Wizyta w siedzibie Echo Investment w Warszawie przypomina pobyt na planie filmowym. Nie bez przyczyny. Główną inspiracją projektantów podczas realizacji biur tego dewelopera był film „Incepcja” w reżyserii Christophera Nolana. Wykreowana przez MIXD przestrzeń to połączenie drewna, ceramiki, metalu, tkanin i skóry oraz ciepłej kolorystyki zdominowanej przez brązy i beże.
Projekt biura Echo Investment w Warszawie stworzony przez MIXD Piotra Kalinowskiego bezpośrednio nawiązuje do charakteru działalności inwestora – branży deweloperskiej oraz powiązanych z budownictwem dziedzin: w tym architektury, wzornictwa oraz urbanistyki. Szczególny nacisk został położony na skalę prowadzonych przez firmę działań inwestycyjnych oraz na nieograniczone możliwości kreacji w obszarze budowy miast. Biuro, będące siedzibą zarządu firmy, miało mieć reprezentacyjny charakter, ale też podkreślać to, że priorytetem w kolejnych inwestycjach jest tworzenie przyjaznych miejsc do życia, pracy i spędzania wolnego czasu.
Główny wątek fabularny nagrodzonego aż czterema Oskarami filmu rozgrywa się na coraz głębszych poziomach snu, często wyraźnie wbrew prawom fizyki. Stąd pomysł na sufit, który rzuca nam się w oczy po wejściu do biura. Ozdobiony formami abstrakcyjnych budynków bezpośrednio nawiązanie do kultowej sceny, w której miasto odwraca się do góry nogami.
Drewniane formy na suficie są też niejako lustrzanym odbiciem umieszczonej w lobby olbrzymiej makiety Warszawy. W przypominających klocki formach kryje się energia i nieposkromiona fantazja dziecięcej zabawy – coś, co niezmiennie kojarzymy z domem.
Samo biuro – bardzo eleganckie i zrealizowane z ogromną troską o detale – ma w sobie coś z domowej atmosfery. To zasługa szlachetnych materiałów wypełniających powierzchnię 1200 m kw.
Kolejnym źródłem inspiracji, które możemy dostrzec w projekcie były Browary Warszawskie – miejsce, w którym znajduje się siedziba biura Echo Investment. Licznie miedziane detale nawiązują do rozkrojonych kadzi browarniczych. Oprócz miedzi w projekcie wykorzystano oryginalne żeliwne słupy pochodzące z rozbiórki dawnych browarów, którym nadano nową funkcję – donic na rośliny. Uchwyty drzwi wejściowych są z kolei interpretacją logotypu Browarów Warszawskich.
Wątek „Incepcji” znalazł swoją kontynuację również m.in. w salach konferencyjnych – każda z nich jest kolejnym etapem snu. W każdej z sal konferencyjnych znajduje się przynajmniej jeden charakterystyczny element rodem z pogranicza jawy i snu czy sfery iluzji optycznych. Idąc od wejścia, znajdziemy kolejno salę z miedzianą soczewką odwracającą perspektywę i sale z trójkątem niemożliwym Penrose’a. Salę architektoniczną z makietą tej samej sali wewnątrz, salę z elementami druku 3D oraz salę origami z sufitem w formie przeskalowanej blachy cięto-ciągnionej z filcu. Kolejność nie jest przypadkowa. Każda z sal i jej wyposażenie nawiązuje do innej inwestycji Echo Investment oraz pojęć związanych z architekturą i urbanistyką.
Rolę dekoracji w całym biurze pełnią prace polskich artystów. Projektanci wykorzystali dzieła Martyny Berger, Nikodema Szpunara, Macieja Błaźniaka oraz międzynarodowej grupy architektów zrzeszonych przez serwis Desplans. Część z tych grafik jest interpretacją obiektów wzniesionych przez Echo Investment i została wykonana specjalnie na potrzeby tego biura.
Za realizację projektu odpowiedzialny był zespół w składzie: Paweł Panek, Alicja Dziedziela, Anna Stachi, Małgorzata Trelińska, Anna Kosecka, Jolanta Cioroch, Anna Szymańska, Stepan Symynets, Maja Ciszewska, Julia Iwańczuk.
***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki! Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!