Niepowtarzalna okazja do zetknięcia się na żywo z twórczością Jana Bajtlika, który na co dzień projektuje dla słynnego domu mody Hermès

Instytut Polski w Duesseldorfie oraz Galeria Szydłowski w Warszawie zapraszają na wystawę Jana Bajtlika „Linie, rytmy, labirynty”. Ukazuje ona fascynację autora źródłami współczesnej kultury wizualnej, odnajdywanej w europejskiej starożytności, wynalazku pisma, dalekowschodniej kaligrafii i pejzażu.

Artysta Jan Bajtlik to zwycięzca ubiegłorocznej edycji Design Alive Awards w kategorii Kreator. Nominowany do nagrody „za piękną współpracę ze światową marką Hermès, dla której zaprojektował Animapolis – kultową chustę z Warszawą w roli głównej”. „Polska” chusta Hermèsa jest wciąż flagowym produktem marki, utrzymującym się na liście bestsellerów, a dla Jana stała się też dowodem uznania, zaproszeniem otwierającym drzwi do zamówień z innych działów słynnego francuskiego domu mody. Ale twórczość Jana Bajtlika jest osadzona w wielu obszarach i wielowymiarowa.

Na wystawie, której otwarcie nastąpi 25 września, będzie można zobaczyć cykle: „Labirynty Greckie”.

Są to misterne rysunki, dzięki którym powstała książka „Nić Ariadny”. Również serie prac będących studium ikonografii greckiego antyku, cykl „Jardin Particulier I” unaoczniający płynne przejście między przedstawieniem martwej natury a abstrakcją oraz najnowsze prace Jana Bajtlika, które będą wystawione publicznie po raz pierwszy. Charakteryzuje je brak wyraźnego podziału na pierwszy i drugi plan, i wynikająca z tego gra z okiem widza. Czarno-białe obrazy uwydatniają jego niesamowitą zdolność do tworzenia wibrujących rytmów. Choć skomponowane z różnym stopniem zagęszczenia, zawsze przyciągają wzrok i zmuszają do zaczytania się w detalu.

bajtlik_designalive_2

Jan Bajtlik (ur. 1989 r. w Warszawie)

Jest artystą multidyscyplinarnym, zajmującym się grafiką, ilustracją, malarstwem i rysunkiem. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2013 r. Od 2016 roku pracuje nad projektami dla Hermès Paris. Zajmuje się projektowaniem chust, akcesoriów modowych, form wzornictwa przemysłowego: ceramiki, biżuterii, tkanin, tapet ściennych, koców, kolekcji plażowych, a także tworząc projekty graficzne i reklamy. Jest również autorem scenografii okien butików Hermèsa w Dubaju i scenografii na otwarcie pierwszego butiku Hermèsa w Polsce. Jego projekty reprezentują różne style i techniki. Ilustrował między innymi dla: The New York Times, Time Magazine, Courrier International oraz Google. Współpracuje ze Swatch, projektując grafikę na zegarki.

Prace Jana Bajtlika wystawiane były na ponad 17 wystawach indywidualnych i ponad 200 wystawach zbiorowych na całym świecie. Jest autorem przetłumaczonych na wiele języków książek dla dzieci, między innymi: „Nić Ariadny”, „Typogryzmoł”, „Auto”. Jest również laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów graficznych. Otrzymał m.in. wyróżnienie Bologna Ragazzi Award 2015, srebrny medal na 10. i brązowy na 12. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia). W 2015 roku otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury RP prof. Małgorzaty Omilanowskiej za książki dla dzieci i pracę edukacyjną z dziećmi a zilustrowana przez niego książka „Auto” została uznana przez The New York Times za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci 2018 roku. Mieszka i pracuje w Argentière w Alpach Francuskich oraz w Warszawie.

Artysta Jan Bajtlik. „Linie, rytmy, labirynty”

Czas trwania wystawy: 29.09.2020 – 08.01.2021
Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie

Więcej na: www.janbajtlik.com
www.instytutpolski.pl/duesseldorf

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach