Filmowe wnętrza oraz ich twórcy, scenografowie – cisi bohaterowie każdego planu filmowego. Bez nich wizualna uczta nie byłaby kompletna. To oni są współtwórcami kadrów, które zapadają w pamięć, inspirują lub oszałamiają.
Oto filmy w, których wnętrza są przynajmniej tak dobre, jak fabuła!
TÁR (2022)
Osadzony w międzynarodowym świecie europejskiej muzyki klasycznej film koncentruje się na Lydii Tár, powszechnie uważanej za jedną z najwybitniejszych żyjących kompozytorów-dyrygentów i pierwszą kobietę-dyrygentkę dużej niemieckiej orkiestry. Jej charyzmatycznej postaci i dorobkowi towarzyszy nie mniej wysublimowane wnętrze jej mieszkania. O wnętrzach filharmonii nie wspominając…
2046 (2004)
Pisarz, który myślał, że pisze o przyszłości, ale tak naprawdę była to przeszłość. W jego powieści co jakiś czas odjeżdża tajemniczy pociąg do 2046 roku. Wszyscy, którzy tam pojechali, mieli ten sam zamiar… odzyskać utracone wspomnienia. Duszne kadry wypełnione eklektycznymi paternami. W tym filmie naprawdę można docenić wolne tempo prowadzenia kamery.
Cena pragnień (2016)
Ten fascynujący portret koncentruje się na trójkącie miłosnym między znakomitą XX-wieczną projektantką Eileen Gray i jej kochankami oraz długotrwałej waśni z ojcem modernizmu, Le Corbusierem. Film odegrał kluczową rolę w zwiększaniu świadomości na temat roli Gray, co zaowocowało renowacją jej willi e1027, w której rozgrywa się większość akcji filmu. Towarzyszący mu dokument z narracją McGuckiana, „Gray Matters” Marco Orsiniego, również powstał w 2016 roku. Warto obejrzeć je jako duet.
Autor widmo (2010)
Jeden z najbardziej niedocenionych obrazów Romana Polańskiego. Plan filmowy to oszałamiający dom na plaży w Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts z eleganckim wnętrzem Waltera Knoll’a w głębokiej, stonowanej palecie kolorów. Wnętrza są tłem dla politycznego thrillery, w którym występują Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattrall i Olivia Williams.
Cafe Society (2016)
Słodko-gorzki romans Woody’ego Allena, którego akcja toczy się w latach 30. opowiada głęboko romantyczną opowieść o marzeniach, które nigdy nie umierają. Akcja toczy się w Hollywood na tle bajecznie fantastycznych wnętrz.
Maria Antonina (2016)
Film o ostatniej królowej Francji ze ścieżką dźwiękową przeplataną punkowymi hitami lat 80. XX wieku. W tym obrazie wszystko jest na równym poziomie: wnętrza, kostiumy i gra aktorska. Jak to zwykle w filmach Sofii Coppoli.
Parasolki z Cherbourga (1964)
Uczta kolorów i wzorów w technikolorze, w której znajdziesz olśniewające pastelowe pokoje w cukierkowe paski i pasujące stroje. Ciężarna Catherine Deneuve jest najpiękniejsza, gdy ma na sobie sukienkę w kwiaty, która powtarza tapetę jednego z pokojów.
Jacque Tati, PlayTime (1972)
Mistrzowska satyra na życie, które planował dla współczesnego społeczeństwa Le Corbusier. Wspaniała choreografia Jacque’a Tati’ego, niemal niema komedia o zamieszaniu w dobie zaawansowanej technologii. Tati osadził uroczo staromodnego Monsieur Hulot wraz z mnóstwem innych zagubionych dusz do zaskakującego współczesnego Paryża. Z każdym centymetrem jego superszerokiej ramy wypełnionej zabawą i pomysłowością, PlayTime jest trwałym zapisem współczesnej epoki, która zbliża się do krawędzi zapomnienia.
The Danish Girl (2015)
Stonowane odcienie typowe dla nordyckiego ruchu secesyjnego nadają The Danish Girl atmosferę elegancji i spokoju. To idealna inspiracja dla każdego, kto chce udekorować dawną pracownię artystyczną lub loft.
Północ-Północny Zachód (1959)
Ten klasyk Hitchcocka przedstawia prawdopodobnie najbardziej zdumiewający dom w historii kina, od lokalizacji na szczycie Mount Rushmore po architekturę inspirowaną twórczością Franka Lloyda Wrighta.
Które filmowe wnętrza wydają się Wam najbardziej inspirujące?
Interesują Cię filmowe wnętrza? Polecamy inne nasze przewodniki
10 inspirujących filmów, które warto zobaczyć przed urządzaniem mieszkania