie z „Design Alive” Agnieszka Kossowska zdradza tajniki swojej pracy.

Zofia Wyganowska

Jej projekty wyróżnia elegancka prostota przywodząca na myśl paryskie mieszkania. Skąd to nawiązanie? Zanim Zofia Wyganowska została architektką, mieszkała we Francji i studiowała romanistykę. Ostatecznie miłość do urządzania wnętrz wygrała.

Zofia Chylak

Jej rodzina to korowód niezwykle barwnych i twórczych postaci. Zofia Chylak już jako nastolatka czuła związaną z tym presję. W jakim kierunku kształtować siebie? Jest w końcu tyle możliwości. Ostatecznie postanowiła urzeczywistnić to, co dla kobiet w jej rodzinie nie było może pomysłem na karierę, ale zawsze było ważne: projektowanie mody. I pozostać w Polsce, choć świat się o nią upominał. Opłaciło się posłuchać siebie. Dziś marka Chylak to synonim sukcesu. Torebki Zofii można znaleźć w butikach od Warszawy, przez Berlin, po Mediolan i Paryż.

Malwa Rytych-Wardzyńska

Jak projektuje się wystawy sklepowe, od których nie można oderwać wzroku? Pierwsza w Polsce profesjonalna projektantka witryn, Malwa Rytych-Wardzyńska, opowiada o swoim niszowym zawodzie i spełnionym marzeniu – pracy dla marki Hermès.

Kacper Gronkiewicz

– Jeśli mam do wyboru kilka rozwiązań, które są poprawne i ładne, kluczem do wyboru jest dla mnie zawsze odniesienie do pierwotnej idei – mówi w rozmowie z „Design Alive” architekt Kacper Gronkiewicz, tworzący przestrzenie, które nie tylko perfekcyjnie odpowiadają swojej funkcji, ale są intensywne, wyraziste i gęste od znaczeń. Wśród jego projektów są mieszkania i domy prywatne, wnętrza użyteczności publicznej, restauracje i bary. Rozmawiamy o kilku ostatnich – na różne sposoby związanych z gastronomią. Wśród nich: Biobazar, restauracja Le Braci i bar Aura.

Karol Palczak

Mistrz malarstwa krajobrazowego, a zarazem brutalny komentator rzeczywistości. Trudno o jednoznaczną definicję sztuki Karola Palczaka. On sam zaś, choć nazywany nadzieją polskiego malarstwa, do malowania podchodzi prozaicznie, nie kryjąc, że tylko ciężka praca pozwala przeżyć w tym zawodzie. Tę szczerość dostrzec możemy również w hiperrealistycznych, dalekich od sielanki portretach rodzinnej Krzywczy nad Sanem. I to ta szczerość sprawia, że Karol Palczak wyznacza nową definicję malarskiego reportażu.

Rune Askevold

Norweg z pochodzenia, Polak z wyboru. Rune Askevold, twórca sieci Puro, od ponad 10 lat tworzy nową jakość w polskim hotelarstwie, stawiając na wysublimowany design i ideę domu gościnnego nie tylko dla podróżnych. – Kiedyś hotele potrzebowały reprezentacyjnych lokalizacji, po to by turyści mogli je łatwo zauważyć, zatrzymać się i wynająć pokój. Dziś każdy rezerwuje pobyt online, dlatego nie musimy być na widoku, wystarczy, że jesteśmy w sercu miasta – mówi Rune. Jest sympatyczny, świetnie osadzony w polskich warunkach i środowisku kreatywnym, od początku skraca dystans i z entuzjazmem opowiada o swoim pomyśle na życie, który kryje się za krótkim słowem – Puro.

Gaweł Czajka

Gaweł Czajka prowadzi w Sopocie restaurację „Cały Gaweł” a mieszka w starannie zaprojektowanym, otwartym wnętrzu w stuletniej kamienicy. Uwielbia rośliny i włoski design. Jego konta w mediach społecznościowych biją rekordy popularności, a restauracja pęka w szwach od gości. Rozmawiamy o tym, jak mu się to udaje, za co kocha swój zespół, psy i pewien hasztag na Instagramie.

Paweł Bownik

Ma tendencję do odwracania. Na przykład ubrań. Interesuje go rewers jako reprezentacja. Paweł Bownik konsekwentnie odwraca na drugą stronę to, co jest nam znane i pracuje na tych obszarach w poszukiwaniu tego, co utracone. Jego pracownia znajduje się na warszawskim Mokotowie, w postindustrialnym, warsztatowo-biurowym pawilonie. Łatwo się zgubić, kiedy się tam jedzie. Trzeba przedrzeć się przez Mordor – gęstą tkankę monotonnych budynków biurowych.

wywiady w 2022 roku

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska z pasją projektuje spójne przestrzenie w których architektura towarzyszy umieszczonym w niej dziełom. I odwrotnie – tworzy dzieła stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu: site-specific. Chce tworzyć historię we wnętrzach, wprowadzać do nich wątek sztuki w świadomy, wielopoziomowy sposób. – Sztuka scala, rozwija, wychowuje i kształtuje psychikę – przekonuje w rozmowie z „Design Alive”.

wywiady w 2022 roku

Anda Rottenberg

W „Berlińskiej depresji” Anda Rottenberg pisze, że dzisiaj już raczej – jak jedna z bohaterek jej ulubionej książki Olgi Tokarczuk – „płynie nad ziemią”. Być może dlatego, że już nic nie musi. Skupia się na tym, co jest ważne. Na bliskich jej ludziach. Na tym, żeby nie pozostawić po sobie zbyt dużego bagażu dla wnuków. Na przejażdżkach rowerowych z przyjaciółką. Na ptakach, którym zniszczono gniazda, kiedy sąsiedzi z naprzeciwka kazali wyciąć porastający ścianę bloku bluszcz. I na klonie, tym rosnącym od strony balkonu.  – Liczę na to, że urośnie taki duży jak ten widziany z kuchennego okna. I że tego doczekam.

wywiady w 2022 roku

Ania Wojczyńska

– Przez wiele lat najważniejsze było, co powiedzą inni. Dziś postrzeganie luksusu się zmienia, wchodzimy w strefę cieszenia się życiem, eksperymentowania i odwagi bycia w zgodzie ze sobą – mówi architektka wnętrz Ania Wojczyńska, której klientami są prominentni ludzie biznesu, mediów i kultury. Nie ma lepszej osoby do rozmowy o tym, czym jest w Polsce luksus wnętrzarski i jak zmieniały się jego definicje.

Sprawdź również:

Ale się działo! Podsumowujemy 2022 rok

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Odkrywanie tradycji

Odkrywanie tradycji

Warszawa | 28 lipca 2023

Zofia Wyganowska i Agata Melerska interpretują XIX-wieczne wnętrze

Truskawki na jedwabiu

Truskawki na jedwabiu

Warszawa | 5 lipca 2023

Rozmawiamy z Zuzanną Kuczyńską, twórczynią marki Le Petit Trou

Taka Tajka żuje betel

Taka Tajka żuje betel

Warszawa | 26 czerwca 2023

Kacper Gronkiewicz zaprojektował pomysłowe wnętrze tajskiej restauracji