Tytuł Designer of the Year 2015 paryskich targów Maison et Objet przypadnie w udziale studiu Nendo i jego założycielowi Okiemu Sato. Z tej okazji studio zaaranżuje nietypowy, bo czekolady, salon. Jak mówi Sato, nie będzie to kawiarnia, wystawa czy instalacja, a miejsce doświadczeń. Goście zasiądą na meblach barwy, jakżeby inaczej… czekoladowej. Będzie też kupić limitowaną edycję słodkości.
Projekt Chocolatexture na targi Maison et Objet to 400 sztuk trójwymiarowych sześciennych czekoladek w dziewięciu różnych wzorach. Każdy z nich posiada własną nazwę używaną w języku japońskim na określenie tekstury: tubu-tubu – kuleczki; sube-sube – gładkie krawędzie i zaokrąglone narożniki; zara-zara – ziarnisty; toge-toge – ostry, goro-goro – złączone kosteczki; fuwa-fuwa – małe otwory; poki-poki – rama, szkielet; suka-suka – wydrążona figura oraz zaku-zaku – cienkie pręty.
Paryskie targi Maison et Objet obchodzą właśnie swoje dwudziestolecie. Nieprzerwanie od 1995 roku zrzeszają tysiące wystawców, przyciągając tłumy zwiedzających. Od 17 lat zimowa edycja Maison et Objet nagradza tytułem Designer of the Year projektanta lub stiudio – tym razem będzie to japońskie Nendo. Jego szef, Oki Sato urodził się w 1977 roku w Toronto. 25 lat później ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Waseda w Tokio. Wtedy też postanawia założyć własną firmę, do której zaprasza kilkunastu przyjaciół z czasów akademickich. Nazywa ją prosto – Nendo, czyli „glina”. Wielokrotnie nagradzany rozszerza działalność firmy – współpracuje z czołowymi markami, otwiera siedziby w najważniejszych miastach świata, wykłada na uniwersytetach. Jedyna niezmienna rzecz, to styl Nendo. Minimalistyczne projekty cechują się nie tylko funkcjonalnością, ale i humorem. Sato uważa, że sama prostota nie wystarczy, gdyż wtedy projekt jest zbyt surowy. Bawi się więc pokazując nowe perspektywy w spojrzeniu na przedmioty i ich funkcje.
Czekoladowy salon Nendo na Maison et Objet w dniach 23-27 stycznia.
Więcej na: www.maison-objet.com
Oki Sato urodził się w 1977 roku w Toronto. 25 lat później ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Waseda w Tokio. Wtedy też postanawia założyć własną firmę – studio Nendo. fot. Wojciech Trzcionka