Carlo Scarpa i maszyny do pisania

Wybudowane w latach 50. ubiegłego wieku niewielkie muzeum Negozio Olivetti zlokalizowane przy placu św. Marka w Wenecji to dzieło architektonicznego erudyty Carla Scarpy.

– Jeśli architektura jest dobra, osoba, która patrzy i słucha, poczuje jej dobre efekty, nawet tego nie rejestrując – twierdził Scarpa, a Negozio Olivetti jest tego najlepszym przykładem.

Położony na placu św. Marka salon emanuje harmonią z otaczającym go kontekstem historycznym. Scarpa w pełni uszanował oryginalną architekturę, integrując swój projekt z istniejącą charakterystyczną włoską stylistyką.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Fasada budynku, choć skromna, prezentuje się elegancko, a odpowiednie proporcje sprawiają, że dawny salon sprzedaży marki Olivetti staje się nieodłączną częścią historycznej tkanki miejsca.

Jednym z kluczowych elementów architektury Negozio Olivetti jest koncepcja przestrzeni Scarpy.

Pomieszczenia są nie tylko miejscem eksponowania przedmiotów, ale stanowią też integralną część wizualnego doświadczenia.

Korytarze układają się w organiczną sieć, zachęcając do odkrywania kolejnych zakamarków muzeum. Scarpa z precyzją operuje światłem i materiałem, nadając wnętrzu atmosferę, w której detale architektoniczne i przedmioty są doskonale podkreślone. Drewno, marmur, stal i szkło współgrają, tworząc eleganckie i funkcjonalne przestrzenie.

Negozio Olivetti to zatem nie tylko przestrzeń ekspozycyjna – to miejsce, gdzie eksponaty i architektura wzajemnie się uzupełniają. Innowacyjne regały Scarpy korespondują z prezentowanymi produktami, udało się zatem unikalnie połączyć funkcjonalność i estetykę. 

Negozio Olivetti prezentuje produkty założonej w 1908 roku firmy Olivetti, znanej włoskiej marki najpierw maszyn do pisania, potem kalkulatorów, a w końcu też komputerów.

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku Olivetti była największym producentem maszyn biurowych, a na wyszukane wzornictwo jej produktów zwracał oczy cały świat, w tym także Thomas Watson Jr., prezes koncernu IBM.

Obiekt stał się inspiracją dla wielu projektantów i architektów – udowadnia on, że architektura muzealna sama w sobie może być dziełem sztuki.


„DA Icons”, a w nim arcydzieła wnętrz i architektury!

Tekst ukazał się w jubileuszowym wydaniu specjalnym „DA Icons”, w którym przedstawiamy arcydzieła architektury europejskiej XX wieku. Nie jest to typowy przewodnik, a raczej wybór kulturowych inspiracji – idealnych na wakacje czy weekendowy wypad. Więcej o tym wydaniu przeczytacie tutaj, a zamówić możecie go w naszym sklepie: tutaj.

Bieżące oraz archiwalne wydania „Design Alive” znajdziesz w naszym sklepie: z dostawą do domu, w prenumeracie lub w wersji cyfrowej. Dołącz do świata „DA”, a 6 kolejnych numerów magazynu dostarczymy Ci prosto do domu!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: