NOHO Investment proponuje pierwszą w Polsce definicję nieruchomości luksusowych w najnowszym raporcie ThinkCo „Z wyższej półki. Mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe”.
Raport przygotowany przez ThinkCo we współpracy z NOHO Investment, Otodom i Renters.pl analizuje rynek nieruchomości premium w Polsce. To pierwsze tak kompleksowe opracowanie sektora mieszkań o podwyższonym standardzie w polskich miastach wojewódzkich i wybranych destynacjach wakacyjnych. Publikacja zawiera informacje dotyczące charakterystyki wysokiego standardu, zasad zarządzania nieruchomościami oraz prezentuje możliwości inwestycyjne dla klientów, a także przybliża sylwetki wymagających nabywców najbardziej prestiżowych inwestycji w kraju.
– Pojęcia premium i luksus są nadużywane na polskim rynku. Nieruchomości o wysokim standardzie można określać różnie, jednak dla nas premium określa jedno słowo – NOHO, czyli synonim holistycznego podejścia spełniającego wymagania nowoczesnego, najbardziej wymagającego klienta – podkreśla Rafał Kula, prezes i współzałożyciel NOHO Investment.
Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce rozwija się wyjątkowo szybko. Obserwacje ostatnich lat pokazują, że jest także odporny na zawirowania koniunktury. Wiąże sięto między innymi ze wzbogacaniem się Polaków, co bezpośrednio przekłada się na zwiększony popyt na dobra luksusowe i inwestycyjne. Ta tendencja jest uzasadnieniem dynamiki sprzedaży w branży nieruchomości premium i twardych danych sprzedażowych inwestycji NOHO.
Autorzy raportu wskazują, że klienci rynku nieruchomości premium poszukują apartamentów, które reprezentują najwyższe standardy w zakresie lokalizacji, architektury, designu, zieleni, dedykowanych części wspólnych, a także zarządzania nieruchomością.
To zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w wieku 40-60 lat, głównie przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów, zainteresowani „adresami na pokolenia”, czyli mieszkaniami, które ze względu na swoją lokalizację oraz najwyższą jakość zawsze będą najbardziej pożądane. W raporcie zwrócono także uwagę na zróżnicowanie preferencji zależne od regionu, gdzie na przykład klienci z Warszawy cenią nowoczesność i dostęp do centrum, a z Małopolski bliskość zabytków i zieleni.
Badania przeprowadzone przez Otodom w styczniu 2024 r. oraz analiza partnerów projektu pokazują, że największy udział ofert mieszkań premium znajduje się w Gdyni, z istotnym udziałem również w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu.
Przedstawione w raporcie dane są pomocne przy wskazaniu najbardziej perspektywicznych rynków, jednak autorzy zastrzegają, że dokładne określenie liczby mieszkań premium nie jest obecnie w pełni możliwe. Nieruchomości luksusowe często nie trafiają na popularne platformy internetowe. W Polsce ten segment tak naprawdę dopiero powstaje, a klienci z reguły zgłaszają chęć nabycia apartamentu jeszcze przed startem oficjalnej sprzedaży.
– Do tej pory funkcjonowaliśmy w środowisku, w którym nie określono precyzyjnie definicji nieruchomości premium. Dlatego NOHO proponuje pierwszą w Polsce definicję nieruchomości luksusowych, którą szerzej przedstawiamy w raporcie. Traktujemy to jako zaproszenie do dyskusji wszystkich deweloperów, aby wspólnie ustalić jasne standardy dla branży – dodaje Rafał Kula.