Na tegorocznej edycji mediolańskich targów iSaloni można było przekonać się, jak dużą wagę projektanci przykładają do tradycyjnych technik wytwarzania, korzystania z doświadczeń pracy rzemieślników oraz zachowania wciąż obecnych w tradycyjnych formach produkcji wartości kulturowych.
Na tegorocznej edycji mediolańskich targów iSaloni można było przekonać się, jak dużą wagę projektanci przykładają do tradycyjnych technik wytwarzania, korzystania z doświadczeń pracy rzemieślników oraz zachowania wciąż obecnych w tradycyjnych formach produkcji wartości kulturowych.
Jednym z lepszych przykładów niech będzie nowa kolekcja dywanów, jaką zaprezentowała włoska kompania Il Piccolo. Trzecia z kolei kolekcja Nodus, nazwana „Innovating Tradition”, łączy w sobie bliskie kompanii obszary poszukiwań, łączenia tradycji ze współczesnym myśleniem projektowym. – Dywany są wykonane przy użyciu wyłącznie naturalnych materiałów, które nie są barwione i poddawane żadnej obróbce chemicznej. Do ich produkcji wykorzystano wełnę pochodzącą z naturalnie i ekologicznie zarządzanych stad. Dzięki temu odbiorcy mają szansę docenić piękno prawdziwej, naturalnej wełny – przyznają twórcy związani z Il Piccolo, autorzy nowej kolekcji.
Twórcy związani z „Innowacyjną Tradycją”, poszukiwaniami zajmują się już od pewnego czasu. Twórcy zresztą chętnie nawiązują współpracę z włoską marką, znajdując tutaj zrozumienie oraz potrzebne wsparcie przy realizacji projektów. To dlatego z Nodusem współpracują m.in. Formafantasma, Studio Job czy Liliana Ovalle.
Kolekcja Nodus często jest limitowana, i tak dzieje się również z jej trzecią odsłoną. W kolekcji pojawiły się niezwykłe dywany, wykonywane w tradycyjnych technikach, z wykorzystaniem naturalnej wełny. Choć nie tylko: cieszący się popularnością na targach w Mediolanie dywan Black Tie Carpet, zaprojektowany przez Nikę Zupanc, powstał w połączeniu jedwabiu ze skórą (z Toskanii) i łukiem ceramicznym (wyprodukowanym w Słowenii).
Z kolei Studio Formafantasma przygotowała dywany nawiązujące do natury w postaci czystej: jednym z elementów jej dywanowego tryptyku jest dywan „Migrująca raszka”. Studio inspiracji do stworzenia dywanów odnalazło w pracach XIX wiecznego ornitologa Jana Audubona, który zajmowal sie naukowym systematyzowaniem ptaków
Dywany z kolekcji Nodus przekraczają granice, nie tylko w sensie metaforycznym. By powstawały, potrzebne są nie tylko inspiracje ze światowego dziedzictwa kulturowego, ale także praca projektantów z stron świata. – Nodus jest warsztatem rzemieślniczym z szerszą kulturową perspektywą, gdzie dawne dywany, osadzone w tradycji zostają poddawane reinterpretacji, dzięki pracy projektantów i architektów. Chcemy upowszechniać wciąż wiedzę o nowych kształtach i sztuce, która towarzyszy człowiekowi jeszcze od starożytności – przyznają producenci.
Więcej:www.nodusrug.it